Cenu Františka Kriegla obdržel Radek Banga
Johanna NejedlováLetošní cenu Františka Kriegla udělila Nadace Charty 77 hudebníkovi Radkovi Bangovi. Obdržel ji za odvážný občanský postoj, když během vyhlašování hudebních cen Zlatý slavík protestoval proti ocenění xenofobní kapely Ortel.
Nadace Charty 77 se rozhodla udělit cenu Františka Kriegla zpěvákovi Radkovi Bangovi. Cenu obdržel za svou odvážnou reakci na předávání cen hudební ankety Český slavík. Během vyhlašování výsledků, ve chvíli kdy byla na pódium pozvána vítězná kapela Ortel, odešel jako jediný na protest ze sálu.
„Sál zaplněný celebritami české pop-music skupině Ortel zdvořile aplaudoval. Radek Banga odešel a po skončení ceremoniálu čelil záplavě hrozeb sobě samotnému i celé své rodině. Nebojácně však své výhrady k textům skupiny Ortel opakoval. Stal se tak příkladem odvahy postavit se neonacismu nejen pro své vrstevníky, ale pro celou občanskou společnost,“ uvedli zástupci Nadace Charty 77.
Laureáty ocenění v minulých letech byli například disident Jaroslav Šabata, bývalý předseda Senátu Petr Pithart, zpěvák Karel Kryl či odvolaný šéf Státního fondu životního prostředí Libor Michálek. Mezi občanské instituce, které ocenění převzaly patří Autonomní sociální centrum Klinika, či zástupci divadelního souboru Činoherák Ústí.
Michal Uhl, zastupitel Prahy 2 za Zelené a člen Rady Ústavu pro studium totalitních režimů, se před třemi lety zasazoval o to, aby se František Kriegl stal čestným občanem Prahy 2. „Zachránil čest Československa, jako jediný nepodepsal diktát a počítal s tím, že to zaplatí životem,“ uvedl tehdy Uhl při jednání zastupitelstva. Přirovnal Krieglův nesouhlas s „ne“, které vyřkl kněz Jan Hus, než byl v červenci 1415 upálen v Kostnici. „Bohužel nemůžu vzít na misku vah jen to, že se zachoval hrdinsky, když 20 let aktivně budoval komunismus, působil v lidových milicích," uvedl naproti tomu místostarosta Jan Vaněk (ODS). Kriegl čestné občanství nakonec neobdržel.