Šlechtová podpořila zákon o sociálním bydlení, jeho přípravu přitom ANO blokuje
Vratislav Dostál, Gaby KhazalováKarla Šlechtová neplánovaně promluvila na demonstraci Platformy pro sociální bydlení. Slíbila, že jakmile bude zákon připraven, tak jej podepíše. Sama prý ale s Koncepci sociálního bydlení nesouhlasí. Podle Michaely Marksové by ji měla respektovat.
Lidé ohroženi bytovou nouzí, zástupci Platformy pro sociální bydlení, ale také ministryně Karla Šlechtová. Ti všichni promluvili v pondělní podvečer na Staroměstském náměstí ke zhruba dvěma stovkám lidí, kteří se v mrazivém počasí sešli, aby demonstrovali na podporu zákona o sociálním bydlení. Pokud vláda neprojedná zákon do konce ledna, nestihne podle aktivistů projít legislativním procesem.
„Před čtyřmi lety jsme tu demonstrovali v papučích, dnes jsme tu znovu se stejným požadavkem: řešení situace lidí v bytové nouzi,“ připomněl v úvodu Jan Milota z Platformy pro sociální bydlení symbolický odkaz prostoru před ministerstvem pro místní rozvoj. Také jeho ministryni viní desítky sdružení, které se připojily ke kampani Mít Domov, ze zpožďování přípravy zákona.
Pořadatelé nicméně připomněli předvolební sliby všech tří vládních stran — hlavní transparent zdobila vyjádření lidovců, sociálních demokratů a zástupců hnutí ANO, koalice se ke schválení zákona zavázala ve svém programovém prohlášení. Navzdory původním slibům ale není devět měsíců před koncem volebního období jasná konečná podoba zákona, natož zda vůbec nějaký zákon projde celým zákonodárným procesem.
„Slibuji Vám, že jakmile zákon dostanu na stůl, tak ho podepíšu,“ uvedla Karla Šlechtová, která na demonstraci, konané pod okny její kanceláře, neplánovaně promluvila. Z nejasností kolem zákona vinila zejména ministerstvo práce a sociálních věcí, které si, tvrdí ministryně pro místní rozvoj, jeho přípravu neprávem ujmulo do své gesce.
„Na jednom ze seminářů k sociálnímu bydlení v Poslanecké sněmovně letos na podzim řekla přede všemi poslankyně Maxová z hnutí ANO, že již dva roky ona a ministerstvo pro místní rozvoj zákon o sociálním bydlení úspěšně bojkotují. To myslím zcela jasně odpovídá na otázku, kdo co zdržuje,“ reaguje ale ministryně práce Michaela Marksová.
„Ministerstvo pro místní rozvoj mnohokrát měnilo stanoviska a názory, máme to zdokumentované,“ zdůraznila Marksová v rozhovoru pro Deník Referendum. Šlechtová se na demonstraci nechala slyšet, že má odpovědnost vůči daňovým poplatníkům, zákon podle ní ale musí být rozpočtově zodpovědný. Od počátku se prý neztotožňuje se schválenou Koncepcí sociálního bydlení, podle níž by měl být zákon vypracován.
„Pokud jde o celkovou koncepci sociálního bydlení, tu prostě schválila vláda, a tak by ji ministři měli respektovat,“ reaguje Marksová. „A k rozpočtové odpovědnosti: přijetí zákona zabrání obchodu s chudobou a v horizontu několika let uspoří na dávkách na bydlení,“ uzavřela.
Také podle Štěpána Ripky z Platformy pro sociální bydlení ministerstvo pro místní rozvoj zákon ve skutečnosti blokuje. „Koncepci schválila vláda a vyplývají z ní důležité povinnosti i pro vaše ministerstvo. Každý ministr by ji měl respektovat,“ odpověděl na demonstraci Karle Šlechtové.
Akce se konala po pondělním jednání vlády, na němž nebyl zákon projednán. Podle zjištění Deníku Referendum na něm nadále ministerstvo práce a sociálních věcí pracuje. Projednat jej poté musí legislativní rada vláda, podle odhadů Platformy je konec ledna nejzazším termínem pro to, aby zákon stihl projít sněmovnou do konce volebního období. Další možností je, že by zákon prošel takzvaným zrychleným legislativním řízením.
Šlechtová dle svých slov očekává konečnou verzi zákona každým dnem. Aktivisté pak upozorňují na průtahy, které vznik zákona provázejí. V jaké podobě ho nakonec ministerstvo pustí do legislativní rady, tak v tuto chvíli nelze odhadnout. Podle našich informací je ale téměř jisté, že obce nebudou mít povinnost poskytovat sociální bydlení.
To bude tedy fungovat na dobrovolné bázi jako dosud, stát by však měl samosprávy finančně motivovat. Lidem žijícím v obci, která se do systému nepřihlásí, pomůže státní fond rozvoje bydlení. Ministryně práce a sociálních věcí se také vzdala záměru, dle kterého měl vniknout nový zvláštní úřad Centrum sociálního bydlení.
Pondělní demonstrace pokračovala pochodem před Úřad vlády, kam aktivisté přinesli petici se zhruba třemi tisíci podpisů na podporu zákona. V úterý chystají další akci s mottem „Spaní na ulici proti spaní na ulici“. Na sto lidí by se podle facebookové události mělo večer shromáždit před Úřadem vlády, kde plánují přenocovat, aby upozornili na situaci, v níž se lidé bez domova ocitají každý den.