Bezos v Benátkách zasloužil přinejmenším polít vodou
Petr JedličkaTýdenní party pro přední světové celebrity rámovaná jako svatba známého boháče zosobnila většinu z toho, proti čemu se v městě už roky protestuje. Spíše než o splnění romantického snu šlo o vztyčený prostředníček místu i jeho obyvatelům.
Nebýt prodání duše české sociální demokracie rámovaného jako záchrana strany, míru a sociálního pořádku v zemi, to vše prostřednictvím šance na křeslo pro Zaorálka a Maláčovou, otevřela by letošní okurkovou sezónu bezesporu benátská svatba miliardáře Bezose.
Odehrála se již na sklonku minulého týdne. Ještě na počátku tohoto ovšem Tiscali informovalo o „přepsání dějin luxusu“, E15 lákal na miliardáře „v chomoutu“ a iDnes pokrývalo „,pařbu‘ do dvou do rána“, která týdenní festivity uzavřela.
Veřejnoprávní iRozhlas se vydal trochu, ale vskutku jen trochu, do hloubky, když pojednal o proměně vystupování superboháčů na veřejnosti v posledních době — zatímco dříve se drželi spíše v pozadí a na veřejnost vystupovali zejména při filantropii, dnes jsou celebritami a chtějí být v centru pozornosti se vším všudy. O protestech, které svatbu v Benátkách doprovázely, nicméně na iRozhlasu zaznělo:
„Kritici se sešikovali z řad enviromentalistů, bojující proti tomu, jak velké lodě ničí historická města. Pak jsou to oponenti takzvaného overturismu i levicoví aktivisté, vystupující proti rostoucí nerovnosti.
Padala hesla jako Bezos si dělá z Benátek soukromý bál, Když si můžeš koupit město, můžeš platit vyšší daně.
Miliardář to schytal i na sociálních sítích a v médiích. Místní se bouřili, že Bezosovi a jeho snoubence Sánchezové chybí respekt, že italské město pro miliardáře není nic víc než žádané pozadí pro fotky a videa na sociálních sítích.“
To je celkem dost slov a připojí-li se i pokrytí jinde (většinou klasicky bulvární), může se zdát, že by bylo lépe nechat téma už být. Ale vzhledem k tomu, že naše noviny vzešly také „z řad eviromentalistů“, také se řadí mezi „oponenty takzvaného overturismu“ a samy „vystupují proti nerovnosti“, plus při zohlednění, že autorka z citovaného iRozhlasu Tereza Zavadilová rámuje vše řečené výrazem „povyk“, patří se za benátskou svatbou ohlédnout ještě i z naší perspektivy.
Tak tedy: staré Benátky jsou samy o sobě úchvatné místo a je pochopitelné, že někdo chce mít svatbu právě zde. Měla ji tam i řada jiných celebrit, například Salma Hayeková nebo George Clooney. To, co předvedl Bezos, ovšem nebyla svatba — obřad ostatně zabral z intenzivního týdenní programu jen chviličku. Byla to okázalá párty, demonstrace nadřazenosti a arogance bohatství.
Každý, kdo se zajímá, ví, že Benátky řeší dlouhodobě dva existenční problémy: že se město postavené pro padesát tisíc lidí mění kvůli nezvládnutému turismu v místo, jež přestává být k normálnímu životu; a že historické jádro postupně pohlcuje okolní moře.
Lidé Bezosova typu jsou u obou spolupříčinou. Byli to právě podobní superdraví podnikatelé, kdo skoupil v Benátkách nemovitosti, aby pak namísto bydlení sloužily k vydělávání na movitějších návštěvnících. Byli to tito lidé, kdo všemožně bránili — a stále brání — důslednějším ochranným regulacím, a je-li jim dovoleno, zastavují a přistavují ještě, co mohou, kvůli čemuž se město propadá.
Bezos sám navíc vybudoval a provozuje největší nečínský zasilatelský řetězec na světě s ohromnou uhlíkovou stopou a zásadním, byť skrývaným příspěvkem ke globálnímu rozvratu klimatu a — skrze stoupající hladinu — jednomu z faktorů pohlcování Benátek mořem.
Za vlády demokratů v USA se Bezos snažil tlumit kritiku svého byznysu podporou výzkumu klimatické změny a aplikace protiopatření. Po Trumpově nástupu se ovšem přeorientoval.
Ve vlastních Benátkách se vede o směru dalšího rozvoje města boj, v němž zájmy podnikatelů a investorů zastupuje starosta Luigi Brugnaro, někdejší spojenec Silvia Berlusconiho. Opozice chce důslednější plánování, regulace a ochranu.
Stoupenci zachování Benátek pro život se tradičně zjara a na začátku léta mobilizují v ulicích proti — dle jejich slov — destrukci původních Benátek coby města v zájmu investorů a velkopodnikatelů v turistickém ruchu. A do této sezóny ohlásí Bezos týdenní super mejdan se stovkami všude sledovaných svatebčanů typu Billa Gatese, jordánské královny či sester Kardashianových, přílet stovky soukromých tryskáčů a nekonečné divadlo pro armádu paparazzi.
Benátská svatba amerického magnáta tak, jak byla uspořádána, nebyla nějakým splněním romantického snu. Šlo o vztyčený prostředníček typického představitele nové vrstvy nejbohatších, u nichž je z problematických věci to, že chtějí být celebritami, věru to nejmenší.
Protesty přímo v Benátkách během svatby a následných večírků byly klidné, hlavně symbolické a omezily se na instalaci posměšných figurín či vyvěšování transparentů s připomínkou, jak se Jeff Bezos pověstně vyhýbá placení normálních daní. Vzhledem ke spektakulárnosti celé události by přitom bylo na místě miliardáře alespoň postříkat vodou, jako se to dělá při overturistických pochodech v Řecku, Itálii či ve Španělsku neohleduplným návštěvníkům.
Proinvestroský starosta Brugnaro hájil Bezosovu akci poukazy na obchodnickou minulost města a tradici různých okázalých festivalů. Ty však vždycky sloužily primárně obyvatelům a posilovaly ducha místa, ne naopak.