Dva muži v Terezíně

Saša Uhlová

Předseda Českého svazu bojovníků za svobodu zostudil vzpomínkový akt uctívající oběti nacismu. Přímo v Terezíně přednesl projev plný těch nejubožejších předsudků o uprchlících. Vzápětí se vůči němu ostře ohradil rabín Karol Sidon.

V neděli dopoledne na Národním hřbitově před Malou pevností v Terezíně přednesl předseda Českého svazu bojovníků za svobodu Jaroslav Vodička projev, který pregnantně shrnoval všechny předsudky o uprchlících, jaké si můžeme představit.

Naše noviny stojí v první linii boje za svobodnou novinařinu a lidská práva. Podpořte nás a přidejte se k nám!
×

Měla to být vzpomínková akce u příležitosti 71. výročí osvobození k uctění obětí nacistické perzekuce, ale ve chvíli, kdy Vodička promluvil, změnila se ve frašku. Došlo i na „drahé telefony“ a „lidi, kteří nechtějí bojovat“.

„Prchají, aby vytěžili náš léta a prací generace před námi budovaný evropský sociální a ekonomický systém. Ne proto, že doma žijí v nesvobodě, a pokud tak třeba žijí, nechtějí za změny ku prospěchu svých lidí bojovat,“ četl Vodička z papírku a pokračoval tou o „mladých zdravých mužích s novými mobily v rukou, v kožených bundách za tisíce, se srdceryvnými fotkami topících se bárek na moři“.

Když si po Vodičkovi stoupl za řečnický pult Karol Sidon, chvěl se mu trochu hlas. Měl se původně jen pomodlit, ale v tu chvíli mu bylo jasné, že musí reagovat.

V několika větách dokázal vyjádřit celou podstatu problému. Kromě toho, že řekl, jak je někdy těžké, vlastně nemožné bojovat, připomněl také, že Židé, kteří zahynuli za války, zemřeli nejen kvůli tomu, že je Němci vyvražďovali, ale také proto, že jim svět nežidovský, ale nakonec i židovský, uzavřel cestu záchrany.

Předseda Českého svazu bojovníků za svobodu zostudil vzpomínkový akt uctívající oběti nacismu. Přímo v Terezíně přednesl projev plný těch nejubožejších předsudků o uprchlících. Repro DR

Poznámkou o nežidovském světě, kterou lze vysvětlovat z různých pozic, postavil celý problém do jiného světla. Připomněl tím, že primárně nevedeme válku civilizací, národů, nebo náboženskou. Samou podstatou zápasu, který tu dnes vedeme, je totiž boj o naše vlastní lidství.

Karola Sidona vlastně neznám. Jednou jsme spolu před lety seděli v nějaké televizní debatě. Když jsem nedávno jela po jezdících schodech v metru dolů, jel opačným směrem on. Viděla jsem, jak se blíží a netroufla jsem si ho pozdravit.

Pokud budu mít ještě někdy příležitost a pojedeme proti sobě na schodech, zařvu klidně na celé metro, že ho zdravím, že si ho moc vážím a že je statečný.

  Diskuse
  A pozdravujte ho při té příležitosti i ode mě! ;-)
  PM
  May 16, 2016 v 12.49
  Nekrofilní založení člověka a rasistické projevy opovrhování člověkem
  zde považuji za přechodné okrajové pomatení lidu okrajových prostor Evropy.
  Tedy bych rád považoval, chvějíce se hrůzou při pohledu na presidentského kandidáta našich Rakouských sousedů.
  Fašismus a fešák lákají na fešismus.....tak zní rakouský černý humor dnes.
  May 16, 2016 v 13.10
  Když ona ta srovnání tak kulhají.
  Srovnávat osud Židů za II. světové a ekonomickou migraci dnes, to není nic, za co bych někoho hlasitě zdravil. I když pokud bych byl na migraci ekonomicky zainteresovaný, kdož ví.
  Tyto příměry jsou argumentačním faulem. V Izraeli dávno po válce používané právě k útlaku arabských obyvatel /už nikdy jako ovce/.
  V seriozní debatě bychom se jim měli vyhnout. Jestli Židové za II. světové nemohli bojovat, dnešním Syřanům v tom nikdo nebrání. Naopak. Jsou vyzbrojováni, cvičeni, mají pro boj za svou domovinu nejlepší podmínky.
  Válku civilizací vedeme neustále. Jen ji jaksi nechceme vidět, pro naši hru na multikulti. A pokud ji prohrajeme, tak už nikdy nebudeme mít šanci bojovat za naše lidství. Ona je, bohužel, ta primární.
  Řeči rabího Sidona byly určeny snílkům. Na nás ale příliš tlačí realita, abychom se mohli vznášet v oblacích.
  Vox populi dnes zaznělo v jedné debatě na internetu: "Raději budu za xenofoba a nácka, než za pitomce".
  PM
  May 16, 2016 v 14.1
  Ale nečekejte pane Ševčíku, že
  náš léta a prací generace před námi budovaný evropský sociální a ekonomický systém, Vám bude za to vděčný.
  Nejen snílci jsou nevděčníky a nepřístupní vlídné nápomoci .....jak si tak kolem všímám.
  May 16, 2016 v 14.35
  Pokud budu pitomá...
  s Karlem Sidonem, tak budu klidně dál pitomá a ještě na to budu hrdá. Což zatím - jak to tak vypadá - zaplaťpámbu můžu být.
  May 16, 2016 v 14.53
  Jenže pane Petrásku, onen
  " léta a prací generace před námi budovaný evropský sociální a ekonomický systém" je výdobytkem naší civilizace.
  A rozhodně nebyl budován /což znamená financován především utrháním si od úst našich předků/ k tomu účelu, aby zajišťoval pohodlný život příchozích migrantů.
  To, co s ním dnes evropské špičky dělají, je mimo rozsah, pro co byl stavěn.
  Jeho primárním účelem byla solidarita. O té dnes v současné podobě nemůže být vůbec řeč. I když o ní kdejaký tlučhuba v Bruselu i jinde řeční.
  ??
  May 16, 2016 v 18.17
  הבריגדה היהודית
  " řekl, jak je někdy těžké, vlastně nemožné bojovat"

  Mozna ze pan Sidon zapomnel na 30 000 clenu zidovske brigady. Dohromady bylo tech zidu co bojovali urcite jeste vice. Problem jeho reakce spociva v tom, ze ti mladi muzi, ktere vidime v mediich nenabizeji nikomu ze pokud dostanou zbrane, pujdou osvobodit svou syrskou vlast.
  Dokonce ani zoufale neusiluji o pobyt v kterekoliv bezpecne zemi, oni chteji do Anglie , Nemecka a Svedska. Mozna se pan Sidon ucil jine dejiny, ale ja jsem byl poucen, ze Zide prchajici pred Hitlerem byli ochotni jit kamkoliv, vcetne Argentiny, Chile. Nevybirali si. Chteli si zachranit zivot, ne si uzivat.

  p.s. Pani Havlenova jestlize budete pitoma se Sidonem urcite netrumfnete Siklovou, ktera je pitoma s Bushem. Dosud pusobite seriozne, nesnazte se byt jako ona.
  PH
  May 16, 2016 v 21.39
  Se Sidonem souhlasím
  a jsem rád, že se začínají zvedat i další hlasy (OSN, Jolie), že prostě pomáhat uprchlíkům je lidské - a měly by pomáhat i státy, které se všelijak trapně vymlouvají. Stydím se za českou vládu.
  May 17, 2016 v 10.3
  Pane Kuchejdo...
  ... já opravdu nechci nikoho trumfovat, natož paní Šiklovou. Oba Bushové svého času velmi aktivně přispěli k tomu, aby nyní právě Evropa čelila tomu, čemu čelí - přílivu lidí, kteří z různých důvodů museli odejít ze svých domovů (jsou i oni představitelé zmiňovaného systému?). Bát se a nenávidět je příliš snadné, já věřím v humanitu, odmítám války, odmítám zbrojení, odmítám všechno to falešné hrdinství, které jen dál dokazuje, jak jen onen "léta a prací generace před námi budovaný evropský sociální a ekonomický systém" aktuálně ideově trouchnivý a bohaprázdný.
  Pane Hlávko, děkuji za vaše slova, já se nestydím jen za naši vládu, stydím se za všechny, kdo se bojí - pámbůví o co. Snad o své auto, snad o svého buřta, o svoji nedělní grilovačku. Vážně budu dál pitomá s lidmi jako je Karol Sidon. Kde jsme pohřbili základní ideu 17. listopadu 1989 - do peněženky? Do mrazáku nebo do garáže?
  PM
  May 17, 2016 v 10.28
  Pan Kuchejda ví co říkají všichni ti,
  kteří nechtějí se zbraní v ruce kultivovat svou domovinu.
  Derou se na sever ze všech všemožně krizových periferií západní konzumní společnost.
  Na otázku "proč zrovna na sever" znají jen jednu odpověď :
  "za hranicemi Schengenu začíná ráj" ..............kdo jim zběhům tohle nakukal??
  + Další komentáře