Zákon o hazardu by měl chránit před jeho negativními dopady, tvrdí experti
Jaroslav BicanOrganizace zabývající se regulací hazardu upozorňují na nedostatky nového zákona o hazardních hrách. Ten má v blízké době projednávat Sněmovna ve druhém čtení. Hlavní účel zákona podle nich spočívá v ochraně před negativními dopady hazardu.
V Poslanecké sněmovně se v blízké době chystá probírat ve druhém čtení nový zákon o hazardních hrách. Návrh zákona prošel od svého vzniku řadou změn. Jak upozorňují organizace věnující se regulaci hazardu, zákon byl negativně upraven a zmírněn přímo ministrem financí Andrejem Babišem a jeho poradcem bývalým generálním ředitelem sázkové společnosti Fortuna Radimem Haluzou, který po krátkém působení na ministerstvu financí, nyní opět pracuje pro hazard. Ze zákona byla vyňata povinná noční přestávka, přestávky po hodině hraní a některá další opatření.
Podle předsedy spolku Občané proti hazardu Martina Svobody by primárním účelem zákona měla být ochrana společnosti a hráčů před negativními dopady hazardu. Svoboda upozorňuje, že současná podoba zákona tuto úlohu neplní. Především v něm schází takzvané adiktologické brzdy závislostí, do návrhu se vrátila pouze jejich část, když zákon projednávala vláda.
„V poslední době jsme ohledně konečné podoby regulace a způsobech doplnění žádoucích opatření absolvovali řadu jednání, mimo jiné také s premiérem Sobotkou a ministrem financí Babišem,“ uvedl Martin Svoboda a dodal: „Byli jsme ujištěni, že část potřebných opatření bude vrácena do návrhu zákona prostřednictvím pozměňovacího návrhu a ta část opatření, která by nutně musela podléhat notifikaci, bude doplněna následnou novelou“.
David Ondráčka: Hazardní průmysl společnosti nic nepřináší
Původní návrh zákona obsahující adiktologické brzdy závislostí vycházel ze závěrů expertní skupiny, která pracovala v letech 2013-2014 na zprávě o stavu hazardu v České republice. Skupina navrhla řadu opatření, která se v původní verzi zákona objevila.
„Jde zejména o zpomalení hry a přetržení jejího nonstop charakteru, ale samozřejmě také o snížení extrémně vysokých limitů sázek nebo účinně upravená sebeomezující opatření,“ zdůraznil psycholog Jaroslav Vacek z Kliniky adiktologie 1. LF UK a VFN v Praze, který byl rovněž členem zmíněné expertní skupiny. „Bylo by smutné, kdyby takto ambiciózní změna legislativy v oblasti hazardu nakonec řešila spíše než vznik a rozvoj závislosti výběr více daní z takto nemocných lidí,“ dodal Vacek.
Martin Svoboda připomněl, že vedle adiktologických opatření je stejně zásadní určit část daně z hazardu na účely prevence a léčby: „Hazardní hraní způsobuje negativní dopady, kterým je potřeba předcházet, a když už nastanou, tak se snažit lidem v problémech pomoci,“ uvedl předseda spolku Občané proti hazardu s tím, že zákon tuto důležitou část postrádá.
Podle ředitele Transparency International David Ondráčka by mělo být východiskem zákona to, že hazardní průmysl veřejnosti nepřináší nic produktivního a vytváří nebezpečné závislosti a negativní společenské dopady. „Je ve veřejném zájmu ho tvrdě regulovat a omezit. Zároveň stát musí důsledněji vynucovat zákon a netrpět nelegální hazard, policie a finance na tom musí lépe spolupracovat,“ zdůraznil Ondráčka.
Otázka výběru daní a jak nastavit sazby z hazardu, o čemž se doposud vedla hlavní debata kolem nového zákona, je podle Ondráčka až druhořadá, klíčové je dostat hazardní průmysl do situace, kdy se stane okrajovým a přestane být zásadním sektorem, který má významnou sílu a lobby.