Zelení navrhují přesunout integraci cizinců z vnitra na ministerstvo práce
Jaroslav BicanV souvislosti se zprávou Rady vlády pro lidská práva, kterou má kabinet projednat ve středu, požaduje Strana zelených přesun agendy integrace cizinců z vnitra na ministerstvo práce. Také navrhuje vznik specializovaného úřadu pro migraci.
Strana zelených požaduje v souvislosti se zprávou Rady vlády pro lidská práva, kterou má vláda ve středu projednat, aby agenda integrace cizinců byla bezodkladně přesunuta pod ministerstvo práce a sociálních věcí. Podle Rady nezajistilo ministerstvo vnitra, které má nyní problematiku na starosti, uprchlíkům důstojné podmínky či právní pomoc a umisťovalo v nevhodných detenčních zařízeních i rodiny s dětmi.
„Ačkoliv ministerstvo vnitra sklidilo kritiku od veřejné ochránkyně práv i komisaře Rady Evropy pro lidská práva, situace se nijak zásadně nezměnila. Uprchlíci jsou stále zbytečně zavíráni do detenčních zařízení a za pobyt v nich ještě musí platit“ zdůrazňuje člen předsednictva Strany zelených Michal Berg.
A dodává: „Jak upozornil vládní výbor už dříve, pro tuto praxi neexistuje právní základ. Jediné ,zlepšení’ je v tom, že se uprchlíci České republice již vyhýbají, protože o nepřijatelné situaci v českých detencích se dozvěděl celý civilizovaný svět. Je načase svěřit agendu kompetentnějšímu úřadu, kterým by mohlo být ministerstvo práce a sociálních věcí”.
Zelení také požadují, aby v České republice vznikl zvláštní úřad pro azylovou a migrační politiku podobný tomu, který funguje v Německu. Ten by měl na starosti komplexní problematiku migrace a azylu.
Přemišťování uprchlíků se vnitru nedaří
Strana zelených na špatnou politiku ministerstva vnitra, sporné zajišťování uprchlíků v detenčních zařízeních i nevhodné podmínky v nich dlouhodobě upozorňuje. Vnitro ale svůj přístup za celou dobu, co uprchlická krize trvá, změnilo jen nepatrně. Zelení se proto domnívají, že by nejvhodnějším krokem bylo přesunutí agendy integrace pod ministerstvo práce a sociálních věcí a následný vznik specializovaného úřadu.
Kritice zelených dává za pravdu i aktuální zpráva Rady vlády pro lidská práva, kterou má kabinet projednat ve středu 13. ledna. Rada přímo žádá, aby ministerstvo vnitra propustilo uprchlíky, pokud jim nedokáže zajistit důstojné podmínky, právní pomoc a pokud je nebudou ostatní státy, ve kterých migranti požádali o azyl, přebírat zpět.
Přemístění uprchlíků se podle zprávy ministerstvu vnitra v minulých měsících vůbec nedařilo, procentuální úspěšnost se v jednotlivých měsících od června do října 2015 pohybovala jen od 0,4 do 3,1 procenta. Například do Maďarska se podařilo od července do října z 1004 lidí předat pouhých 19.
„Místo zadržování uprchlíků by měla Česká republika usilovat o jejich integraci. Měl být zřízen speciální úřad pro azylovou a migrační politiku podobně, jako funguje v Německu, a který řeší problematiku komplexně. Rada vlády pro lidská práva v materiálu navíc otevřeně přiznává, že v detencích, které pro to nejsou upraveny, by vůbec neměly být zadržovány děti, což ministerstvo v současné době činí,” zdůrazňuje předsedkyně Strany zelených Jana Drápalová.
Vláda v listopadu schválila státní integrační program, který pokrývá oblasti, jako je bydlení, pomoc při hledání zaměstnání, výuka češtiny, zajištění zdravotní péče, vzdělávání, rekvalifikace, právní poradenství apod. Po předchozích zkušenostech je podle Strany zelených absurdní, že tuto agendu má spravovat ministerstvo vnitra, které bylo nesčetněkrát kritizováno za porušování práv migrantů.