Poníci proti zbytku světa

Lukáš Senft

Politika neodráží realitu. Zrcadlí, jak si vykládáme svět. A je naší chybou, že si dokážeme představit nezaměstnané matky a zchudlé učitele, ale žádné řešení. Naše politická představivost zatvrdla jako škraloup v kávě hostů Václava Moravce.

Připadá vám česká politika jako jeden velký bizár? Pak si zamilujete amerického prezidentského kandidáta jménem Vermine Supreme, tedy Svrchovaná Havěť. Na hlavě nosí holinku, v ruce obrovský kartáček a je to Willy Wonka politické bizarnosti.

V jeho programu najdete zavedení povinnosti čistit si zuby i přípravu plánu při útoku zombie. Chce financovat výzkum stroje času, a pak zabít Hitlera. Zároveň prosazuje právo každého Američana na vlastního poníka, na kterém by dojížděl do práce. Proč? Jejich výměna za auta zabrání závislosti na ropě.

Z trusu poníků by bylo navíc možné čerpat plyn (doplněný energetickým zpracováním zombie) a tvořit z něj komposty. Obří stáje pro poníky by  vytvořily mnoho pracovních míst a poníci ověšení bombami by byli schopni bojovati i proti teroristům v Sýrii.

Vermin Supreme vlastní dokonce stejnou schopnost jako někteří republikánští kandidáti — ví, co chce Bůh. Na adresu konzervativního křesťanského politika Randalla Terryho poznamenal: „Ježíš mi prozradil, že ho proměnil v gaye!“ Ke své politické strategii dodává: „Moje kampaň není nutně založená na realitě.“

To je důležitá poznámka! Ne proto, že podtrhává ujetost Svrchované Havěti. To ani není třeba. Připomíná nám ale, že žádná politika není zcela založena na realitě. Místo toho pracuje s obrazy skutečnosti, na kterých jsme se shodli a uznali, že něco takového si dovedeme představit. Nesetkáváme se s objektivní realitou, ale s tím, jak ji vykládáme.

×
Diskuse
MP
December 9, 2015 v 12.37
Ach ta statistika
Rozdíl mezi platem otce tří dětí a matky tří dětí 36% -- Co to znamená?
Zřejmě nikoli mezi platem, ale příjmem (mzda, zisk, dávky atd.). A kdo patří do sledované skupiny? Rodiče s malými dětmi (jejich situaci má podle kontextu článku údaj ilustrovat), nebo každý rodič tří dětí? Údaj bez dalšího postrádá smysl.

V porovnání s průměrným výdělkem nedostávají naši učitelé ani zdaleka nejhorší plat, na ocasu jsou v porovnání podle kupní síly.

Chápu, oč autorovi článku jde a intence textu se mi líbí, ale nestálo by za to, aby se mladí rozhořčení autoři na DR naučili základní pojmy nezbytné k popisu věcí, které je zlobí -- plat, mzda , rozpočet, HDP atd.?
December 10, 2015 v 17.13
Prosím, upravte popisek u druhé fotografie.
V textu "dvacet nejmovitějších", pod fotografií dvacet procent.