Volby v Řecku vyhrála opět Syriza, povládne znovu s ANELem
Petr JedličkaStrana Alexise Tsiprase ztratila oproti posledním volbám čtyři mandáty, celkově ale politicky posílila. O jejím úspěchu rozhodla dle prvních analýz zejména image chybující, avšak odhodlané, poctivé a dosud nezkorumpované síly.
Předčasné parlamentní volby v Řecku vyhrála opět Kolice radikální levice známější pod zkratkou Syriza — strana expremiéra Alexise Tsiprase. Stalo se tak v neděli 20. září, osm měsíců po předchozích (lednových) volbách.
Ve 300členném parlamentu bude mít Syriza tentokrát 145 poslanců, což je o čtyři méně než na jaře. Do řecké sněmovny se ale dostalo osm stran, a tak nebude Tsipras mít dle pozorovatelů problém sestavit vládu s většinovou podporou.
Podle informací z nedělní noci již oslovilo vedení Syrizy jarního koaličního partnera — národovecky konzervativní Nezávislé Řeky (ANEL). A strana vedená exministrem obrany Panosem Kammenosem nabídku přijala.
„Panos Kammenos se objevil na pódiu před sídlem Syrizy spolu s Alexisem Tsiprasem už po oznámení výsledků (...) Od té chvíle, co Tsipras pronesl větu: ,Spojíme své síly a budeme společně pokračovat v tom, co jsme začali v lednu,‘ je jen málokdo na pochybách, jak bude nová vláda vypadat,“ uvedl v neděli zpravodaj listu To Vima v živém povolebním pásmu.
Výsledky dalších stran
Řecké volební výsledky celkově jinak odpovídají v zásadě posledním prognózám. Průzkumy sice předpovídaly, že bude rozdíl v podpoře Syrizy a hlavní pravicové strany Nové demokracie menší — Syriza získala nakonec 35,5 procenta hlasů, Nová demokracie 28,1 — většina znalců však očekávala, že Tsiprasova strana těsně vyhraje.
Třetí skončil s velkým odstupem fašizující až neonacistický Zlatý úsvit (6,9 procenta, 18 poslanců), který si o jednoho poslance polepšil, ale ani to znalce nepřekvapilo vzhledem ke stávající uprchlické krizi.
Čtvrtý nejvyšší počet hlasů získal pak sociálnědemokratický PASOK (6,3 procenta hlasů a 17 poslanců, což je o tři více než v lednu), pátý komunistická KKE (5,6 procenta a 15 poslanců, podobně jako v lednu) a šestý středová Potami (4,1 procenta a 11 poslanců, tedy o šest méně).
Přes tříprocentní hranici se do sněmovny dostali ještě už zmínění Nezávislí Řekové (ANEL, 3,7 procenta a 10 poslanců, což je o tři méně než v lednu) a nově též strana Svaz centristů (3,4 procenta, 9 poslanců).
Strana Lidová jednota, kterou si založilo 25 poslanců z odštěpené části levicové platformy Syrizy v létě, získala nakonec 2,9 procenta hlasů, a zůstala tedy těsně bez mandátu. Velkou část váhy tím zároveň ztrácejí jarní komentáře části masmédií, podle nichž spočívalo kouzlo Syrizy pro voliče především v nesplnitelných levicových vizích a sociální populismu.
Kampaň a výklady
Letní volební kampaň byla dle pozorovatelů méně bombastická než zimní, tedy předchozí. Syriza neslibovala již celkový konec politiky odříkání a vyjednání nové — výhodnější — dohody se zástupci věřitelů. Nový lídr Nové demokracie Vangelis Meimarakis zase nespílal Alexisovi Tsiprasovi do komunistů a trojských koňů Ruska, jak činil jeho předchůdce Antonis Samaras.
Hlavní figurou v kampani Syrizy bylo ujišťování, že strana i vláda udělaly při jednání s věřiteli, co se dalo, a teprve až nebylo zbytí, odpovědně ustoupily. Tsipras sliboval, že bude pokračovat ve stejném duchu dále, že pouze Syriza bude s věřiteli bojovat za zájmy Řecka i Evropy a že jen Syriza dokáže zbavit zemi klientelismu a korupčních vazeb, které vznikly mezi státní správou, politiky a oligarchy za vlád Nové demokracie a PASOKu.
Nová demokracie zase zdůrazňovala, že Řecko potřebuje klidnou zkušenou ruku a věcný plán do budoucna a že Syriza příliš hazarduje, jak se prý ukázalo při letní krizi.
Tsipras tentokrát už nevylučoval koalici s menšími středolevicovými či středovými stranami, pouze s Novou demokracii, KKE a přirozeně Zlatým úsvitem. Meimarakis se zase nesnažil za každou cenou obhajovat dřívější politiku pravicových vlád.
Podle prvotních znaleckých analýz vyhrála Syriza nakonec zejména díky image poctivé, chybující, leč dosud nezkorumpované síly, která se snaží skutečně upřímně o to, co slibuje. Syriza též v těchto volbách vystupovala více jako poněkud důslednější sociální demokracie, než jako strana radikální levice.
Mírnému posílení Nové demokracie a PASOKu, tedy tradičních stran, pomohla pak ještě volební účast. Ta tuto neděli činila 55 procent, zatímco v lednu 63 procent.
Co bude nyní
Nová vláda má být dle řecké tradice sestavena do několika dní. Alexis Tsipras si vyzvedne v pondělí dopoledne pověření od prezidenta Prokopise Pavlopoulose. Vybrané ministry pak představí ještě týž den, nebo v úterý ráno.
Politicky bude mít Syriza podle pozorovatelů snazší pozici než na jaře — Alexis Tsipras má nový mandát, vnitrostranická opozice byla pacifikována, nový sanační úvěr je již uzavřen a parlamenty schválen. V parlamentu je navíc Syriza podobně silná jako dříve, a nad to nově otevřená více partnerům.
Z hlediska vládnutí však čekají nový kabinet těžkosti. Podmínky poskytnutí nového sanačního úvěru jsou velice přísné a bude třeba je implementovat. První kontrolní návštěva zástupců věřitelů je plánována na říjen.
Dále Syrizu čeká boj o podobu rozpočtu na rok 2016, dohodnuté zvyšování daní, naplánování privatizací a tvrdá důchodová reforma. S Mezinárodním měnovým fondem má také začít vést během podzimu jednání o eventuálním oddlužení.
Je otázkou, zda si významnější část voličů Syrizy uvědomila, co vše se předchozí Tsiprasova vláda zavázala schválit. Dobu, jež nová vláda povládne, však půjde dle znaleckých komentářů začít odpovědně předvídat až po reakcích na většinu konkrétních změn, jež nabudou účinnosti 1. ledna 2016.
Další informace:
The Guardian Greek election live: Alexis Tsipras celebrates victory - as it happened
BBC News Greece election: Alexis Tsipras hails 'victory of the people'
AP Left-wing SYRIZA wins Greek election
To Vima Tsipras: “We will continue to struggle inside and outside the country”
AP SYRIZA chief confirms plan to form government with Independent Greeks
Al-Džazíra An election without aspirations in Greece