Německý přístup k Řecku je kritizován i ve vlastním Německu

Philipp Janýr

Philipp Janýr se vrací ještě k ohlasům na víkendovou dohodu mezi Řeckem a eurozónou. Poukazuje přitom zejména na kritické hlasy, které zazněly, respektive zaznívají, přímo v německých médiích a od německých politiků.

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble šponoval na víkendovém summitu eurozóny v Bruselu tak dlouho trpělivost a dobrou vůli všech zúčastněných, až to prasklo. Z pozice síly si Německo vynutilo téměř vše, co v daném jednání chtělo, a Řecko v pondělí nad ránem doslova kapitulovalo. Nejen Twitter a další sociální media pak zaplavil v reakci nový hashtag ‪#‎ThisIsACoup (Toto je státní převrat), ale i hlavní mediální prostor v Německu prostoupila neobvykle silná kritika. EU jako společnost států je totiž od samého počátku oficiálně budována na principu vzájemného respektu, což má silová jednání z podstaty vylučovat.

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble. Foto archiv Blu-News.org

Výsledkem víkendového jednání není jen aGreekment, jak označil výslednou dohodu stálý předseda Evropské rady Donald Tusk, ale bohužel i návrt do doby, ve které dominovalo diplomatickým jednáním vydírání a vyhrožování. Takovou Evropu ovšem dnes nechce ani v Německu téměř nikdo, a tak je dokonce i mnoho německých konzervativců, kteří Řecku dosud nemohli přijít ani na jméno, postupem své vlády zaskočeno a vyjadřuje veřejně zklamání.

×
Diskuse
MP
July 15, 2015 v 21.54
A co udělá rakouská sociální demokracie?
Postaví se za Řecko? Řekne ústy svého kancléře, že Schäuble jako nepřítel Evropy a evropanství musí pryč?

Anebo jsou to jenom kecy?
PJ
July 15, 2015 v 22.39
Re: Martin Pleva
Já jsem se ve svém článku věnoval vysloveně jen německým reakcím, protože ty se zdají být nyní nejdůležitější. Samozřejmě, že je greekment kritizován ze všech možných stran i mezinárodně. A samozřejmě i ze strany sociální demokracie v Rakousko. Když se nepletu, tak jsem zaslechl v radiu říci rakouského kancléře Faymanna dokonce, že to je ponižující návrh Německa. Věřím, že dalším reakcím ze světa se Deník Referendum bude ještě věnovat. Že by však Rakousko přímo intervenovalo do Německé politiky a snažilo se Němcům diktovat, kdo má být jejich ministr financí si neumím představit. To ale neznamená, že Rakousko bude mlčet. Podle mého odhadu bude postup Německa kritizovat a hledat východiska.
PJ
July 16, 2015 v 11.57
Aktualita
Rakouský sociálně demokratický premiér Werner Faymann v rozhovoru pro deník DerStandard kritizuje postup Německa na víkendovém summitu Euroskupiny.
"Německo zde převzalo vedoucí úlohu a ta nebyla v daném případě pozitivní", řekl doslova a dodal, že Německým postupem a pohrůžkou Grexitu vznikl u některých dojem, že toto řešení by bylo levnější. To jednak není pravda a též by to byl začátek rozkladu a nikdo neví, co se do budoucna stane.