Německý přístup k Řecku je kritizován i ve vlastním Německu
Philipp JanýrPhilipp Janýr se vrací ještě k ohlasům na víkendovou dohodu mezi Řeckem a eurozónou. Poukazuje přitom zejména na kritické hlasy, které zazněly, respektive zaznívají, přímo v německých médiích a od německých politiků.
Německý ministr financí Wolfgang Schäuble šponoval na víkendovém summitu eurozóny v Bruselu tak dlouho trpělivost a dobrou vůli všech zúčastněných, až to prasklo. Z pozice síly si Německo vynutilo téměř vše, co v daném jednání chtělo, a Řecko v pondělí nad ránem doslova kapitulovalo. Nejen Twitter a další sociální media pak zaplavil v reakci nový hashtag #ThisIsACoup (Toto je státní převrat), ale i hlavní mediální prostor v Německu prostoupila neobvykle silná kritika. EU jako společnost států je totiž od samého počátku oficiálně budována na principu vzájemného respektu, což má silová jednání z podstaty vylučovat.
Výsledkem víkendového jednání není jen aGreekment, jak označil výslednou dohodu stálý předseda Evropské rady Donald Tusk, ale bohužel i návrt do doby, ve které dominovalo diplomatickým jednáním vydírání a vyhrožování. Takovou Evropu ovšem dnes nechce ani v Německu téměř nikdo, a tak je dokonce i mnoho německých konzervativců, kteří Řecku dosud nemohli přijít ani na jméno, postupem své vlády zaskočeno a vyjadřuje veřejně zklamání.
Anebo jsou to jenom kecy?
"Německo zde převzalo vedoucí úlohu a ta nebyla v daném případě pozitivní", řekl doslova a dodal, že Německým postupem a pohrůžkou Grexitu vznikl u některých dojem, že toto řešení by bylo levnější. To jednak není pravda a též by to byl začátek rozkladu a nikdo neví, co se do budoucna stane.