Andrej Babiš chce uzavřít Schengen, ale kde se zastaví fašizace?

Jaroslav Bican

Výroky ministra financí Andreje Babiše posouvají hlavní proud toho, jak se u nás politici vyjadřují k uprchlíkům. Co je vnímané jako přijatelné, se mění. Odolají ostatní politické strany a jejich členové tendenci svoji rétoriku dále stupňovat?

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš prohlásil, že potřebujeme okamžitě uzavřít schengenský prostor a zabránit tomu, aby sem chodili běženci, a musíme do toho zapojit také NATO. V Turecku je podle něj třeba zřídit obrovský uprchlický tábor a dělat selekci na ty, kdo potřebují humanitární pomoc, hlavně matky s dětmi, a na ty, kteří jsou ekonomickými uprchlíky.

V rozhovoru v sobotním Právu Andrej Babiš řekl: „Schengenský prostor musíme uhájit klidně i za nasazení vojáků. Vždyť po Evropě špacírují desítky tisíc lidí — jen za červenec přišlo skoro 120 tisíc uprchlíků. Letos Německo očekává 800 tisíc uprchlíků, což je jedno procento populace. To je ohrožení Evropy. Znáte ten vtip, že indiáni také podcenili uprchlickou vlnu z Evropy, a kde jsou dnes? Můžeme se tomu zasmát, ale tak vtipné to zase není.“

Předseda vlády Bohuslav Sobotka se naopak vyjádřil, že každý, kdo se dívá kolem sebe a čte věci, které se objevují nejen na internetu, vidí, že tendence fašizace tady jsou. Podle Bohuslava Sobotky jsou i politici, kteří se migrační krize chytli jako stébla poslední záchrany a budují si na ní politickou kariéru. Premiér zdůraznil, že jediná šance je spolupracovat v rámci Evropy, která je dost velká a silná na to, aby se s problémem dokázala vyrovnat.

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek výrok Andreje Babiše dokonce označil za populistický. Podle Bělobrádka je třeba postupovat racionálně. „Nebagatelizujeme to, jsme si vědomi bezpečnostních rizik, ale je potřeba řešit příčiny. To souvisí s tím, že v některých zemích je válka. Ekonomické migranty bychom měli vrátit,“ uvedl předseda lidovců. Rovněž připomněl, že v roce 2001 do České republiky přišlo osmnáct tisíc uprchlíků.

×
Diskuse
August 30, 2015 v 23.03
Zkouška z humanismu a rozumu
Předposlední odstavec má být ukázkou fašizující tendence u Richarda Dolejše? Riziko fašizujících tendencí tady je, stejně jako riziko islamismu. Masové otevření se migraci je stejně špatné jako naprosté uzavření. Obojí nahrává islamistům.

Je potřeba zachovat chladný rozum a hledat východisko v udržitelném kompromisu. je to riziko, ale i výzva. Pokud se chceme chovat humanisticky, bude to něco stát. Naše zkouška z humanismu nespočívá jen ve slušném přístupu k uprchlíkům, ale i ze schopnosti najít pro takový postup dostatek zdrojů a způsob jejich mobilizace.

Pokud proud migrantů ještě násobně vzroste, a současná situace nedává příliš šancí, že bychom toho byli ušetřeni, skutečná zkouška z humanismu nás teprve čeká.

PS: Označovat z potenciálního fašistu každého, kdo projeví obavu z velkého počtu migrantů, je podle mne nesmyslné. Nalezení správné hranice je také zkouškou.