Zdeněk Bakala - portrét miliardáře jako sponzora mediálního ticha
Saša UhlováO Zdeňkovi Bakalovi a jeho podnikání se v českých médiích píše zcela neúměrně významu problémů, které jsou s ním spjaty. Souvisí to s tím, že řadu médií koupil a vydává je s mnohamilionovými ztrátami? V Kladně by to mnozí rádi věděli.
„To vám ani nevadí, že za OKD nedali ani korunu ze svého, že je koupili za peníze vytažené z dolů?“ Ptali se redaktoři Respektu v listopadu 2004 Zdeňka Bakaly na manažery Viktora Koláčka a Petra Otavu, s jejichž pomocí OKD získal. V té době Bakala Respekt ještě nevlastnil. A ani žádná další média.
„Pakliže to udělali, aniž porušili zákon, a o tom jsem přesvědčen, tak jim tleskám a blahopřeji, protože udělali dobrej deal. Proč se mě ale raději nezeptáte, jestli nemám morální problém s tím, že to bylo kdysi znárodněno? Podle mne je daleko horší, když něco ukradl stát, a pak to rozdal občanům, ale úplně jiným, než těm, co to ukradl,“ osvětlil Bakala svůj pohled na divokou privatizaci OKD.
Jeho odpověď zároveň vyzrazuje, jaký je jeho pohled na okrádání státu. Bakalovy aktivity by si zasloužily významnější mediální pozornost, než se mu za roky, kdy působí v České republice, dostávalo.
Okázalý nezájem českých médií
Až do Bakalovy akvizice OKD se o něm psalo jako o „šéfovi renomované investiční firmy Patria Finance“ nebo se zmiňuje jako „jeden z mála lidí, kteří v Praze vědí, o co jde na kapitálovém trhu“ či „jeden z nejznámějších mužů na našem trhu s cennými papíry“ anebo „bankéř s vynikajícími konexemi“. Zhusta byl citován jako odborník, který komentuje kapitálový trh.
Jeho mediálního obrazu se nijak výrazněji netkla ani privatizace Becherovky nebo prodej ČSOB a Investiční a poštovní banky, se kterým byl spojován. Bakala se v médiích také objevuje v nejrůznějších žebříčcích nejbohatších Čechů.
V Mladé frontě i Respektu se objevovalo označení „agent Hradu a Albrightové,“ kterým Bakalu údajně přezdívali ve Sněmovní, v článcích však toto jeho pojmenování slouží jako příznivé označení. K dobrému jménu Zdeňka Bakaly přispívá i skutečnost, že je spojován s Václavem Havlem, kterému údajně radí v ekonomických otázkách, a naopak je kritizován politiky spjatými s opoziční smlouvou, Milošem Zemanem a Václavem Klausem.
Novináři se také ve svých textech vysmívají údajné tajemnosti sdružení Lípa, o které se někteří politici při své kritice Zdeňka Bakaly zmiňují. Kritičtěji o něm píší v Týdnu a Reflexu.
Nyní se klade otázka: Co dál? Moderní masové demokracie bez ekonomiky a bez peněz fungovat nemohou. Ovšem jak trh a kapitalismus kontrolovat a demokratizovat? I celoživotní kritik kapitalismu Habermas poněkud skepticky poznamenává, že zatímco byrokraticko-administrativní moc se demokratizovat dá, tvrdá řeč peněz jen velmi těžko.
Publikace případů odlišného chování miliardáře v Praze a Ostravě či Kladně je důležitým prvním krokem k veřejné debatě o chování našich oligarchů a k zamyšlení se nad tím, jak je postavit alespoň částečně pod veřejnou kontrolu. Nesmíme ovšem zapomínat, že nejde o oligarchy, ale jde také o vlády a stát, ale také a zejména o občany-voliče, tedy o nás, kteří to umožňujeme.