Demonstranti vyhrožovali šibenicemi. Chovanec žádá prošetření postupu policie
Vratislav DostálNěkteří účastníci středeční akce namířené proti imigraci a kvótám obviňovali za přihlížení policistů politiky z vlastizrady a vyhrožovali jim šibenicemi. Ministr vnitra Milan Chovanec ve čtvrtek uvedl, že nechá postup policie prověřit.
Ministr vnitra a první místopředseda sociálních demokratů Milan Chovanec žádá policii, aby důsledně prošetřila svůj vlastní postup při středeční demonstraci proti imigraci v Praze 1. „Již v průběhu demonstrace jsem žádal Policii ČR, aby při posuzování jejího průběhu byla maximálně důsledná,“ tvrdí ministr.
Podle svědků se akce proti imigraci, proti kvótám a za vystoupení z Evropské unie organizátorům vymkla z kontroly. Někteří účastníci obviňovali dokonce politiky z vlastizrady a vyhrožovali jim šibenicemi. „Jsem samozřejmě zastáncem svobody projevu i shromažďování. Každý má nárok na vlastní názor, nicméně do 21. století a do vyspělé demokratické společnosti veřejné chrastění symboly, jako jsou šibenice, ani vyhrožování smrtí nepatří,“ reagoval ministr vnitra.
Podle něj si to policie musí uvědomit. „Stejně tak si policisté musí být vědomi toho, že každý jejich krok veřejnost sleduje a že lidé velmi citlivě vnímají, kdy a jak policisté zasahují. Současně jsem policii požádal o důsledné vyšetření jejího postupu a o případné vyvození personální odpovědnosti,“ uvedl Chovanec.
Na akci se sešlo asi 400 odpůrců imigrace. Nedaleko od nich se přitom sešlo několik desítek lidí, kteří chtěli naopak imigrantům vyjádřit solidaritu. Obě demonstrace byly řádně nahlášeny. Podle svědků policie nezvládla situaci v momentě, kdy se odpůrci vydali na pochod směrem k Úřadu vlády. Několik desítek lidí jim totiž chtělo cestu přehradit svými vlastními těly.
„Seděli jsme na zemi s tím, že jsme připraveni nést důsledky za neuposlechnutí výzvy. Byli jsme vyzváni a po neuposlechnutí se do nás pustili těžkooděnci. Začali nás postupně odtahovat a použili podle mého soudu dost neadekvátní postup a sílu. Například jeden z těžkooděnců chytil levou rukou Kateřinu Krejčovou za temeno hlavy a pravou rukou ji chytil pod krkem. Kroucením do strany ji pak donutil k pohybu,“ uvedl Michal Uhl ze zelených.
Jeho kolega ze SZ Tomáš Schejbal pak prý během zákroku „ztratil“ část zubu. „Část zadržených hned pustili, část ne. Způsob, jak represivní složky jednaly s lidmi, které vlastně odtahovaly pro jejich vlastní bezpečnost, byl dost skličující. Na některých policistech bylo evidentní, že situaci, kdy mají zlegitimizované násilí, si užívají a místo, aby donucovacích prostředků použili přiměřeně, používali je, co to šlo,“ dodal Uhl.
Přitom policisté měli podle všeho zasáhnout spíše proti odpůrcům imigrace. Navíc jejich pochod směrem k Úřadu vlády mohli odklonit tak, aby ke střetům nedošlo. Bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová tvrdí, že někteří účastníci akce proti imigrantům zřetelně překročili meze pro jednání v demokratickém právním státu.
„Nošení šibenic s výzvami proti EU a proti imigrantům vskutku překračují meze svobody politického projevu v demokracii. Včerejší akci by mělo věnovat pozornost i státní zastupitelství, neboť někteří účastníci demonstrace se možná mohli dopustit podněcování k násilné trestné činnosti proti skupině osob — imigrantům a některým politikům,“ uvedla Wagnerová.
Upozorňuje také na to, že by úředníci resortu vnitra měli zkoumat, zda někteří na demonstraci účastní exponenti politických stran a hnutí, jejichž jednání je přičitatelné těmto stranám, svými projevy na demonstraci nedali najevo, že politické uskupení, jehož jsou členy, překračuje ústavně vymezené mantinely pro demokratické politické síly.
„Důsledkem by proto mohl být podnět ke zrušení takových politických stran či hnutí, neboť extrém, k němuž včera na demonstraci došlo, už do jednání reprezentantů demokratických politických sil nepatří,“ doplnil bývalá ústavní soudkyně a nynější senátorka.
Středeční akce proti imigrantům byla již nejméně čtvrtá v krátké době, kromě Prahy proběhl minulý týden protest v Brně, týden předtím v Bratislavě. Pokaždé za jejich organizací stáli lidé s kontakty na krajně pravicová uskupení. V červenci se uskuteční minimálně další tři, dvě v Praze, jedna v Ostravě.
Prý s těmi šibenicemi přišli lidé z Národní demokracie, což je politická strana.
A to by nás Článek 5 Ústavy musel burcovat.
Uvidíme, co se objeví ve zprávě BIS a co z toho bude na vládě.
Jestli něco bude.
"Naprostý souhlas, ze šibenic netřeba dělat vědu.
Bylo by naopak nezodpovědné, kdyby vlastizrádci nevěděli, co je čeká.
A kdo je vlastizrádce, to budeme rozhodovat my!"
Jestli to někoho uklidní, nikdo se neodvážil dát plus, i když v diskusi se vyskytovaly podobné názory.
Takže je podivné, že tyto dokonané "popravy" nevadily, zatímco vyhrožování "popravou" najednou vadí. Bylo to tím, že pravicovému premiéru to nevadilo, zatímco levicovému vadí?
Zdroje:
http://zpravy.idnes.cz/protest-proti-vlade-na-vaclavskem-namesti-holesovska-vyzva-pln-/domaci.aspx?c=A130407_093417_domaci_kop
http://www.lidovky.cz/anarchiste-v-pardubicich-obesili-politiky-a-pokreslili-billboardy-1d1-/zpravy-domov.aspx?c=A101014_131613_ln_domov_spa
Pogromistické nálady není snad tak složité rozeznat. A šibenice jako reakce na humánní přístup k běžencům je snad na rázný odsudek dostačující důvod
Asi těžko se dá něco dělat, když cestou z hospody hajluje nějaký ožralý blb. V případě občanských spolků atd. je to taktéž složité....
Ne tak u politických stran -- tam platí Článek 5 Ústavy ČR::
Politický systém je založen na svobodném a dobrovolném vzniku a volné soutěži politických stran respektujících základní demokratické principy a odmítajících násilí jako prostředek k prosazování svých zájmů.
Jestli do ulic vyjdou členové organizované politické síly, tedy politici (sice bezvýznamní a zatím neúspěšní) s tím, že budou věšet své politické konkurenty, tak podle mě není co řešit, zbývá pouze konat .................