Obliba Fideszu v Maďarsku neklesá, vyhrál posedmé v řadě
Petr JedličkaStrana Viktora Orána bude po dalším volebním vítězství ovládat všechna župní města s výjimkou Szegedu. Znalci se stále přou nad důvody, změnu trendu však zatím nikdo nepředpovídá.
Dvoje parlamentní, dvoje evropské a po minulé neděli už troje místní volby v řadě vyhrál v Maďarsku Svaz mladých demokratů — Maďarská občanská unie, známější pod zkratkou Fidesz.
Strana premiéra Viktora Orbána vládne na celostátní úrovni od roku 2010. Volby však vyhrává soustavně od podzimu 2006. Nedělní hlasování přitom ukázalo, že obliba Fideszu stále neklesá.
„Fidesz bude mít většinu v zastupitelstvech osmnácti z devatenácti hlavních župních (krajských) měst. Nadto dokázal zvítězit v sedmnácti ze třiadvaceti budapešťských obvodů, takže bude kontrolovat i metropoli (...) Z velkých měst unikl Fideszu pouze Szeged, kde zůstává primátorem socialista László Botka,“ napsal v úterý Károly Horn, spolupracovník amerických médií v Maďarsku.
Levicové části opozice se vedle Szegedu podařilo zvítězit jen ve dvaadvaceti menších městech. Postkomunističtí socialisté z MSZP budou mít devatenáct starostů, pragmatická levice z Demokratické koalice tři.
Fašizující Hnutí za lepší Maďarsko (Jobbik) přitom vyhrálo v devíti městech, což je oproti minulým volbám trojnásobný zisk. V sedmnácti z devatenácti žup navíc skončilo druhé hned za Fideszem.
„Je varovné, že Fidesz vítězí takto jednoznačně i ve chvíli, kdy jeho předseda mluví o potřebě hledat jiné modely vlády, než je západní demokracie. Ale úspěch Jobbiku je snad ještě varovnější. Zcela otevřeně fašizující strana posiluje své pozice v regionech (...) získává zkušenosti a učí se jednat (...) Stále větší část znalců připouští možnost, že Jobbik vytvoří za čtyři roky s Fideszem velkou vládní koalici,“ uvedl Horn pro budapešťské Timesy.
Debata o příčinách
Agenturní komentátoři poukazují na relativně volební nízkou účast (42 procent, minule 46 procent) a na fakt, že Maďaři šli volit letos už potřetí. Podle znaleckých výkladů však vysvětluje voličská únava jen málo.
Pravici blízcí analytikové v Maďarsku upozorňují na zjevné úspěchy dosavadní vlády, jako je snížení nezaměstnanosti na osm procent či 3procentní hospodářský růst. Svou roli sehrávají prý také absence koaličních sporů a další pozitiva stability při většinovém vládnutí.
Podle expertů citovaných levicovým tiskem, což je dnes v zemi zejména deník Népszabadság, vyhrává volby Fideszu naopak populistický nacionalismus, přikrašlování ekonomických a sociálních statistik a snadnější přístup do médií.
Znalci z maďarských think-tanků mluví zejména o znamenité schopnosti Fideszu mobilizovat svoje příznivce (dříve kritikou vlády socialistů, nyní ideou velkého celonárodního díla, soudržnosti a spolupráce). Dále je potom zmiňována neschopnost dnešní demokratické opozice představit sjednocující vizi a efektivně spolupracovat.
Maďarskou opozici teď tvoří vedle Jobbiku malá liberálně zelená strana Politika může být jiná (LMP) a čtyři levicové subjekty: postkomunistická Maďarská socialistická strana (MSZP) vedená Jozsefem Tobiasem, středolevicová protržní Demokratická koalice (DK), jíž vede bývalý socialista, oligarcha a expremiér Ferenc Gyurcsány, liberálně levicová Společně (Együtt), kde vůdčí úlohu stále sehrává další expremiér a dříve Gyurcsányův ministr financí Gordon Bajnai, a konečně zeleně levicový Dialog pro Maďarsko (PM), který se odštěpil v posledních letech od LMP.
Strany levice sice vytvářejí volební i ad hoc účelové koalice, pouze nejmenší Együtt a PM však zatím dokázaly spolupracovat systematicky. Mezi Gyurcsányem, Bajnaiem a současným vedením MSZP navíc trvá letitý spor nad odpovědností za hospodářský kolaps Maďarska v minulé dekádě, kterého využil k nevídanému mocenskému nástupu právě Fidesz.
Ačkoliv se tedy znalci nad příšinami současné situace rozcházejí, příznaky změny trendu zatím žádný z nich nevidí. Další důležité volby čekají Maďarsko v roce 2018.
Další informace:
BudapestBeacon.hu Fidesz sweeps municipal elections in Hungary
MTI Orbán: “Third win” in the bag amid low turnout
MTI Election win confirms “nation-based” policies to follow, says Orbán
MTI Socialists accuse Fidesz of “pompous, mendacious” campaign
MTI Socialists signal end to left-wing cooperation
BudapestTimes.hu Prime minister’s political method proves great