Brno žije referendem, které se vedení města pokouší nezákonně zmařit
Redakce DRKrajský soud zjistil, že brněnský magistrát vyškrtl nejméně 1100 podpisů neoprávněně. Několik set Brňanů vytvořilo živý řetěz za svá práva. Z dnešního vyjádření magistrátu plyne, že návrh na vyhlášení referenda už má dostatečnou podporu.
Krajský soud v Brně včera zveřejnil obsáhlé rozhodnutí (přiloženo ve formátu pdf na konci zprávy), v němž zamítl žádost petičního výboru, jímž se domáhal uznání návrhu na vyhlášení referenda z 1. srpna za bezvadný. Soud se bude ještě zabývat druhým podáním petičního výboru, v němž se Občanská aliance 2014 domáhá toho, aby krajský soud vyhlásil referendum.
Krajský soud potvrdil podezření, že magistrát vyškrtával podpisy neoprávněně. Podle krajského soudu se jedná přibližně o 1100 neoprávněně vyškrtnutých podpisů.
Petiční výbor nicméně postup soudu, kterým kontroloval podpisy, kritizuje. Domnívá se, že soud si usnadnil práci, neboť nekontroloval všechny neoprávněně vyřazené podpisy. Dále se domnívá, že nesprávně akceptoval postup magistrátu při vyřazování občanů z důvodu neúplně či nepřesně uvedených údajů.
Soud se zatím nezabýval druhým podáním petičního výboru, které souvisí s dalšími 5800 podpisy odevzdanými magistrátu 1. září. Podle magistrátu jich chybělo v původním návrhu 5200, podle včerejšího verdiktu krajského soudu však nejvýše 4100.
Návrh přípravného výboru se tudíž podle něj stal k 1. září bezvadným. A zastupitelstvo tudíž mělo podle petičního výboru povinnost referendum na svém zasedání 2. září vyhlásit.
Že se tak nestalo, petiční výbor Aliance Referendum 2014 napadá ve svém druhém podání. Dle právního zástupce aliance Pavla Uhla je na základě středečního verdiktu krajského soudu stále teoreticky možné, že se referendum bude konat s komunálními volbami.
Několik set Brňanů vytvořilo živý řetěz mezi orlojem a sochou spravedlnosti
Občanská aliance Referendum 2014 uspořádala na náměstí Svobody protest proti porušování občanských práv Brňanů. Vystoupili na ní mimo jiné ní Zuzana Brzobohatá, donedávna eurposlankyně za ČSSD, brněnský lídr ANO Petr Vokřál, předsedkyně Strany zelených Jana Drápalová, zástupci koalice Pirátů a Žít Brno či nový ředitel Hnutí Duha Jiří Koželouh.
Smylem akce bylo protestovat proti svévoli magistrátu, který se pokoušel zmařit referendum účelovým vyškrtáváním platných podpisů. Shromáždění Brňané v závěru utvořili několik set metrů dlouhý živý řetěz mezi nechvalně proslulým orlojem, na němž nelze přečíst čas, který je dle organizátorů akce symbolem arogance současné brněnské moci, a sochou spravedlnosti před Nejvyšším správním soudem.
Miroslav Patrik, předseda Dětí Země a člen petičního výboru, shromážděným řekl, že pětadvacet let po listopadu je smutné, musí-li se znovu hájit občanská práva proti zvůli arogantní samosprávy. Zmocněnec petičního výboru, šéfredaktor Deníku Referendum, Jakub Patočka shromáždění ukončil výzvou ke skandování: „Romane! Ne, Ne, Ne!“
Na plakátcích byly k vidění nápisy „Buďto 8000 Brňáků neumí psát, nebo jeden Onderka neumí číst“, „Nemůžete nám vzít naše práva!“ či „Referendum bude“. Atmosféru dokumentují fotografie třetího člena petičního výboru Oty Nepilého.
Magistrát města Brna ve včera vydaném a dnes doručeném stanovisko ke druhé dávce podpisů odevzdaných petičním výborem 1. září 2014, usvědčuje sám sebe z toho, že sebraných podpisů je již dost.
Magistrát původně tvrdil, že chybějících podpisů je 5200. Petiční výbor tedy ve stanovené lhůtě do 1. září na základě výzvy doručil 5800 podpisů. Magistrát jich při následné kontrole opět tisíc vyřadil a ve včera vydaném a dnes doručeném stanovisku vyzval petiční výbor k doplnění chybějících 414 podpisů.
Magistrát ovšem nemohl při vydávání svého stanoviska vzít v potaz včerejší verdikt Krajského soudu, z nějž je zřejmé, že při nejmenším přes pět set podpisů vyřadil neoprávněně. Je tedy zřejmé, že podpisů je dostatek. Petiční výbor již žádné podpisy sbírat nemusí a také nebude.
„Ukázalo se, že magistrát podpisy vyřazoval účelově. Promyslíme, jak na to reagovat, ale teď děláme ještě vše pro to, aby se referendum konalo. Je jasné, že všechny zákonné podmínky k tomu byly včas splněny,“ poznamenal Patočka.
O všem tak nyní rozhodne Krajský soud. Pokud uzná, že návrh byl již 1. září bezvadný, a zastupitelstvo tudíž o něm bylo povinno 2. září rozhodnout, jak tvrdí právní zástupce petičního výboru Pavel Uhl, může referendum vyhlásit, a to ještě v termínu s komunálními volbami. Druhou možností je, že referendum nevyhlásí, ale uzná návrh za bezvadný a příští zastupitelstvo se jím pak bude muset zabývat.
Petiční výbor ovšem bude s konáním referenda souhlasit pouze za předpokladu, že mu zastupitelstvo poskytne záruky o tom, že se výsledky referenda bude řídit bez ohledu na účast. V opačném případě návrh stáhne a podá ho ve stejné podobě tak, aby se referendum muselo konat souběžně s krajskými volbami v roce 2016, kdy bude opět dostatečná účast voličů.
„Po dnešku je jasné, že referendum v Brně zmařila zlá vůle Romana Onderky a Roberta Kotziana a ochota magistrátních úředníků účastnit se tohoto komplotu proti občanům. Pěvně věříme, že soud nalezne způsob, jak referendum souběžně s komunálními volbami vyhlásit,“ uvedl k doručenému stanovisku magistrátu zmocněnec petičního výboru Jakub Patočka.