Referendum o poloze brněnského nádraží si přeje dalších téměř šest tisíc lidí
Vratislav DostálKonání druhého místního referenda o budoucí poloze hlavního brněnského železničního nádraží si přeje dalších 5813 lidí. Zastupitelé tak mohou o konání referenda rozhodnout již v úterý.
Zástupci aliance Referendum 2014 v pondělí odevzdali magistrátu dalších 5813 podpisů od lidí, kteří si přejí vypsání referenda o poloze brněnského nádraží. Je jich o deset procent více, než kolik potřebovali.
Aktivisté museli dosbírat potřebný počet podpisů poté, co jim magistrátní úředníci sdělili, že je z původních 21,1 tisíc předložených podpisů 7,8 tisíc údajně chybných. Výbor za konání referenda musel proto předložit dalších 5,2 tisíc podpisů, neboť podle zákona musí návrh obsahovat nejméně 18,5 tisíc úředně ověřených podpisů.
Namátková kontrola téměř dvou set podpisů odevzdaných pod peticí za vyhlášení referenda o poloze železničního nádraží v Brně přitom zjistila, že magistrát ve své horlivosti vyškrtal i podpisy, které mají všechny povinné údaje.
Přípravný výbor si tak ověřil, že některé tzv. nečitelné údaje jsou při dobré vůli čitelné. Dokonce byla vyškrtnuta osoba ve věku 48 let, neboť magistrát tvrdí, že je mladší osmnácti let. Nejvíce osob, odhadem čtyřicet procent, bylo údajně vyřazeno z důvodů nenalezení v registrech Brna, což ovšem nelze ověřit.
„Magistrát v Brně ve své v touze zabránit vyhlášení referenda společně s komunálními volbami vyřadil z petice co nejvíce podpisů. Bohužel pouze pracným srovnáním archů s námitkami magistrátu by se dalo zjistit, kolik takových osob bylo celkem vyškrtnuto neprávem,“ tvrdí člen přípravného výboru Miroslav Patrik s tím, že považuje postup magistrátu za účelové maření referenda.
Zastupitelé mohou o konání referenda rozhodnout již v úterý. Před deseti lety se konalo první referendum, v němž se devět z deseti Brňanů vyslovilo pro modernizaci nádraží ve stávající poloze. Referendum ale nebylo podle tehdejšího zákona platné. Na nižší účasti se podílelo i účelové stanovení termínu referenda týden před krajskými volbami. To už ale podle nálezu Nejvyššího soudu není možné. Proto se dá očekávat, že referendum s komunálními volbami by bylo platné a závazné.
Občanskou alianci Referendum 2014 založily brněnské pobočky Dětí Země, Hnutí Duha a Masarykovy Demokratické Akademie. Podporují ji i další významné spolky jako je Greenpeace, Hnutí Brontosaurus či Nesehnutí. Do sběru podpisů se podstatně zapojila i brněnská Strana zelených, která sesbírala dva tisíce podpisů. Referendum podporuje rovněž TOP09, Česká pirátská strana a spolek A Co Brno?