Názor veřejnosti na polohu nádraží v Brně obejít nelze, tvrdí ministerstvo dopravy
Vratislav DostálTiskový odbor ministerstva dopravy tvrdí, že místní referendum je závazné pouze pro samosprávu, nikoli pro stát. Ten ho ale bude muset respektovat, jestliže bude chtít získat pro stavbu nového nádraží peníze z evropských fondů.
Z aktuálního stanoviska ministerstva dopravy k závaznosti referenda v Brně o poloze nádraží sice vyplývá, že není pro stát závazné, ale ten ho bude muset respektovat, jestliže bude chtít získat pro tuto stavbu peníze z evropských fondů.
A pokud má být Evropská komise dalším významným investorem modernizace nádraží v Brně, nemůže si dovolit poskytovat peníze na projekty, které veřejnost nepodporuje. A odpor občanů proti odsunu nádraží je stále velký. „Jestliže se referendem prokáže přání většiny Brňanů modernizovat nádraží v centru, tak stát a ani Evropská unie nebudou mít jinou možnost, než tuto variantu realizovat a finančně podpořit,“ tvrdí jedna z iniciátorek referenda Petra Němcová.
Tiskový odbor ministerstva dopravy ve svém stanovisku doslova uvádí: „Místní referendum je samozřejmě z logiky věci závazné pouze pro samosprávu, závazné pro orgány státní správy být nemůže. Zrovna tak není závazné ani pro Evropskou komisi, která bude klíčovým partnerem pro financování stavby. Na druhou stranu je potřeba vnímat fakt, že právě Evropská komise obecně nerada finančně podporuje projekty, u nichž je výrazný odpor veřejnosti. Pro nás a i Evropskou komisi bude tedy klíčové, aby navrhovaná modernizace železničního uzlu Brno byla funkční.“
S tímto jasným stanoviskem státu jako hlavního investora jsou ovšem v ostrém rozporu výroky náměstka primátora Brna Roberta Kotziana z ODS, podle kterého referendum nemůže nic ovlivnit, protože stát k ničemu nezavazuje. Podle něj je údajně zbytečné ho vyhlašovat a dokonce chodit volit.
Referendum o poloze nádraží v Brně podpořila senátorka Eliška Wagnerová: „Oceňuji nesmírnou aktivitu iniciátorů referenda, s níž se snaží sesbírat ještě chybějící podpisy, a obracím se na brněnské spoluobčany, kteří ještě neměli možnost petici podepsat, aby tak neprodleně učinili. Připomínám, že jde o vyjádření občanského postoje, ať už bude hlasování v referendu jakékoliv, půjde o autentické vyjádření vůle těch, jichž se rozhodnutí o poloze nádraží dotýká.“
Podobný názor má i kandidátka do Senátu za Brno-město a dopravní expertka Miloslava Pošvářová: „Základním principem je sloužit občanům, nikoliv je využívat. Zásadně proto podporuji snahy občanských iniciativ k prosazení referenda o nádraží v Brně a i sama osobně půjdu na ulici tyto lidi podpořit. Zaslouží si náš respekt a poděkování."
Občanskou alianci Referendum 2014 založily brněnské pobočky Dětí Země, Hnutí Duha a Masarykovy Demokratické Akademie. Podporují ji i další významné spolky jako je Greenpeace, Hnutí Brontosaurus či Nesehnutí. Do sběru podpisů se zapojila i brněnská Strana zelených, která sesbírala dva tisíce podpisů. Referendum podporuje rovněž TOP 09, Česká pirátská strana, Žít Brno a spolek A Co Brno?