Vláda důvěru nezískala. Rozpadla se i původní koalice, TOP 09 chce volby

Vratislav Dostál

Úřednická vláda Jiřího Rusnoka důvěru Poslanecké sněmovny nezískala. Pro důvěru hlasovalo třiadevadesát poslanců, sto jich bylo proti. Rozpadla se tak i původní pravicová koalice. Vývoj směřuje k předčasným volbám.

Vláda Jiřího Rusnoka důvěru Poslanecké sněmovny nezískala. Hlasování o důvěře navíc ukázalo, že v Poslanecké sněmovně nedisponují většinou ani strany původní pravicové koalice. Pro vládu hlasovalo třiadevadesát poslanců, proti rovných sto. 

Když chcete pochopit, co se děje v domácí politice, stačí číst Deník Referendum. Podpořte nás!
×

„Hodnotím výsledek jako velice čestnou porážku,“ řekl Rusnok na tiskové konferenci po hlasování. Vláda podle něj podá demisi v řádu hodin či dní a povede vládu do předčasných voleb. „Uvidíme, jak rychle se dopracuje Sněmovna ke svému rozpuštění," dodal premiér.

Těsně před hlasováním oznámili občanští demokraté Tomáš Úlehla a Jan Florián, že řešením politické krize jsou předčasné volby a proto nebudou hlasovat proti vládě. Následně se k nim přidala také Karolína Peake. Občanští demokraté reagovali vyloučením dvou rebelů ze sněmovního klubu. Zástupci TOP 09 těsně po hlasování uvedli, že podpoří předčasné volby.

„TOP 09 byla po celou dobu loajální a říkala, že dokud ve sněmovně existuje většina 101 hlasů, nevidíme důvod k předčasným volbám. Řekli jsme to prezidentovi, koaličním partnerům i sdělovacím prostředkům,“ uvedl pozdě večer první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. 

„Zcela v souladu s našimi stanovisky ale opakujeme, že pokud tuto spolehlivou většinu mít nebudeme, všech dvaačtyřicet poslanců podepíše arch, na kterém budou žádat schůzi k rozpuštění sněmovny,“ dodal Kalousek.

Jen několik minut po hlasování pak předseda poslaneckého klubu Petr Gazdík držel v ruce listinu s dvaačtyřiceti podpisy žádající schůzi, na které se rozpustí dolní komora. „Protože neexistuje žádná funkční síla, která by mohla spravovat zemi, podporuje TOP 09 předčasné volby,“ uvedla strana v tiskovém prohlášení.

„ODS je bohužel stále stranou ovládanou kmotry, proto nemůže být v tomto volebním období už spolehlivým partnerem,“ dodal Miroslav Kalousek s tím, že o rozpuštění sněmovny i vypsání předčasných voleb chtějí zástupci TOP 09 jednat bezodkladně. Pro předčasné volby jsou také sociální demokraté, komunisté a Věci veřejné.

„Já bych chtěl poděkovat panu Gazdíkovi,“ reagoval na stanovisko TOP 09 předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka. ČSSD zároveň požádala o schůzku předsedů stran a klubů. Předčasné volby by se mohly uskutečnit nejpozději na přelomu října a listopadu. „Již od začátku jsme prosazovali toto řešení, aby rozhodli občané v nových volbách,“ připomněl Sobotka.

„Český volič může být spokojen. S největší pravděpodobností to nakonec bude on, kdo udělá tečku za vleklou politickou krizí. Navíc svítá i naděje na stabilizaci ústavního systému, který začal napínat ambiciózní, přímou volbou vybraný prezident Miloš Zeman,“ uvedl v rozhovoru pro Deník Referendum politolog Lukáš Jelínek. 

Připomněl, že předčasné volby se přiblížily zásluhou roztržky na pravici. „Zatím o ně usilovala jen levice — sociální demokraté, komunisté a Věci veřejné. Ovšem až poté, co se ukázalo, že slib ODS, TOP 09 a LiDem dodat 101 hlasů proti Rusnkovi a prokázat tím připravenost sestavit v tzv. druhém pokusu svoji vlastní vládu, vzal za své, připustily pravicové partaje, že mimořádné volby jsou nejzodpovědnějším východiskem z krize,“ uvedl politolog. 

Kromě dobrých zpráv o blízkosti voleb a červené kartě pro Rusnokův samozvaný tým je podle něj česká politika plná varovných zvěstí. „Ta hlavní se týká choutek prezidenta. Ještě předtím, než se otevřela cesta k volbám, naznačil Miloš Zeman, že novou vládní sestavu hned tak nejmenuje a že bude čekat na výsledky policejního vyšetřování, jehož předmětem jsou klientelistické vazby mezi politiky a podnikateli a jež už druhý měsíc hýbe českou společností,“ připomněl Jelínek projev Miloše Zemana ve Sněmovně.

„Míchat práci policistů a politiků by si neměla dovolit ani hlava státu. Nemluvě o podezření, že má Zeman nadstandardní informace o práci vyšetřovatelů a žalobců. On sám si ale skandálnost svého postupu nepřipouští, stejně jako nic divného nevidí na svém obcházení ústavních zvyklostí definujících vztah mezi mocí výkonnou a zákonodárnou,“ uvedl politolog.

Nic příjemného podle něj nevěstí ani pohled na dvojici silných politických stran, ODS a ČSSD. „Občanští demokraté jsou již měsíce líhní parlamentních rebelů. Ukazuje se, že stranu neoslabuje jen pád premiéra Petra Nečase. Neméně vážnou ranou pro ODS je neslábnoucí vliv ,kmotrů‘ na mnohé její členy, který nakonec diskredituje celou pravici,“ uvedl Jelínek.

Vnitrostranický spor v ČSSD Jelínek interpretuje jako měření sil mezi zemanovci v sociální demokracii a lidmi Zemanovi vzdálenými. „V něm musel předseda Bohuslav Sobotka ustoupit prvnímu místopředsedovi Michalu Haškovi dřív, než by utrpěl drtivou porážku. Dnes již víme, že náklonnost k Zemanovi v ČSSD stoupá a že se Sobotka tomuto trendu obtížně brání,“ myslí si politolog.

Poměry podle jeho mínění může Sobotka ještě v příštích měsících zvrátit. „Rozhodně to ale nebude snadné. Za lakmusový papírek půjde považovat složení kandidátních listin do sněmovnách voleb,“ uvedl politolog v rozhovoru pro Deník Referendum. „Političtí a ústavní aktéři se tu zkrátka pohybují v mlze husté natolik, že ji bude moci rozehnat jen suverénní volič,“ uzavřel Jelínek.

  Diskuse
  DF
  August 8, 2013 v 9.21
  Otevřená cesta k předčasným volbám
  Předčasné volby jako nejdůležitější vzkaz, který ČSSD trvale vysílala z televizních obrazovek k voličům , se jeví jako dosažitelné už v brzké době. Domnívám se, že jde skutečně o významné vítězství jednak nerozdělené ČSSD, jednak také levice jako celek.. Dlouhodobější truchlivý pohled na naši politickou scénu už by občané skutečně nesnesli. Předpokládám, že už také utichnou vtíravé otázky, kdo vlastně v ČSSD zvítězil a které křídlo utrpělo porážku. Věřím tomu, že vrcholní představitelé ČSSD nepodléhají ani ješitnosti ani marnivosti, aby kvůli tomu bylo ohroženo vítězství ČSSD v příštích volbách. Blahopřeji především předsedovi Sobotkovi a v jeho osobě celému týmu sociálních demokratů.. Dana Ferenčáková, Brno
  August 8, 2013 v 12.55
  Jakpak tento vývoj hodnotí antizemanovci? Vše se vyvíjí podle naprosto jiného scénáře, než toho, kterým tu celou dobu straší. Toho jejich scénáře, který je velmi, velmi blizoučko scénáři Kalouskově. Jak z péra jednoho autora. Zajímavé. Začal ten průnik snahou o volbu Švarcenberka, nebo to bylo již dříve?
  Ještě by bylo zajímavé zjistit, nakolik se onen scénář antizemanovců zapřičinil o rozpor v ČSSD. Nakolik tihle autorové dokázali Sobotku postavit proti Zemanovi a tím i proti Haškovi. Ne, že by Hašek byl tak velký zemanovec, ale zřejmě, společně s vedením krajů, pragmaticky ví, že lepší Rusnok Kalouska.
  Kdy už levice přestane spřádat nekonečně složité teorie, na jejíchž konci nakonec vypadne volba neoliberála a nevolba levicovější vlády jako nejlepší východisko - což v konečném důsledku hraje pro neoliberály?
  Kdy se intelektuální levicová kavárna pokusí vystoupit z tohoto neoliberálního opiového poblouznění a začne myslet pragmaticky?
  Nevšiml jsem si totiž, že ba pravicoví intelektuálové někdy došli k závěru, že pro pravici bude nejlépe volit komunisty. Takovýchto duševních kliček jsou schopni jen intelektuálové levicoví.
  BT
  August 8, 2013 v 14.24
  Pane Ševčíku,
  nějak zapomínáte, že to bylo především olomoucké státní zastupitelství, které shodilo vládu, nikoliv Zeman. Bez Iśtvána by Zeman těžko něco zmohl. (Nicméně to, že Zeman vyjádřil Ištvánovi jako prezident svou morální podporu, to je třeba ocenit. ). Svým způsobem měl Zeman štěstí, že aspoň část policie začala pracovat jak má. Podobně měl nyní štěstí v tom, že se nakonec rozdrolila 101ková většina koalice. I když připouštím, že jeho projev v parlamentu tomu mohl napomoci.
  Nicméně to, že Zeman po mnoha letech škodění levici konečně levici zase pomohl (tváří v tvář rozvratu ekonomiky i demokratické politiky, ke kterému sám předtím přispěl), je třeba ocenit. A to i s vědomím, že to stejně Zeman zase dělá především proto, že je to v jeho osobním mocenském zájmu. Nyní se konečně opět jeho osobní zájem díky šťastné souhře okolností protnul se zájmem veřejným.
  Kdybych tuto složitou konstrukci dokázal předpovědět, věřte, že bych Zemana v 2. kole prezidentské volby podpořil. Velmi jsem tehdy váhal. Leč jasnovidec nejsem. Vy ano?

  August 8, 2013 v 15.15
  Proč proboha zase složité konstrukce?
  O jakém Zemanově štěstí to píšete? My jsme všichni měli štěstí, že se většina národa právě těmi složitými konstrukcemi nedala oblbnout a volila Zemana. Víte, jak by vše dopadlo, kdyby místo Zemana seděl na Hradě Dřímal? Už by vládl Kuba a celá ta banda by tam seděla dál a kdoví kde by byl Ištván!
  Zeman je jistě trochu mstivý a není zas moc tak levicový, ale oproti Švarcenberkovi je levicový až až. A to je vodítko, kterým by se měla levice řídit. Toť vše.
  BT
  August 8, 2013 v 15.34
  Jak by to dopadlo?
  Pane Ševčíku, dopadlo by to PRAVDÉPODOBNÉ tak, že by volby byly o tři čtvrtě roku později a pravice by buď již byla poměrně neškodná (protože by se bála volebního debaklu - ten by ale TOpka bez Karla v čele utržila stejně) ) nebo by naopak (piokud by se nedržela zpátky) ten volební debakl utrpěla ještě větší než nyní v předčasných volbách (pokud opravdu budou). Navíc by nedocházelo ke štěpení ČSSD, která jediná může skutečně v této zemi změnit politický kurz reálně.
  Čili: žádný extrémní rozdíl v předpokládané situaci po parlamentkách zde nevidím. Něco by bylo příznivější a něco zase méně.

  Na rozdíl od Vás, já jsem nebyl skálopevně přesvědčen, že Zeman/Schwarzenberg je zlo a naopak. Obě varianty nebyly příznivé. A ČSSD, dostane-li se skutečně po volbách k moci, si se Zemanem ještě užije.
  DF
  August 8, 2013 v 16.2
  Nejen parlamentní strany
  Poznámka k diskusním příspěvkům Bohumila Trávníčka a Luďka Ševčíka: naše úvahy jako by byly uzavřeny v zakletém kruhu parlamentu. Kol dokola nakreslíme křídový kruh a kdo ho překročí, do vody zahučí. Nemyslím, že vystačíme s takto omezenými úvahami. Mimo parlament je nyní KDU-ČSL, jejíž preference narůstají a je předpoklad, že po volbách usednou její představitelé v poslanecké sněmovně. Asi by bylo vhodné uvažovat o shodách jejich programu s programem levice. Myslím, že není žádoucí vyhledávat kontroverzní, ale spíš shodné body a otupit ostří tam, kde to jde. Bělobrádek je sympatický muž, přiznejme si to. A buďme vděčni za vše, v čem najdeme shodu. Dana Ferenčáková
  BT
  August 8, 2013 v 16.24
  Paní Ferenčíková,
  díky za reakci.

  V tom prvním Vám dávám za pravdu: hledejme shody v rámci levice a přestaňme se hádat o méně podstatné věci.

  V tom druhém (hodnocení KDU-ČSL) vidím situaci velmi odlišně od Vašeho postoje. Lidovci se bohužel přidali k dehonestační primitivně antikomunistické kampani "studentů" v jižních Čechách, čímž projevili - aspoň v mých očích - docela zřetelné známky nedemokratického smýšlení.

  Tak jak tam vedl politický boj lidovec Šimon Heller (aniž by se od toho Bělobrádek distancoval), tak to podle mne do demokracie opravdu nepatří. Tím se pro mne tato strana stala nedůvěryhodnou. Stejně tak podporou církevních "restitucí".
  August 8, 2013 v 18.53
  Vidíte pane Trávníčku,
  a právě ve vašem předpokladu, že pravice by na tom byla za 3/4 roku hůř a tím by to pro levici bylo lepší, je mezi námi zásadní rozdíl.
  To je totiž pouhopouhá spekulace, kterou by ovšem někdo tvrdě zaplatil. A platili by ji všechny ohrožené sociální skupiny. Neboť pro ně je Rusnokova vláda alespoň částečnou úlevou už nyní. A tihle lidé by byli dále v ohrožení jen proto, že sociálně zabezpečení levicoví politikové chtěli hrát hru na jejich vyhladovění, která by měla, dle jejich mínění, vést k tomu, že všichni chudí pak půjdou razantně volit levici.
  Výsledek dalšího 3/4 ročního růstu bídy ale nemusí vůbec vést k drtivémi vítězství levice. Vstanou noví babišové a navíc média pro levici pracovat nebudou, naopak. Navíc hněv ponížených mohou uchopit nácci. Takže výsledek by byl ve hvězdách a bída by byla obrovská.
  Štěpení ČSSD jí může jen pomocí. Jak říkal Husák - něch odpadne, čo je kolísavé a zostane čo je pevné. Pokud bude ČSSD fungovat jako OF, tak také takhle dopadne.
  A na závěr ještě jednou co jsem psal, trochu jinak. Máte pravdu, něco by za prezidentování Švarcenberka MOHLO být příznivější /pro politiky ČSSD/, ale něco by bylo určitě horší /pro sociálně ohrožené skupiny/. Já preferuji skutečnou pomoc slabým teď, před mlhavým slibem na potom. Někdo holt ne.
  August 9, 2013 v 8.30
  Cože?
  Pan Ševčík tvrdí, že Zeman shodil vládu? To snad ne.
  Ne snad, určitě to nikde netvrdím! Zřejmě došlo k nějakým problémům se čtením, či vnímáním textu.
  Já se domnívám, že kdyby nebyl na Hradě Zeman a bylo tam jasné knížátko, tak by tam ta bad compeny seděla dál. Jen v jiné sestavě.
  Tvrzení, že by se Zeman nějak nad Nečasem rozplýval, je už z ranku osobní nenávisti, která zatemňuje zdravé uvažování. To by jste pane Kolaříku popřel Zemanovy projevy, které hovoří naprosto o něčem jiném.
  No tak vaše předpoklady nevycházejí, Zeman je, ať jsou jeho osobní pohnutky jakékoliv, zatím překvapivě daleko přínosnější, než se očekávalo. Pokud hodnotíme výsledek, dohnal bad compeny k předčasným volbám. To je sakra úspěch! A velice dobrá zpráva pro většinu společnosti.
  Frajer se pozná podle toho, že dokáže přiznat, že se mýlil. Ti, co frajeři nejsou, se bojí přiznat omyl, domnívají se, že je to přiznání jejich slabosti a tak se snaží chytat kdejaké hlouposti a absurdně jí zveličovat, aby si i druhým dokázali, že oni se nemýlí. Což je jejich největší omyl.
  August 9, 2013 v 10.56
  Je fajn, že máme ten net.
  Člověk si aspoň najde, jak se jmenuje nutkavá posedlost určité části levice bojovat se Zemanem. Je to obsedantně kompulzivní porucha.
  Vše se pak podřizuje boji se Zemanem, všechno se pak hodnotí podle toho, jestli je to výhra, nebo prohra nad Zemanem.
  Co se takhkle pokusit vytěsnit jméno Zeman na pár dní z mysli a porozhlédnout se po světě? Třeba by přibylo překvapivé zjištění, že ve světě se vedou nové války, že byly rekordní teploty, že HDP trvale klesá a že roste chudoba v naší zemi. Člověk by pak mohl získat odstup od onoho postižení.
  Připadá to divné jenom mě, že se levice naprosto nemyslně mezi sebou mydlí, čímž dělá velkou radost pravici, neboť té krásně vychází Dividi et impera?
  Už vážně začínám brát v úvahu, že tu pracuje Pátá kolona. A úspěšně, neboť přesvědčit levičáky, aby volili za svého prezidenta natvrdlého neoliberála a aby odmítli levicovější vládu, snad nemůže žádný vzdělaný člověk se sociálním cítěním prosazovat. Navíc, když k tomu používá téměř stejnou retoriku jako Kalousek.
  + Další komentáře