Podpořte Rusnokův kabinet, vzkázala Asociace krajů poslancům
Vratislav DostálDvanáct ze čtrnácti hejtmanů podepsalo výzvu na podporu Rusnokovy vlády. Zatímco podle Michala Haška je podpora hejtmanů krokem v zájmu krajů a jejich obyvatel, podle politologa Lukáše Jelínka slouží Asociace krajů jako nátlaková skupina uvnitř ČSSD.
Asociace krajů České republiky (AK ČR) vyzvala zákonodárce dolní komory, aby při středečním hlasování o důvěře vlády Jiřího Rusnoka úřednický kabinet podpořili. Výzvu, kterou inicioval předseda asociace a první místopředseda ČSSD Michal Hašek, podepsalo dvanáct ze čtrnácti hejtmanů. Na základě výsledku hlasování se Hašek v pondělí s výzvou obrátil na všechny parlamentní frakce a nezařazené poslance.
„Po dlouhých sedmi letech mají kraje v centrální vládě partnera, jehož hlavní prioritou není destrukce a oslabování krajů, ale naopak jejich rozvoj. Vnímám proto hejtmanskou podporu vládě Jiřího Rusnoka jako krok v zájmu krajů České republiky a jejich obyvatel,“ uvedl na pondělní tiskové konferenci hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek.
Již v pátek vznikající iniciativu kritizoval hejtman Libereckého kraje Martin Půta (Starosotové pro Liberecký kraj). Kromě něj výzvu nepodpořil také primátor Prahy Tomáš Hudeček z TOP 09. Podle Půty Hašek asociaci politizuje. „Konstatuji, že stejně jako v případě volby prezidenta České republiky odmítám snahu o zatažení zájmového sdružení krajů, kterým by AK ČR měla být, do výhradně politického rozhodování, jež je plně v kompetenci Parlamentu ČR,“ uvedl Půta.
Podobně o Haškově iniciativě hovoří politolog Lukáš Jelínek. Přesto lze podle něj pochopit, že hejtmani fandí vládě, která se k nim chová nepoměrně vstřícněji než Nečasova. „Na druhou stranu, s podobným přístupem bychom mohli očekávat i stanovisko Svazu měst a obcí, vyjádření profesních komor, církví, veřejnoprávních institucí...,“ uvedl Jelínek v rozhovoru pro Deník Referendum.
„Spíš to ale vypadá, že Asociace krajů v tomto případě slouží pouze jako nátlaková skupina uvnitř ČSSD. Na některé nepoddajné poslance a obecně na ty, co vnímají i jiné hodnoty, priority a zájmy, než jaké šíří apoštolové Miloše Zemana. Chápu, že dilema poslanců ČSSD při hlasování bude velké,“ dodal Jelínek.
„Proti sobě stojí nekomplikovaný názor většiny členské základny, tj. hlasovat pro důvěru vládě, a hodnoty parlamentarismu a zodpovědné správy, s nimiž se způsob vzniku i chování Rusnokova kabinetu rozchází. Obávám se, že ČSSD se již dostala do stádia vnitřní nedůvěry mezi jednotlivými proudy, což spolu s působením Rusnoka, Zemana a SPOZ sníží její příští volební zisk,“ zdůraznil politolog.
Sociální demokraté mají o svém postupu při středečním hlasování o důvěře rozhodnout v úterý večer při jednání grémia strany a poslaneckého klubu. Hašek dle svých slov věří, že se ČSSD rozhodne pro podporu Rusnokovy vlády a při hlasování bude jednotná.
Předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka nicméně v rozhovoru pro ČT24 připustil, že bude požadovat, aby sociální demokraté opustili při hlasování o důvěře sněmovnu. „Česká republika potřebuje vládu, která má sílu prosadit změny. Bohužel, současná vláda Jiřího Rusnoka, která vznikla mimo parlament a neopírá se o žádnou politickou stranu v Poslanecké sněmovně, takovou silou nedisponuje,“ uvedl pro ČT24 Sobotka.
Odpoledne pak zveřejnil prohlášení, ve kterém zdůraznil, že ČSSD vítá změnu, ke které došlo po pádu pravicové vlády Petra Nečase ve vztahu ke krajům. „Bývalý ministr financí a místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek nechával kraje vyhladovět a snažil se, aby finančně zkolabovaly. Chceme, aby se lidem dobře žilo, proto je třeba přivítat, že nová vláda ukončí válku s kraji a pomůže řešit jejich problémy,“ uvedl Sobotka.
Zdůraznil ale, že jde pouze o jednu z mnoha skutečností, kterou bude muset ČSSD při svém zítřejším rozhodování zohlednit. „Po pravicové vládě, která svou politikou kraje poškodila, nyní potřebuje naše země vládu, která bude mít dostatečnou sílu prosadit potřebné pozitivní změny. Bohužel, současná vláda Jiřího Rusnoka, která vznikla mimo Parlament a neopírá se o žádnou politickou stranu v Poslanecké sněmovně, takovou silou nedisponuje,“ zopakoval Sobotka.
ČSSD je podle něj proto nadále přesvědčena, že nejlepším řešením současné politické krize jsou rychlé nové volby. „Jen silná vláda vzniklá z demokratických voleb může co nejdříve potřebné pozitivní změny prosadit,“ dodal předseda ČSSD.
Hašek připomněl, že asociace v uplynulých letech opakovaně vyzývala pravicové vlády ke spolupráci. „Odpovědí nám bylo pouze krácení rozpočtů a permanentní válka mezi centrální vládou a kraji. Současná vláda chce naopak postupovat při správě země společně a vnímá, že problémy krajů jsou i problémy centrální vlády,“ zdůraznil Hašek.
„Velmi rychle jsme nalezli shodu nad čerpáním evropských fondů jako významného prorůstového opatření pro rozvoj národní i regionální ekonomiky a také udržení či dokonce posílení pracovních míst v regionech,“ vysvětlil předseda Asociace krajů a první místopředseda sociálních demokratů.
Podle místopředsedy asociace a hejtmana Plzeňského kraje Milana Chovance naprostá většina hejtmanů jednoznačně cítí, kterak chce současná vláda s kraji spolupracovat, nikoli válčit. „Pro kraje je mimořádně osvěžující, když na jednání s vládou jsou naše argumenty vyslechnuty a problémy lidí v krajích nejsou brány na lehkou váhu. Na to jsme u předchozích dvou vlád nebyli zvyklí,“ uvedl v souladu s Haškem Chovanec.
„Jíž nyní je více než zřejmé, že na zájmy lidí v krajích bere vláda Jiřího Rusnoka mnohem větší zřetel, než kdy braly vlády Mirka Topolánka a Petra Nečase a než bude brát případná pravicová vláda Miroslavy Němcové, jejíž nástup hrozí v případě vyjádření nedůvěry vládě Jiřího Rusnoka,“ doplnil hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola.
Chavanec je přesto přesvědčený, že pro dlouhodobou stabilitu České republiky jsou nezbytné předčasné volby. „Na tom by měla vláda Jiřího Rusnoka spolupracovat s poslanci,“ myslí si Chovanec.