Dienstbier: Nová vláda je klientelistickou sbírkou lidí blízkých Zemanovi

Vratislav Dostál

Zatímco někteří sociální demokraté zvažují podporu Rusnokově vládě, podle senátora Jiřího Dienstbiera má její vznik v konečném důsledku za cíl oslabit ČSSD v blížících se volbách do Poslanecké sněmovny.

Ve středu prezident Miloš Zeman jmenoval úřednickou vládu Jiřího Rusnoka, aniž by svůj postup koordinoval se stranami zastoupenými v Poslanecké sněmovně. Do třiceti dnů od svého jmenování musí prezidentský kabinet předstoupit před Poslaneckou sněmovnou se svým programovým prohlášením a požádat poslance o důvěru.

Když chcete pochopit, co se děje v domácí politice, stačí číst Deník Referendum. Podpořte nás!
×

Jakkoli se ještě před několika dny zdálo, že důvěru nezíská, poslední dny a hodiny naznačují posun. Především sociální demokraté začínají váhat. Miloš Zeman pro čtvrteční vydání deníku Právo uvedl, že by sociální demokraté měli Rusnokovu vládu podpořit.

„Uvítal bych to, protože pokus sociální demokracie sestavit vládu by patrně nezískal důvěru ve Sněmovně, a to by zákonitě podle ústavy vedlo ke třetímu pokusu, kdy by vládu sestavila bývalá vládní koalice. Myslím si, že ČSSD si toto nebezpečí uvědomuje," uvedl prezident Zeman.

A jeho kancléř Vratislav Mynář tentýž ten pro server Týden.cz řekl, že pokud Rusmokova vláda důvěru nezíská, je pravděpodobné, že prezident pověří sestavením vlády Miroslavu Němcovou z ODS.

„Je to teď na sociální demokracii a na jejím výběru, jestli je pro ni přijatelnější Rusnokova vláda s variantou předčasných nebo řádných voleb, nebo návrat pravice do koalice. Je to jen na sociální demokracii. Já se moc přimlouvám za to, aby sociální demokracie podpořila Rusnokovu vládu. Je to daleko menší zlo, než je návrat pravicové vlády,“ uvedl Mynář.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka přitom opakovaně artikuloval, že jeho strana preferuje předčasné volby a zároveň si poté, co ODS a TOP 09 odmítají hlasovat pro rozpuštění Sněmovny, řekl o druhý pokus sestavení vlády.

„Sociální demokracie si nepřeje návrat pravice, proto velmi seriózně přemýšlíme, že v rámci druhého prezidentského pokusu by ČSSD mohla převzít odpovědnost za sestavení vlády,“ uvedl Sobotka na sklonku června pro deník Právo.

„Představa je taková, že by šlo o menšinovou vládu do předčasných voleb, o které bychom nadále usilovali,“ dodal tehdy Sobotka s tím, že prioritou jsou pro sociální demokraty předčasné volby. K jejich vypsání je přitom potřeba dohoda alespoň 120 poslanců.

Mezitím nicméně předseda sociálních demokratů odjel na dovolenou a iniciativu převzal první místopředseda Michal Hašek a jeho vnitrostraničtí spojenci. Hašek v rozhovoru pro server Novinky.cz ve čtvrtek připustil, že pokud pravice nepodpoří rozpuštění Sněmovny, na pořad podle něj přijde podpora Rusnokovy vlády ze strany ČSSD.

„Pokud to ODS, TOP 09 a poslanci Karolíny Peake neudělají, měla by ČSSD nově zvážit a formulovat svůj postoj, včetně možnosti podpory kabinetu Jiřího Rusnoka. Je to podle mého názoru pro ČR určitě lepší řešení než návrat zprofanované pravicové koalice ODS, TOP 09 a LIDEM z politického hřbitova,“ vysvětlil Hašek.

Sociální demokraté se evidentně obávají scénáře, o kterém hovořil Vratislav Mynář, tj., že Zeman pověří sestavením vlády Němcovou. „Těžko bychom voličům vysvětlovali, že jsme umožnili existenci pravicové vlády," uvedl pro server iDnes.cz jeden z členů grémia ČSSD. Podle něj bude hlasování ve Sněmovně závazné, takže nyní váhající poslanci se budou muset podřídit.

„Na debatu o prezidentské vládě je dost času. Nevíme, jaké bude její programové prohlášení, a řada členů vlády je orientována pravicově. Prioritou ČSSD zůstávají nové volby," dodal v pátek předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. „Není to tak, že bychom se k nějakému řešení v tuto chvíli jednoznačně klonili," vysvětlil Sobotka pro server iDnes.cz.

Klíčové podle něj je, aby strana postupovala jednotně. „Já doufám, že ČSSD bude postupovat při tomto hlasování jednotně. Pokud jde o naše stanovisko, zaujmeme ho i na základě programového prohlášení nové vlády a kroků jednotlivých ministrů v dalších dnech," uvedl předseda ČSSD.

Komunisté sice doposud také upřednostňovali vypsání předčasných voleb, přesto nelze vyloučit vznik sněmovní většiny složené z ČSSD, KSČM, Věcí veřejných a nezařazených poslanců či platformy LiDem.

Senátor Jiří Dienstbier, prezidentský kandidát ČSSD, k situaci na sociální síti facebook uvedl: „Miloši Zemanovi vděčíme už za tři úžasné vlády. První, Topolánkova, vznikla díky dvěma přeběhlíkům, Melčákovi a Pohankovi, které zajistil Zeman se svými lidmi. Druhá, Nečasova, mohla vzniknout díky Zemanovi a jeho straně, která sebrala levici klíčová více než čtyři procenta, a to zřejmě s finanční podporou Topolánka a Dalíka.

Třetí, Rusnokova, která je klientelistickou přehlídkou lidí blízkých Zemanovi s pochybnými postoji od podpory radikálnější podoby kapitálového důchodového pilíře, přes snahu o dvojí typ zdravotní péče (nadstandardní a chudinskou) až po podivné finanční toky kolem nového ministra financí."

Všechny tři tyto vlády přitom podle Dienstbiera vznikly kvůli neovladatelné touze Miloše Zemana vyřídit si účty se sociální demokracií. „Ano, i ta poslední má v konečném důsledku za cíl oslabit ČSSD v blížících se volbách do Poslanecké sněmovny. Odpůrci ČSSD by se zde neměli radovat, potřebujeme dobře fungující strany ve všech částech spektra. Ve své posedlosti se Zeman zjevně nezastaví vůbec před ničím. Státnické to věru není," uzavřel Dienstbier.

V každém případě by důvěra pro Rusnokovu vládu pro ČSSD znamenala, že může zapomenout na výraznou volební podporu nad třiceti procenty hlasů. Stávající trendy v podpoře jednotlivých politických subjektů spíše naznačují, že bude pokračovat dezintegrace stávajícího stranicko-politického sytému a fragmentace Poslanecké sněmovny. Vyloučit nelze, že do ní proklouzne až sedm subjektů. Žádný z nich by přitom zřejmě nebyl výrazně dominantní silou.

  Diskuse
  July 13, 2013 v 15.27
  podmínka sociální demokracie - předčasné volby
  Myslím, že sociální demokracie by mohla podpořit Rusnokovu vládu jedině tehdy, pokud by tato vláda i prezident Zeman se veřejně zavázali, že se na podzim uskuteční předčasné volby. Jinak nevidím důvod, proč by sociální demokracie takový podivný spletenec Zemanových příznivců a pohrobků Fischerovy vlády měla podporovat.

  Prioritou sociální demokracie jsou předčasné volby, pokud Rusnokova vláda chce vládnout do řádných voleb, tak by od sociální demokracie bylo hloupé, kdyby ji podporovala, navíc v situaci, kdy se tato "vláda" podobně jako prezident Zeman tváří jako levice a levicí nejsou. Vedle Fischera a Rusnoka je tam ministr "životního prostředí", který na svou první pracovní cestu jede do Temelína a podporuje jeho výstavbu. Patrně to bude nějaký kůň ruské zájmové skupiny.
  PM
  July 14, 2013 v 10.57
  Otevřenou otázkou ale stále zůstává:
  Jaký způsob další destrukce společenské morálky zajistí vznik občanské většiny schopné politického úsudku a předurnové suverenity pana Šimsy?
  JJ
  July 14, 2013 v 15.11
  K příspěvku pana Šimsy...
  Myslím, že slibovat by se mělo jen to, co lze nějak splnit... To co chcete to Rusnokově vládě jde nejsnáze splnit asi odstíháním tolika poslanců ze stojedničky, až tomu zbytku rupnou nervy... Nebo postavit pár tanků před Sněmovnu (pokud tedy nějaké máme...).
  Ty Dienstierovy stesky jsou podobné jako by si Slavia stěžovala, že kdyby Brno v patnáctém kole porazilo Spartu, tak by ji to mohlo nalomit a z titulu by se radovala Slavia... Už mne ani nepřekvapuje, že nejvíce nohama na zemi je Michal Hašek...
  July 14, 2013 v 21.28
  další kroky sociální demokracie
  Když Rusnok a Zeman neslíbí předčasné volby, tak soc.dem R.vládu nepodpoří a ta skončí. Pokud bude vládnout bez podpory do řádných voleb, bude ztrácet Zeman a SPOZ, posílí to soc.dem., komunisty a TOP 09, SPOZ se nedostane do parlamentu.

  Pokud Zeman pověří Sobotku druhým pokusem, ten zkusí sestavit vládu a když zjistí, že pro ni nemá důvěru, Zemanovi poděkuje a pověření mu vrátí. Riziko: Zeman nechá vládnout soc.dem. bez podpory, tím by dost ztratila.

  Miroslava Němcová pověří sama sebe, koalice sežene upocenou stojedničku, bude vládnout do řádných voleb, bude pokračovat vyšetřování, sociální demokracie a komunisté vyhrajou suverénně volby..., prezident Zeman bude muset pověřit Sobotku.
  PM
  July 14, 2013 v 22.22
  pane Šimso doopravdy by to mohla být paní Němcová,
  která z nás nadělá suveréní demokraty a z klausismu sociální kapitalismus?
  July 15, 2013 v 10.14
  Pokud by měli vládnout takoví socani, jako je Tejc, je třeba udělat vše proto, aby volby byly až za 50 let. Když jsem ho včera poslouchal u Moravce blábolit o tom, že se korupce Nečasovi a Nagyové bude těžko prokazovat, nestačil jsem se divit. Takže když zařídila Nagyová, která díky tomu, že pracovala pro Nečase, pobírala měsíční 100 - 200 tisícové odměny, posty pro tři darmožrouty, aby tuto vládu neshodili a ona o tyhle prachy nepřišla, tak vlastně nejednala korupčně? A Nečas, který ji díky tomu mohl ty nehorázné odměny vyplácet také ne? Tak co je sakra potom podle pana Tejce korupce?
  Napadají mě dvě varianty. Buď je na tom tak, že ani neví, co korupce je a to je při jeho profesi horší, než u chirurga, který neví, na co je skalpel, nebo je mu korupce přirozenou věcí, proti které nemá cenu vystupovat. V každém případě by raději socani měli počkat, až takovíto její "politici" budou v důchodu.
  MP
  July 15, 2013 v 14.0
  P. Ševčíku,
  Tejcovi křivdíte.
  Za prvé se nemluvilo o kauze sledování, nýbrž o případu těch třech bývalých poslanců - Tejc se vyjadřoval jako právník a podpořil konstrukci Ištvana, jen řekl, že to bude před soudem obtížné... A to jistě bude, všichni mají excelentní advokáty a budou argumentovat poslaneckou imunitou a samozřejmě běžnými zvyklostmi v naší politice atd.

  Já samozřejmě zastávám jednoznačně názor, že šlo o korupci, jenže musíme si všichni zvyknout na to, že o vině a nevině (v právním, nikoli morálním smyslu) rozhoduje soud...
  July 15, 2013 v 15.42
  Já jsem nepsal o kauze sledování, já jsem psal o vyjádření Tejce ohledně Nečase v souvislostí s obviněním z korupce.
  Mě by zajímalo, proč se máme nechávat zatahovat do nějakého slovíčkaření? O tom to vůbec není, jestli soud rozhodne, či nerozhodne o vině. Jestli se podaří nějakým drahým advokátům donutit soud k výroku, že se obvinění korupce nedopustili, vůbec to neznamená, že pro mě budou nevinní. A mělo by to tak být pro všechny. Jinak bychom mohli pohlížet na všechny ty privatizační zloděje jako na ctihodné občany.
  Navíc, pokud soudy rozhodnou o nevině v takovýchto případech, je na nás, abychom vytvořili tlak, který by změnil zákony a soudnictví tak, aby bylo jasné, že korupce se nesmí stát běžnou součástí našeho života. To, že tomu zatím tak je, je naše vina. Ale naši volení zástupci by korupci ji neměli tolerovat a ohánět se soudy. Pak to vypadá, že se jim v korupčním prostředí žije velmi dobře.
  July 15, 2013 v 15.47
  justice nemůže vycházet z pocitů
  tady musím pana Plevu podpořit - v politickém a etickém smyslu lze mluvit o presumpci viny, ale justice stojí na objektivním a nezávislém posuzování důkazů a nestačí pouhá konstrukce z dojmů a časových sousledností.
  Ve věci politických trafik existuje u vládnoucích struktur obecně možná odsouzení hodná ale legální politická praxe různých sinekur, ale trestný čin úplatku se musí doložit v rovině trestně právní (kdo co za co) a ne pouze v rovině politického názoru (podnětem pro politika jsou spíš pravidla, která ty sinekury umožnují).
  Justice nemá sloužit politickým zájmům, o ničem jiném imunita není než o obraně před politickou šikanou - ale tady by Nečas nejlépe udělal že když si v rovině trestního práva věří, aby co nedříve před soudem stanul.
  Jak to tam možná dopadne je samozřejmě otázka - pokud důkazy budou slabé, zvítězí advokáti, protože "in dubio pro reo".
  July 15, 2013 v 19.11
  Pane Dolejši,
  odpusťte si ptydede a napište mi rovnou: je pravda, že jen díky minulé vládě mohla dostávat Nagyová obrovské odměny /které jí vyplácel Nečas/ ? Je pravda, že díky tomu, že se jí a dalším podařilo sehnat trafiky pro ty tři pobudy, mohlo vyplácení těchto odměn pokračovat? Je tedy pravda, že se jednalo o zneužití postu či pravomocí v politice a veřejné správě pro dosažení nezaslouženého soukromého zisku?
  Děkuji za vaši stručnou odpověď.
  + Další komentáře