Ve středu Zeman jmenuje novou vládu. Odbory její vznik vítají, přesto chtějí volby
Vratislav DostálVe středu před polednem prezident Miloš Zeman jmenuje úřednickou vládu Jiřího Rusnoka. Předseda odborů Jaroslav Zavadil sice její vznik vítá, přesto za nejlepší východisko z politické krize považuje vypsání předčasných voleb.
Nominací expremiéra úřednické vlády a prezidentského kandidáta Jana Fischera na post ministra financí skončilo období sestavování úřednické vlády Jiřího Rusnoka. Prezident Miloš Zeman má vládu, která nahradí pravicovou koalici Petra Nečase, podle informací Hradu jmenovat ve středu před polednem.
Zatímco politické strany zastoupené v Poslanecké sněmovně prozatím Rusnokův kabinet odmítají, předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jaroslav Zavadil její vznik přivítal. Přesto zdůraznil, že za východisko z politické krize považuje předčasné volby.
Zavadil v úterý připomněl, že ČMKOS dlouhodobě a důrazně upozorňovala na velmi negativní ekonomické a sociální dopady vládních reforem Nečasovy vlády. „Na největším protivládním protestu 21. dubna 2012 v Praze odbory veřejně odmítly, aby tento způsob vládnutí pokračoval,“ zdůraznil předseda odborů.
Důrazně podle něj tehdy zaznělo, že pravicová vláda prostřednictvím korupčních praktik „povýšila“ politiku na výnosný byznys. „Na této demonstraci daly odbory vládě STOP a požadovaly její demisi,“ dodal předseda ČMKOS.
Zdůraznil přitom, že Nečasův kabinet skončil po nebývalém politickém skandálu. „Přesto se vládní politici snaží udržet za každou cenu do řádných voleb. ČMKOS naopak považuje za nejlepší východisko ze současné krize předčasné volby. Existují však obavy, že se nenajde dostatečný počet poslanců, kteří mají na předčasných volbách zájem,“ uvedl Zvadil.
„V této situaci považuji krok prezidenta Miloše Zemana, který pověřil Jiřího Rusnoka sestavením vlády nezávislých osobností a odborníků, za rozumný,“ dodal Zavadil s tím, že Rusnoka může přispět k nezhoršování situace a k řešení nejnaléhavějších problémů.
„Zejména nebude brzdou objektivnímu vyšetřování právě odhalených kauz v nejvyšších vládních sférách,“ myslí si Zavadil. Posledním resortem, jehož obsazení premiér úřednické vlády Jiří Rusnok oznámil, bylo ministerstvo financí. Nástupcem prvního místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska bude expremiér Jan Fischer
Ministrem vnitra bude Martin Pecina, který je v současné době nestraníkem. V minulosti byl postupně členem ODS a ČSSD, později podporovatelem SPOZ. Post ministryně spravedlnosti bude v Rusnokově vládě zastávat Marie Benešová, právnička a bývalá státní zástupkyně.
Benešová v letech 2006-2010 působila ve stínové vládě ČSSD jako stínová ministryně spravedlnosti. Na doporučení středočeské ČSSD oznámila, že v den jmenování do funkce přeruší své členství v sociální demokracii.
Ministrem zemědělství bude nestraník Miroslav Toman, podnikatel v zemědělství a bývalý náměstek ministrů zemědělství. Nominaci na post ministra kultury přijal Jiří Balvín, nestraník a bývalý generální ředitel České televize a bývalý ředitel TV Óčko.
Ministrem zahraničí se v Rusnokově vládě stane diplomat Jan Kohout, který byl v letech 2009 — 2010 místopředsedou vlády a ministrem zahraničních věcí ve Fischerově vládě. Ministrem práce a sociálních věcí bude František Koníček. Ministrem školství Rusnokovy vlády pak bude Dalibor Štys, který je biochemikem a vysokoškolský pedagog.
Ministerstvo zdravotnictví obsadí lékař a nestraník Martin Holcát, bývalý náměstek ministra zdravotnictví a bývalý ředitel Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Ministrem pro místní rozvoj bude František Lukl (nestraník), ministerstvo průmyslu povede Jiří Cienciala a ministrem dopravy bude Zdeněk Žák.
Resort obrany nadále povede Vlastimil Picek a ministrem životního prostředí bude jmenován Tomáš Podivínský, který byl od roku 2012 náměstkem ministra životního prostředí. Vládu Jiřího Rusnoka bude po jejím jmenování mimo jiné čekat sepsání programového prohlášení. Nejpozději do třiceti dnů od svého jmenování s ním musí předstoupit před Poslaneckou sněmovnou s žádostí o důvěru.