Skeptická naděje, Chorvatsko je v EU
Adam BorzičChorvatsko vstoupilo do Evropské unie. Tato skutečnost ale nevzbudila žádné velké nadšení. Postoj Chorvatů k EU lze shrnout takto: alternativa k EU není, ale žádné zázraky rozhodně nečekáme.
Po osmi letech čekání vstoupilo Chorvatsko z noci na 1. července 2013 do Evropské unie coby osmadvacátá země v pořadí. Po Slovinsku je pak teprve druhou zemí bývalé Jugoslávie, která byla do evropského společenství přijata. Jakkoli tento vstup většina Chorvatů uvítala, vyjma oficiálních ód a salv, je jejich radost spíše vlažná. Tento fakt nezastřou ani pompézní oslavy na náměstí bána Jelačiče v Záhřebu za asistence evropských i domácích politiků. Nabízí se celý spletenec otázek. Proč ta skepse? Co tato událost bude znamenat pro budoucnost země? A jakou roli toto přijetí hraje v kontextu současné situace v EU? A konečně - jak se projeví v celobalkánském kontextu?
Nejprve pár vypovídajících čísel: referenda o vstupu do EU se zúčastnilo 43 procent obyvatel, čímž se Chorvaté stali rekordmany nízké účasti a nezájmem trumfli dokonce i Maďary. Dlužno podotknout, že dvě třetiny voličů pak vstup schválili, což ovšem znamená, že fakticky hlasovalo pro vstup do EU 29 procent Chorvatů. K volbám do Evropského parlamentu, v nichž zvítězila opoziční strana, konzervativní HDZ, přišlo něco přes 20 procent voličů. Když před osmi lety Chorvatsko nastoupilo do integračního procesu, podporovalo vstup okolo 80 procent obyvatel země.
O poznání hůř je na tom bohužel Srbsko a ostatní části bývalé Jugoslávie, ty, které pravděpodobně ještě dlouho zůstanou mimo evropské struktury.
Ještě pokud jde o Chorvatsko, měli bychom jeho vstup uvítat tím spíše, že jsou zde historické vazby. Snad se nebudu mýlit příliš, když řeknu, že Chorvatsko je spojnicí mezi střední Evropou a Balkánem.
Mimochodem, zajímalo by mě, nakolik jsou v Chorvatsku tyto historické vazby živé. Nakolik čte Chorvatsko samo sebe ve středoevropském kontextu? Nezemřela už idea střední Evropy?
a o pozici Chorvatska kterou zdědil po F. Tudjmanovi.
"Udělal jsem, co jsem musel. Ale vzpomeňte si, že na pohřbu prezidenta Tudjmana byla přítomna jediná hlava státu. Nikdo z Evropy nepřijel, jen turecký prezident Demirel. A sice kvůli tomu, že chtěl zajistit přes území Chorvatska přísun pomoci pro Bosnu".