Chorvatský vstup do EU je takřka jistý, už jej posvětila i Komise
Petr JedličkaEvropská komise se podle pátečního oznámení chystá uzavřít poslední kapitoly jednání s Chorvatskem do konce června. Podle Josého Barrosa se sedmadvacítka rozšíří nejspíše v červenci 2013.
Chorvatsko má od pátku členství v Evropské unii takřka jisté. Pokud nenastanou neočekávané komplikace, mělo by se stát osmadvacátým členem společenství 1. července 2013. Vyplývá to ze slavnostního prohlášení Josého Barrosa, které předseda Evropské komise pronesl v pátek.
„Evropská komise právě navrhla ... uzavřít poslední čtyři kapitoly v přístupovém jednání s Chorvatskem,“ řekl Barroso doslova.
„Dnešek je historickým dnem pro Chorvatsko i pro EU,“ dodal.
Faktické uzavření přístupových rozhovorů je plánováno na konec června. Poté bude následovat vypracování přístupové smlouvy, již musí v posledku celá sedmadvacítka ratifikovat.
Příprava smlouvy zabere podle znalců půl roku. Ratifikace se může protáhnout, osmnáctiměsíční období by ale prý mělo stačit. Všechny vlády unijních států daly již minulý měsíc najevo, že jestli Komise chorvatské přistoupení doporučí, nebudou proces blokovat.
Složitá cesta
Rozhovory o přistoupení Chorvatska k EU dlouho komplikovaly spory o mořskou hranici se Slovinskem a jen pomalu prosazované justiční reformy. Ani jedno nebylo doposud úplně vyřešeno. V otázce územního sporu se ale obě země v roce 2009 dohodly na řešení mezinárodní arbitráži, což bylo v červnu 2010 schváleno i těsnou většinou Slovinců v referendu. Ve věci reforem pak zase Komise ocenila pokrok, který Chorvatsko učinilo zejména za poslední rok.
Podle komentáře německé stanice Deustche Welle (DW) přichází rozhodnutí Komise v pravý čas - podpora Chorvatů přistoupení k EU totiž pozvolna, ale soustavně klesá.
Příčinu vidí pozorovatelé jednak v neoblíbenosti Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii, před nímž stanuli i dva vysocí chorvatští velitelé a který si lidé s EU spojují, a jednak ve velmi rozšířeném zvyku národních vlád svalovat odpovědnost za nepopulární kroky na „Brusel“. Podle posledních průzkumů, na něž se DW odvolává, podporuje vstup země do EU 44,6 procent Chorvatů. 41,8 procent je proti.
Pokud Chorvatsko do EU skutečně vstoupí, stane se po Slovinsku druhým členem mezi nástupnickými státy bývalé Jugoslávie. Řádnými kandidáty na členství jsou nyní Makedonie a Černá Hora. Očekává se, že vbrzku budou obnoveny rozhovory i se Srbskem, jehož vláda vydala minulý týden do Haagu dlouho hledaného generála Mladiče.
Další informace:
BBC News Croatia cleared for EU membership in 2013
Reuters Croatia ready to join EU in 2013 - official
Deustche Welle Croatia gets green light for EU accession