Srbsko podává žádost o členství v Evropské unii
Patrik EichlerSrbský prezident Boris Tadić dnes ve 14.30 hodin ve Stockholmu podal oficiální žádost své země o členství v Evropské unii.
Usnesení, kterým se vyslovila pro podání žádosti o členství, přijala vláda Srbské republiky během svého sobotního zasedání. Úterý 22. prosince jako datum formálního předání žádosti stanovilo švédské předsednictví EU.
Podání kandidátky by podle Tadiće nebylo možné bez plné spolupráce s haagským tribunálem pro zločiny v bývalé Jugoslávii. Jiná otázka ale podle něj je, zda Srbsko status kandidátské země získá dříve, než spolupráci s haagským tribunálem dokončí.
Poté, co byl loni v létě v Bělehradě zadržen a do Haagu vydán bývalý prezident Republiky srbské v Bosně a Hercegovině Radovan Karadžić, požadují západní mocnosti po Bělehradu ještě vydání velitele bosensko-srbských vojsk z let jugoslávské občanské války Ratka Mladiće a politického představitele bosenských Srbů z téže doby Gorana Hadžiće. Oba jsou žalováni za válečné zločiny.
Bělehradská média referují o podpoře, kterou srbské žádosti o členství vyslovily Francie, Itálie, Španělsko i předsedající Švédsko, rezervovaně se podle nich k žádosti staví Německo a Holandsko. Obě země by nejprve chtěly vyčkat na aplikaci Přechodné obchodní dohody mezi EU a Srbskem a ratifikaci Dohody o stabilizaci a přidružení. Dá se tak očekávat, že obě země budou přístupová jednání i dále brzdit.
Žádost o členství v EU podaly až do dnešního dne tři postjugoslávské republiky (Chorvatsko, Černá Hora a Makedonie) a Albánie. Kandidátský status získalo Chorvatsko, jehož vstup do EU lze očekávat během několika nejbližších let, a Makedonie.
Podle červnového průzkumu Kanceláře pro evropskou integraci by v referendu vstup do EU podpořilo až 79 % obyvatel země. Podporu může upevnit i skutečnost, že od soboty je Srbsko společně s dalšími balkánskými zeměmi zařazeno na tzv. bílý schengenský seznam, takže jeho obyvatelé mohou do zemí EU na dobu do devadesáti dnů cestovat bez víz.
Žádost o členství podporuje i většina politických stran. Pouze zástupce Srbské radikální strany označil krok za „marketingový tah“, ze kterého nebudou mít občané Srbska „žádný prospěch“.
V procesu integrace může Srbsku v nejbližším období pomoci i skutečnost, že předsedající zemí EU se od ledna 2010 stává Španělsko.
Další informace:
B92: Danas podnošenje kandidature
B92: Političke stranke o kandidaturi