Přestaňte s antikomunismem, vyzývá místopředseda lidovců vládní politiky

Vratislav Dostál

Místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka vyzval politiky vládních stran, aby přestali využívat antikomunistickou rétoriku v předvolebním boji. Podle něj je to totiž právě politika Nečasovy vlády, která stojí za vzestupem obliby KSČM.

Místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka kritizuje ministry Nečasovy vlády. Vyzývá je, aby si nedělali z protikomunistické rétoriky munici před příštími volbami a připomíná jim, že je to právě jejich politika, která zapříčiňuje nárůst podpory KSČM. „Doporučoval bych tedy nedělat antikomunistickou rétoriku, ale antikomunistickou politiku,“ uvedl Jurečka.

V souvislosti s nedávným pětašedesátým výročím únorových události z roku 1948 Jurečka zdůraznil, že je soukromý zemědělec a že mu zkušenost jeho předků nakazuje mít se před komunisty na pozoru.

„Přesto chci protestovat proti tomu, aby si představitelé současné vlády dělali z protikomunistické rétoriky munici pro příští volební tažení. Právě politika pánů Schwarzenberga, Nečase a Kalouska byla tím, co spustilo rudou lavinu na krajích. Dnes se nám snaží ukázat na komunisty v duchu propagandistického hesla: Nejlepší volební program je společný nepřítel,“ zdůraznil místopředseda KDÚ-ČSL.

Podle něj je totiž nárůst voličů KSČM výsledkem vlády TOP 09 a občanských demokratů. „Vzestup komunistů není nepochopitelnou ranou z nebes, která nás postihla. Za vzestupem komunistů jsou konkrétní politická opatření, z nichž mnohá udělala nebo udržuje naživu Nečasova vláda,“ vysvětlil Jurečka.

Mezi ona opatření řadí například zvyšování cen, které tvrdě dopadají především na rodiny s dětmi a důchodce, nulový boj vlády proti lichvě, tolerování exekuční mafie, která podle něj vyřadila z provozu a spotřeby již půl milionu domácností, šikanování nezaměstnaných systémem DONEZ, úplnou paralýzu informačních systémů pro přidělování sociálních dávek či zavedení nadbytečných sKaret a udržování dopravní obslužnosti venkova na špatné úrovni.

„Ruku v ruce s nezaměstnaností opravdu výbušná kombinace,“ dodal Jurečka a připomněl, že vláda neučinila prakticky nic na podporu ekonomiky a tvorby nových pracovních míst. „Chci zejména panu Schwarzenbergovi, který se v poslední době živě zajímá o mladé lidi s antikomunistickým smýšlením, vzkázat: Největší službu nám prokážete, když nebudete dělat středo-pravicové politice ostudu,“ uvedl Jurečka.

„Prozatím jste způsobili, že synonymem slova pravice je pro českého člověka na venkově a v malých městech: asociální, nekompetentní a z Marsu spadlý politik s lehce kriminálními sklony. Vy jste příčina nárůstu komunistických preferencí, ne jejich řešení,“ uzavřel místopředseda KDU-ČSL.

  Diskuse (21 příspěvků)
  March 1, 2013 v 12.31
  No vida!
  To je jiná řeč, než Bělobrádkova. Jen aby nám chlapec vydržel aspoň do švestek.
  JJ
  March 1, 2013 v 13.37
  Tak nejdriv si snad udelam poradek doma...
  No, ja nevim, ten jihocesky Heller je ze ktere partaje?

  A kdyz uz lidovci chteji delat antikomunistickou politiku, tak bych se zeptal, zda se vubec omluvili za 42 let pomoci pri minulem budovani (protipravniho) komunistickeho rezimu? A to nahlas, zretelne, na urovni sjezdu a furt dokola? Vzdyt nebyli schopni ani odstranit zprofanovane slovo "lidova" ze zveho jmena...
  March 1, 2013 v 15.24
  Lidovci
  Lidovci by si to měli vyříkat tak nejak po bratrsku a domluvit bratru Hellerovi, že kraviny se prostě nedělaj. Mohl by si pak totiž někdo — nedej Bože! — vzpomenout, že lidovci byli 40 let přičinlivými členy Národní fronty. A že před vedoucí úlohou KSČ se skláněli tákhle hluboko.
  March 1, 2013 v 23.13
  Lidovci začínají politicky myslet
  Pokud jim to vydrží, tak vrátí TOP 09 volební rok 2010 i s úroky.
  March 2, 2013 v 8.36
  Jen jestli to od Lidovců není ta tzv. policajtská finta,
  kdy jeden je dobrý a druhý zlý. Pro každý směr politiky, dle vlastního výběru. Kdo je pro pravici, může se upnout na Bělobrádka, kdo je levicový, může preferovat Jurečku. Takže pánové Lidovci: "Řeč vaše budiž ano, ano - ne, ne."


  BT
  March 2, 2013 v 17.29
  Lidovci
  Já mám dojem, že Lidovci vždycky měli blízko k církvi katolické. A pro ni jsou přece komunisti jako červený hadr pro býka. Tedy s výjimkou těch případů, kdy jsou komunisti u moci. To se pak naopak sportuje v rektálním alpinismu. Zanícení křesťané a pokrytectví jaksi k sobě nerozlučně patří snad už od dob mamutů.

  Jeden můj katolický kamarád k lidovcům taky tíhne a na Hellerovy demonstrace samozřejmě poctivě chodí. Komunisti prý jsou ztělesnění Ďábla. A v myšlenkách s Hellerovými demonstranty je nepochybně i Bělobrádek, Roithová, atd.

  To jsou mi panečku spojenci levice, ty je třeba si hýčkat.
  March 2, 2013 v 18.47
  A kdo místo Lidovců?
  ODS, TOP 09 nebo komunisté?

  March 2, 2013 v 19.35
  Řešit koalice před volbami. Jaký to má smysl?

  Není lepší si vyjít na procházku?
  BT
  March 2, 2013 v 20.55
  Pane Šimso,
  já jsem jednoznačně pro komunisty. Aspoň by se konečně ukázalo co jsou doopravdy zač. Já vlastně dodnes nevím jestli nejsou třeba pravicovější než M. Zeman, tj. někde mezi Zemanem a Klausem.

  Třeba by národ z komunistů vystřízlivěl, třeba by naopak mile překvapili. Obojí potřebuje tato země jako sůl. Nejhorší je ta dnešní jejich pozice "mrtvého brouka, který se nechává systémem krmit, ale přínosný je jen pro entomologa" (pardon politologa) . Ba co horší - možná je přínosný hlavně pro pravici.
  March 2, 2013 v 21.11
  panu Trávníčkovi
  A Vy jste už zapomněl, že fakticky volili Václava Klause za prezidenta, šalamounsky podporovali Zemana, posílají do funkcí lidi, kteří jsou jednoznačně spjati se starým režimem? Nejsem zásadně proti, ale nevidím tam oproti Lidovcům žádnou kvalitativní výhodu. Pořád tam mají jen jednoho J.Dolejše a silnou nostalgii po minulosti a minulých spojencích (SSSR, Kuba, Severní Korea)

  Jde o to, aby národ nevystřízlivěl i ze sociální demokracie a jestli to soc.dem. ustojí. Každopádně je na to ještě brzy, uvidíme, co bude za rok.
  + Další komentáře