Jiří Dolejš: Druhé kolo lze interpretovat jako referendum o vládě

Vratislav Dostál

Místopředseda KSČM Jiří Dolejš považuje první kolo prezidentské volby za projev krize politiky. Podle něj jsme svědky procesu, kdy média namísto programové orientace kandidátů upřednostňují jejich jímavé osobní příběhy.

Podle místopředsedy Komunistické strany Čech a Moravy Jiřího Dolejše lze blížící se druhé kolo přímé volby prezidenta interpretovat jako lidové referendum o nepopulární pravicové vládě. Podle jeho mínění z toho logicky vyplývá potřeba zastavit cestu Karla Schwarzenberga na Hrad.

Když chcete pochopit, co se děje v domácí politice, stačí číst Deník Referendum. Podpořte nás!
×

„A to jde jedině tím, že třeba bez nadšení, třeba se skřípěním zubů, ale přesto hodím hlas jeho konkurentovi, který se současným vládnutím není přímo spojen a u kterého se dají najít i určité styčné plochy s politickou levicí,“ uvedl Dolejš v tiskovém prohlášení a dodal, že za tyto styčné plochy považuje například Zemanovo pochopení pro sociální stát či jeho aktivní podporu ekonomického růstu.

Dolejš také připomněl, že výsledky prvního kola přímé volby prezidenta nenaplnily mnoho voličů nadšením. „A hrozí, že volební účast, která v prvním kole dosáhla jen 61%, což je méně než v parlamentních volbách v roce 2010, ještě klesne,“ dodal místopředseda komunistů s tím, že je volební neúčast projevem krize politiky.

„Jsme svědky dalšího nárůstu amerického stylu voleb. Proti programové orientaci staví masmédia jímavé osobní příběhy kandidátů a v estrádovitě působící kampani se nasazuje aparát kýčovité a bezobsažné reklamy. Skepse z takové politiky by mohla negativně ovlivnit i volby parlamentní, které budou mít zásadní význam,“ vysvětlil Dolejš.

Upozornil také na disproporci mezi deklarovanou podporou levicových stran a volebními zisky kandidátů, které tyto strany podporovaly. „Ve druhém kole už nejde o to dostat na Hrad co nejlevicovějšího kandidáta. Taková změna prostě ještě nedozrála,“ doplnil Dolejš s tím, že levice stojí před dvěma pragmatickými úkoly.

„Za prvé, jít k volbám a nebát se uplatnit racionální princip menšího zla, za druhé, nedopustit, aby se příznivci různých kandidátů z prvního kola rozhádali, a tak perspektivně oslabili levici pro blížící se parlamentní volby,“ vysvětlil Dolejš.

Zároveň je podle něj nutné ctít princip svobodné volby a vyvarovat se agresivity vůči těm, pro které by taková volba menšího zla byla přílišným kompromisem s hodnotami, které zastávají. Podle Dolejše lze pochopit, že odpor mnohých voličů budí zejména jestřábí zahraniční politika a že k opatrnosti vedou také vzpomínky na „oposmluvní“ bratrstva či melčákovskou zradu.

„Miloš Zeman ale rozhodně není člověk, který by byl jen plebejskou reinkarnací pravicového Václava Klause. To dokládá i jeho mnohem realističtější vztah k evropské integraci,“ vysvětlil Dolejš.

„Přesvědčujme váhavce, že případnou neúčastí ve volbách pomáhají do prezidentského úřadu představiteli opravdu tuhé pravice, který podporoval americký radar a církevní restituce, podílel se na asociálních vládních reformách a který jako aristokrat je symbolickou ozvěnou zatuchlých poměrů starého mocnářství,“ zdůraznil místopředseda KSČM.

V symbolické rovině se nyní podle něj rozhoduje i o tom, zda jsme národ lokajský, nebo zdravě plebejský: „Zda chceme vzhlížet k vrchnostenské noblese, anebo prohlubovat tradice demokratismu pro obyčejné lidi. Pro všechny tyto důvody bych doporučoval jít do druhého kola prezidentských voleb,“ uzavřel Jiří Dolejš.

  Diskuse
  ON
  January 16, 2013 v 15.36
  Aha...
  Teď by mne zajímalo, který z těch kandidátů je perspektivou "tradice demokratismu pro obyčejné lidi".
  January 16, 2013 v 16.44
  Otovi Novotnému - demokratismus pro obyčejné lidi... kdy už s tím konečně začnete?
  Poznámka je to snad i jemně jízlivá, leč vrací se jako bumerang:

  Kdo - vedle Jiřího Dienstbiera - chce z ČSSD vybudovat stranu "demokratismu pro obyčejné lidi" ("sociálního demokratismus" neřku-li demokratismus radikálního)?

  Introvertní Vladimír Špidla, o kterého se už z důvodů, které zatím neznáme, zajímá Karel Schwarzenberg?

  Lubomír Zaorálek, který je sice ve sněmovně docela slyšet, ale ....

  Jeroným Tejc?

  A předseda Bohuslav Sobotka?
  Do toho bych rád vkládal naděje - jakou má však skutečnou (blbě řečeno: upřímnou) podporu mezi čelny a funkcionáři strany?

  Proč by nemohl odolat útokům stárnoucího Miloše Zemana, pokud bude mít podporu své strany? Odkud se bere ta panika? Kdo ji vyvolává? To si socani nechají opravdu diktovat témata od lidí jako Moravec, Tabery, Kundra, .... a nekonečné řady dalších, jejichž jména snad je škoda i jen vyslovit....

  ***

  "Kdy - když ne teď?"
  --- tak zní aktuální otázka pro ČSSD!
  January 16, 2013 v 17.39
  Ota Novotný
  především mám za zřejmě že tou perspektivou pro demokratismus obyčejných lidí není Karel S. Tohle jaksi lidi dole cítí a koketování s jeho podporou u částí levice je pro ně nestravitelné a nikoliv snad idealistické.
  Naopak podpora části pravice z ODS Miloši Z. je pro lidi pochopitelná, protože Zemana nechápou jako vlajkonoše levice, ale spíš oponenta současné vlády, s kterou si sama pravcie neví rady a TOPku chápou jako nebezpečného konkurenta
  Dilema co se Zemanem se prostě těžko vyřeší podporou ministra vlády Petra Nečase na Hrad. Z tohoto pohledu dostal Miloš Z. toho nejlepšího soupeře jakého si mohl přát. Říci lidem zvažte Zemana a mlčky tolerovat že někdo nepůjde vůbec je myslím maximum co v téhle rozporné věci lze dělat.
  January 16, 2013 v 19.0
  poznámky a reminiscence na okraj
  KLAUS
  - Co vlastně sledoval svou verbální podporou Zemana? Tato podpora se totiž, v očekávaném těsném souboji, může docela dobře pro Zemana proměnit v "polibek smrti" ... čímž se v nedávné minulosti několikrát vyznamenal Václav Havel.

  SCHWARZENBERG
  se kdysi nechal slyšet, že Havla k založení TOP09 do Hotelu Hoffmeister nepřibral, protože prý věděl, že jeho "srdce bije pro Zelené". Kdo nevěří, ať tam běží.

  BT
  January 16, 2013 v 20.30
  Pane Dolejš,
  ono by se taky dalo napsat, že Druhé kolo lze interpretovat jako referendum o vládě, ale té co přijde po parlamentních volbách.
  A právě proto, domnívám se, je menší zlo volit KS a nikoliv MZ.

  Udělal jsem shrnutí argumentů pro volbu KS jako menšího zla pro levici AN BLOCK (a tedy i pro většinu obyvatel ČR) pod blogem pana Votruby. Jistěže třeba pro pana Paroubka je výhodnější volit Zemana, protože to bude efektivní páka na konkurenční ČSSD a šance zvýšit svůj význam v politice.


  BT
  January 16, 2013 v 20.39
  Pane Zizler,
  Nejen Klaus podporuje Zemana, ale i celá jeho umělecká suita (Bílá, Renč, atd.).

  Nově také klausovec Boris Šťastný, který se vyjádřil, že kníže je levicovější než Zeman a tudíž pro něj nepřipadá v úvahu, viz: http://www.novinky.cz/domaci/290363-stastny-se-vzeprel-ods-bude-volit-zemana.html

  Klaus používá Zemana především jako páku na Sobotkovce, pomocí něj se mu podařilo jejich kandidáta vyřadit z 2. kola volby. Pokud lidé Zemana zvolí, tak zase pomocí něj se mu podaří zlikvidovat Sobotkovo křídlo v ČSSD.

  Klaus používá geniální strategii: na jedné straně hlásá, že Zeman je schopný levicový politik (a současně běduje, že se Zemanem vyhrála levice) aby voličům nakukal, že Zeman je JEJICH politik, ale současně mu vyjadřuje poporu, čímž dává signál pravičákům aby ho taky volili.

  Pro toho, kdo není líný přemýšlet je to názorový rozpor jako prase. Ale zjevně mu na to lidi skáčou, protože přemýšlet dnes není v módě.

  Pokud mu ta strategie vyjde, zvolí mu Zemana na Hrad levice ruku v ruce s pravicí.
  BT
  January 16, 2013 v 20.55
  Ještě pro p. Zizlera,
  http://www.novinky.cz/domaci/290481-zemana-voli-prazska-mafie-obul-se-do-byvaleho-soka-dienstbier.html

  Osobně vnímám 2. kolo jako skrytý souboj 2 vlivových skupin mafie, jedna stojí za KlauZemanem a druhá za Kalouskoknížetem. Podle mne je kníže méně nebezpečný, protože neschopný a bojácný.

  Ale část levice se zjevně rozhodla podpořit tu vlivovou skupinu, která má mocnější figuru.

  Myslím, že KlauZeman už se těší na spolupráci s Haškovci, Paroubkem, Bělobrádkem, bude to fajn oposmlouva k zajištění stability země v době její největší polistopadové ekonomické krize ("to musí přece všichni táhnout za jeden provaz abychom se nedostali do Řecka! A Sobotkovci si nenecháme rozvrátit politickou stabilitu!").

  Zdá se, že KSČM tu stabilitu hodlá volbou Zemana také státotvorně podpořit.
  January 17, 2013 v 7.33
  B. Trávníček
  ano, toho jsem si velice dobře vědom. Také proto říkám, že nestačí yvstavit červenou kartu současné vládě (s tím souvisí kontraverzní Zeman jako menší zlo), ale také vytvořit vládu novou, lepší (s tím zase souvisí požadavek tolerance vůči těm co Zemana nemohou volit)).
  Ať bude prezidentem kdokoli z těch dvou, žádný succes to nebude - jestli někteří v pravo levici Zemana na Hradě přejí (P. Bém, B. Štastný) a naopak někteří v levo kalkulují jaké škody napáchá pravici Schwarzrenberg (Špidla, Zaorálek), to je princip stejně morálně sporný jako menší zlo - princip čím hůř tím líp.
  Rozhádat levici kvůli podpoře nebo naopak nepodoře zemana nemyslím že je nějaká tvořivá destrukce, prostě levice bude silná, když budouevdle sebe exitoivat a třeba si i konkurovat, ale předvším spolupracovat různá křídla. Ano jsme příznivcem takové součinnosti, protože nevěřím že by šla elvice vykádrovat do nějaké idealistické čistoty.
  January 17, 2013 v 7.38
  pane Trávníček
  Já stále nerozhodnut, ale:
  Co se týká té podpory Klause a ODS a Klausových umělců. Já to tam vidím jinak než vy. Krom mafiozních důvodů (k těm se ještě vrátím) je podle mě podpora VK Zemanovi zapříčiněná něčím jiným. On je podle mě Klaus víc než mafián, tak je to prostě člověk, kterej ustrnul v nějakém jeho politickém světě, kde se střetává jasná vyhraněná levice s pravicí, tak jak si je Klaus představuje a neumí to už jinak. A co je důležité, bere to jako politikum, jako střet zájmů a ideí. Já myslím, že on je pořád zastáncem té Popperovské otevřené společnosti, chce prostě tu věcnou diskusi a ne "Havlovskou" nepolitickou politiku. Jeho problém je, že má zkostnatělý pohled na pravici a levici, pohled kde pravice je Klaus a levice Zeman. Ostatní projekty jako moderní levice nebo zelení mu boří jeho umělý svět. Proto nesnáší zelené a potažmo novou levici, protože mu boří svět. A proto taky možná podle mě útočí na Schwarzenberga a Kalouska, protože oni jsou o tom moralisování. Kalousek je machiavelista a mafián větší než Klaus nebo Zeman a Schwarzenberg je jen jeho moralistní maska. Nechci nic říkat, ale ať se nám to líbí nebo ne, v tomto by jsme měli být na jedné lodi s Klausem a ne s Schw., ať má Klaus zákulisní motivy jakékoliv. Sch. je jen moralizační fíkový list na ohanbí Kalouskovské totality. Takže v tom bych viděl tu podporu Klause pro Zemana. Ti jeho umělci jej jen slepě poslouchají a těch pár ODSáků, co se ozývá, tak ti podle mě zaprvé hájí ty mafiozní struktury co jdou napříč ODS-ČSSD proti Kalouskovi a jeho mafiím a za druhé taky brání ODS jako takovou. Podle mě totiž je v tom ODSka podobně jako teď ČSSD. Jako strana musela podpořit Schwarzenberga (kvůli nehloubavému voliči pravice, který by Zemana neodpustil), ale přitom jim zase "strategicky" vyhovuje Zeman, protože Schw. by mohl resuscitovat TOPku a ODS by mohla vypadnout za sněmovny. A nalejme si čistého vína, to nám taky nevyhovuje. Já bych nad smrtí ODS příliš nejásal. ODS ať je prohnilá jak chce, je pořád ještě "řádná" pravicová strana. KdežtoTOPka je Kalouskův účelový projekt na totální ovládnutí státu. Je to to nejbrutálnější spojení neoliberální asociální ekonomie a antipolitické politiky moralisování - boje dobra se zlem.

  Tím se dostávám k tomu, jak Schwarzenberg nemůže nic moc napáchat. Já se bojím, že právě může napáchat hodně moc. Vůbec nesdílím to, že TOPku oslabí. Kdyby, tak ho Kalousek do volby vůbec nepustil. Kalouskovi úplně svítí očička, to nevidíte. Já se naopak bojím, že Schwarzenberg na hradě může zásadně ovlivnit společnost k nepolitickému morálnímu kýči, rozpoutat válku dobra se zlem, nasát všechnu tu potroublou mládež a pod prapory "svobody a zodpovědnosti" propašovat Kalouskovu vládu navždy. Pravicové voliče zvrátit na stranu TOPky a ODS odstavit.
  Takže to jsou moje obavy strategické. K těm patří samozřejmě i to, jak bude Zeman škodit levici a štěpit ČSSD. Ale nejeví se vám "strategicky" horší, co hrozí u Kalouska (Schw. dávám jen do závorky, je to pikolík).
  Já tím nehájím Zemana, ten tam neměl být, měl tam být Dienstbier a byli jsme jinde. Ale politicko strategicky se prostě víc bojím Kalouska, potažmo manipulovatelného infantilního voliče, se kterým si Kalousek pohrává, jak chce.

  Co se týká těch mafiozních důvodů, tam také teprve uvidíme, jak se který vybarví a nedělám si iluze ani o jednom. Osobně se domnívám, že tím bude Zeman levici poškozovat nejvíce. Tím ohonem, co za sebou potáhne. To je to, proč ti Borisové podporují Zemana, protože u koryt zůstane mafie ODSČSSD. Ale to my musíme tak nějak "podporovat" taky, to je daň za to, že zůstane v ČR pořád ještě nějaká politika. Z opačné strany hrozí mafie Kalouskova (o které se už nikdo nic nedozví) a antipolitický kýč boje dobra se zlem.

  Ale možná je vše úplně jinak
  BT
  January 17, 2013 v 8.31
  Pane Dolejš,
  díky za odpověď.

  K té morálce a "menšímu zlu":

  Je nemorální někomu uříznout nohu?
  Samozřejmě, že ano.

  Je nemorální někomu uříznout nohu, když mu to pravděpodobně zachrání život?

  Já se domnívám, že ne, Vy se domníváte, že spíše ano.
  + Další komentáře