V Maďarsku sílí studentské protesty, Orbán prý zavádí pseudoškolné
Petr JedličkaNový plán maďarské vlády de facto znemožňuje bezplatné studium práva, ekonomie či uměnovědných oborů. Vedle Budapešti se protestuje také v Segedínu, Debrecínu nebo v Šoproni.
Téměř pět tisíc studentů se ve středu zúčastnilo protestního průvodu Budapeští, který skončil až na parlamentním schodišti. Žádali jednání s vládou a „vysvětlení“ nových vysokoškolských reforem. Podobné protesty probíhají ve většině maďarských univerzitních měst už od pondělí. Studenty rozhořčuje, že vláda Viktora Orbána a parlament ovládaný jeho stranou Fidesz schválily v posledních týdnech sérii návrhů, které dle protestujících povedou k plošnému zpoplatnění vysokoškolského studia.
„Plošné školné se v Maďarsku snažilo prosadit několik vlád, lidé jej ale v roce 2008 v referendu zamítli. Zaveden byl proto jiný systém, v rámci než stát dotuje značný počet míst na veřejných školách buď plně, anebo částečně. Problém je, že Obránův kabinet počet hrazených míst každý rok snižuje. A snížení pro rok 2013 je skutečně zásadní,“ vysvětlila Deníku Referendum Alena Jonášová z Eötvös Loránd University v Budapešti.
Podle maďarské agentury MTI poklesl od roku 2010 počet plně dotovaných míst na vysokých školách z 56 tisíc na 31 750. Příští rok chce vláda zaručit bezplatné, resp. plně dotované studium pouze pro 10 480 studentů.
„Jde tu o jakési psedouškolné. Na první pohled to tak možná nevypadá — něco přes 10 tisíc lidí bude i nadále studovat zadarmo a dalších přibližně 46 tisíc s částečnou dotací. Průměrné školné bez dotace dnes ale v Maďarsku činí 1200 eur (30 tisíc korun) za rok. I když tak stát přispěje značnému počtu studentů alespoň na část této sumy, většina bude už od příštího roku platit výrazně více než doposud,“ uvedla Jonášová dále.
Podle aktuálně schváleného návrhu státního rozpočtu má být snížení počtu dotovaných míst doprovázeno i dalšími škrty. Maďarský týdeník HVG přímo spočítal, že veřejné vysoké školy dostanou příští rok nejméně peněz do roku 1989. Studenti zejména menších univerzit se tak obávají, že jejich školy úplně zaniknou.
„Obrán chce také dotovat v průměru desetkrát více míst na technických oborech než na humanitních. Právo, ekonomie a některé uměnovědné obory nemají být dotovány vůbec. Studenti, kterým stát přispívá, se navíc musejí zavázat, že neodejdou po absolutoriu pracovat do zahraničí. Proti tomu všemu se nyní protestuje. Hlavní téma je ale snížení počtu dotovaných míst, “ doplnila Alena Jonášová.
Zatím spíše nekonfrontační
S výjimkou několika dílčích akcí a středečního protestu v Budapešti, při němž studenty vytlačila z parlamentního schodiště policie, neměly zatím demonstrace příliš konfrontační charakter. Studenti žádají spíše diskuse a vysvětlování. Studentští mluvčí při každé demonstraci vyzývají, aby se účastníci nenechali svést „provokacemi radikálů“. Dbá se též na dodržování zákazu zahalování tváře.
Vláda nicméně s protestujícími zatím nejedná. Svůj postoj obhajuje argumentem, že na připravované reformy byly samosprávy upozorněny už minulý rok a že opatření doplní zvláštní studentské půjčky. Při jejich splácení pak mají být zvýhodnění ti, kdo budou po studiu pracovat ve státních příspěvkových organizacích.
Podle studentů však byla minulý rok řeč o úplně jiných číslech.
Pozorovatelé se shodují, že Viktor Obrán nakonec na nějakou formu jednání přistoupí — reformy ostatně kritizují už i vedoucí představitelé univerzit, podle nichž kabinet „zanedbal dialog“ a „nepřesně zhodnotil dopady opatření“.
Jestli však kabinet alespoň nějak symbolicky ustoupí, není prozatím jasné.
Od Nyíregyházy po Segedín
Protesty samotné nyní koordinuje několik tematických těles jako iniciativa HaHa či Celostátní konference studentských samospráv (HÖOK). Na většině univerzit a dalších vysokých škol vznikla též fóra, kde se debatuje o dalším postupu.
Průměrná účast na jednotlivých demonstracích se dle maďarských médií pohybuje od několika stovek do několika tisíc. Největší pozornost si dosud získala pondělní demonstrace v hlavním městě, při níž studenti obsadili Petőfiho most přes Dunaj, a protest v Segedínu, kde se několik desítek lidí připoutalo řetězy k vládní budově.
Kromě zmíněných měst vyšli studenti do ulic také v Debrecínu, Pécsi, Kecskemétu, Nyíregyháze či v Šoproni.
Další informace:
Politics.hu Tuition pandering offers teachable moment about inability of Hungarian voters to ever learn
MTI Thousands of students protest against cuts to higher education
MTI Student union refuses meeting with minister as conflict over tuition fees escalates
MTI Orbán says students shouldn’t be surprised by government’s educational policies
Reuters Hungarian students block Danube bridges in anti-cuts protest
v Maďarsku se v posledních letech pod Orbánovou vládou určitě dobře nežije, třeba toto studentské hnutí bude rozbuškou, která tam dá věci do pohybu