Quebečtí studenti slavili vítězství, proti školnému chtějí bojovat dále
Petr JedličkaNově nastoupivší vláda zrušila nejen navýšení školného, ale i zákaz stávek a omezení demonstrací. Radikálnější část studentů chce ovšem pokračovat v kampani s dlouhodobým cílem — úplným zrušením poplatků za studium.
Sérií večírků, parties a pouličních oslav skončilo v závěru minulého týdne období protestů, jimiž se quebeckým studentům podařilo zabránit zvýšení školného. Stalo se tak po šesti měsících nebývalé mobilizace. Vláda středolevicové Parti Québécois (PQ), jež na počátku září vyhrála volby, zrušila plán na zvýšení poplatků hned na první schůzi minulý čtvrtek. Zároveň zneplatnila takzvaný Návrh 78, jímž její liberální předchůdkyně zakázala všechny demonstrace a stávky na univerzitní půdě a všechny ostatní protesty podmínila policejním schválením.
„Zvítězili jsme na celé čáře (...) Teď už konečně můžeme říci se vší vážností,“ uvedla pro CBC Martine Desjardinsová, předsedkyně studentského odborového svazu FEUQ.
„Jedná se o triumf spravedlnosti a rovnosti,“ dodala.
Podle čtvrtečního upřesnění předsedkyně PQ a nové premiérky Pauline Maroisové se bude v tomto a příštím semestru platit na quebeckých univerzitách stejné školné jako v minulém roce — 2168 dolarů za oba semestry. Na prosinec pak premiérka svolává velkou konferenci o vzdělání, kde se projedná výše školného na další roky. Symposia se mají účastnit i studentské organizace.
„Doufáme, že období konfrontace vystřídá éra spolupráce,“ uvedla Desjardinsová dále.
Všechny studentské organizace však vstřícnost odborářů nesdílejí.
„Nesmíme usnout na vavřínech. Až do potvrzení závěru (prosincové) konference je naše vítězství pouze dočasné,“ uvedla Jeanne Reynoldsová, spolumluvčí CLASSE — hnutí, jež usiluje o úplné zrušení školného.
„Náš boj za dostupnost vyššího vzdělávání pokračuje. Studium na univerzitách je třeba osvobodit od všech tlaků — od školného i od vlivu korporací,“ doplnil Jeremie Bedard-Wien, druhý spolumluvčí CLASSE.
CLASSE již v sobotu zorganizovalo první demonstraci na podporu dalších kampaní, kvůli silnému dešti však dorazilo jen několik stovek lidí. Popularita hnutí za protestů nicméně velmi vzrostla — podle odhadů kanadských médií dnes zastupuje na 100 tisíc studentů, a může tak konkurovat i hlavním odborovým svazům — FEUQ a FECQ.
Když to jde v Německu...
Znalci se v hodnocení šancí na úplné zrušení školného v Quebecu shodují, že je na hranici proveditelného. Současný středolevicový kabinet vládne jen s menšinovou podporou v parlamentu. Samotná Parti Québécois navíc až donedávna chtěla výši školného vázat na růst či pokles inflace a dalších ukazatelů životní úrovně. Quebecké školné je dnes hluboko pod kanadským průměrem (5500 dolarů za rok) a jeho zvýšení žádají i četné školy mimo tradiční univerzitní města — Montreal a Quebec City.
Pokračovaní příslušné kampaně však může dle komentátorů přinést jiné pozitivní efekty — může například zabránit zrušení sociálního fondu, jež vláda liberálů zavedla s dotací 39 milionů dolarů jako kompenzační mechanismus ke zvýšení školného a který vláda Parti Québécois doposud nezrušila.
„Každý už od začátku protestů věděl, že se naše metody a metody CLASSE liší. To však neznamená, že si překážíme. Budeme se i nadále vzájemně informovat a debatovat o společném postupu,“ řekla odborářka Desjardinsová.
„Navzdory obecnému mínění jsme i my v CLASSE realisté. Víme, že se vše nepovede hned. Důležité je o to však usilovat (...) Nevím, proč by systém, který již léta funguje v Německu nebo ve Skandinávii nemohl jednou fungovat i u nás,“ uvedl Bedard-Wien.
Další informace:
CommonDreams.org In Quebec It's Official: Mass Movement Leads to Victory for Students
The Montreal Gazette CLASSE sets sights on free tuition in latest student protest
The Canadian Press With Quebec’s tuition hikes defeated, CLASSE presses on for free education
CBC News Quebec student associations cheer PQ tuition freeze
The Nation Did Quebec's Election End the Student Movement?