0/350 000 Kč Podpořte nás trvalým příkazem na cestě k finanční stabilitě ♥︎ Daruji
×

Profil čtenáře:
Ondřej Marek

OM
Profese:
Dokument je prostě jeden střípek z mozaiky života levicových aktivistek. Pro někoho zajímavý, pro někoho třeba rozčilující.

Především ale uvedení tohoto dokumentu na Čt obnažilo fakt, že veřejnoprávní televize se mapování levicově zaměřených hnutí a aktivit prostě soustavněji nevěnuje, proto tento film na neznalé diváky může působit, jak popisuje autorka článku.

Ale to není podle mého chyba nebo dokonce zlý úmysl autora, který svůj avízovaný záměr splnil. Je to právě a především chyba nebo dokonce zlý úmysl lidí zodpovědných za obah vysílání veřejnoprávních médií.
dobré by hlavně bylo, pokud by studentské hnutí v Maďarsku dokázalo navázat aktivní dilaog se studentským hnutím v Quebecu a něco se od nich přiučilo, určitě by nebyla na škodu i vzájemná návštěva aktivistů, tedy přímé osobní kontakty, v ideálním případě i vzájemná koordinace protestů

v Maďarsku se v posledních letech pod Orbánovou vládou určitě dobře nežije, třeba toto studentské hnutí bude rozbuškou, která tam dá věci do pohybu
Předpokádám, že ten konkrétní romský projev na demonstraci 17.11., o kterém článek píše, nebyl vůči vládě a jejím "reformám" o nic méně kritický než projevy dalších účastníků demonstrace, jinými slovy předpokládám, že romský řečník "držel basu" s dalšími řečníky. (v Praze jsem 17.11. nebyl). Pokud tomu tak bylo a odboráři začali přesto houfně (demonstrativně) odcházet, tak to je tedy skutečně alarmující, když ani společně sdílený zážitek a energie z demonstrace nedokázaly tyto jejich předsudky přehlušit. Něco nepředstavitelného např. na demonstracích v r. 1989, kde Romové také vystupovali.
V Ostravě máme ul. Přednádraží - zdá se, že se stejnými rysy i mechanismy (působení obecní samosprávy, mizerně zprivatizované obytné domy, práce neziskovek, tlaky privátních majitelů ubytoven a hlavně aktivizace místní komunity) jako jsou v Předlicích.

Nejde tedy o selhání nebo "vinu" místních Romů či něco takového, ale o hluboký systémový problém, jak jsme to tušili již od začátku, viz např. TZ ProAltu k Přednádraží:

http://www.proalt.cz/?p=3778

Od té doby se kolem Přednádraží vytvořila pestrá skupina aktivistů a aktivistek (např. SOS Přednádraží aktivní v Praze - sosprednadrazi.cz, squatteři z pražské Cibulky i alternativní mládež tady v Ostravě, ProAlt, samozřejmě Kumarovo sdružení Vzájemné soužití a do jisté míry i o.s. Společně-Jekhetane, i jednotlivci jako např. Markus Pape), kteří začali s místními spolupracovat, výsledkem snad bude projekt na opravu domu č.8 za aktivní účasti obyvatel Přednádraží, víceméně podle původní myšlenky Jakuba Poláka:

http://www.romea.cz/cz/publicistika/komentare/jakub-polak-prednadrazi-lze-zachranit

Je důležité být vzájemně v kontaktu a sdílet informace a vzájemné poznatky.

Jde o problematiku, která prostě přesahuje hranice Ostravy nebo Ústí n.L., resp. jednotlivých aktivistů či místních komunit, spolupráce nebo příp. koordinace v mezích našich možností pro nás pro všechny tedy podle mého názoru bude určitě přínosná.