VV vyzvaly své ministry k odchodu z vlády. Kalousek chce předčasné volby

Vratislav Dostál

Grémium Věcí veřejných vyzvalo své ministry, aby neprodleně předali Petru Nečasovi své demise. Současně premiéra nejmenší vládní strana vyzvala, aby do 26. dubna předložil návrh opatření a kroků, které pomohou vládě nabýt ochabenou akceschopnost.

Grémium nejmenší vládní strany vyzvalo své ministry, aby neprodleně předali premiérovu Petru Nečasovi demise. Současně ale vyzývají předsedu vlády k několika konkrétním opatřením včetně inventury koaliční smlouvy, jež považují za samozřejmý a nezbytný předpoklad další úspěšné koaliční spolupráce. Pokud se tak stane, může podle Věcí veřejných nově rekonstruovaný kabinet předstoupit před poslance s žádostí o vyslovení důvěry.

Když chcete pochopit, co se děje v domácí politice, stačí číst Deník Referendum. Podpořte nás!
×

Grémium Věcí veřejných se v úterý zabývalo variantou odchodu z vlády poté, co k takovému kroku nejmenší vládní stranu vyzval její místopředseda Tomáš Jarolím v reakci na zveřejněnou nahrávku, z níž údajně vyplývá, že se koaliční partneři před rokem podíleli na přípravě puče uvnitř VV.

Na požadavky Věcí veřejných již reagovala opozice i ministr financí a první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Pro ČTK uvedl, že se jeho strana vydírat nenechá. TOP 09 chce podle jeho slov další postup koordinovat s ODS premiéra Petra Nečase.

„Jako nejpoctivější řešení se mi osobně jeví termín předčasných voleb, které nepřinesou této zemi sice nic dobrého, ale je to lepší než prodlužování agonie. Jeden pozitivní efekt na předčasných volbách vidím, a to že zmizí co nejdříve a navždy z české politické scény něco tak odporného, jako je politický subjekt Věci veřejné," uvedl místopředseda TOP 09 v tiskovém prohlášení.

S Kalouskem souhlasí první místopředseda ČSSD Michal Hašek. Podle něj by byl odchod Věcí veřejných z vlády je faktickým krachem pravicového koaličního projektu. „Občané si nepřejí další pokračování vládnutí ODS, TOP 09 a VV, byť v pozměněném vládním angažmá,“ uvedl Hašek na svém facebookovém profilu. Jediným politicky korektním řešením je podle něj okamžité jednání parlamentních stran o konání předčasných voleb, které by se podle Haška mohly konat společně s krajskými a senátními volbami letos na podzim.

Taktéž podle předsednictva KDU-ČSL jsou neoptimálnějším východiskem z další koaliční krize předčasné volby. „Předsednictvo KDU-ČSL považuje krok Věcí veřejných za logické vyústění dlouhodobé vládní krize. Vyzývá ODS a TOP 09, aby dostály své politické odpovědnosti a dovedly tuto zemi k předčasným sněmovním volbám v termínu krajských voleb," uvedlo vedení lidovců.

Podle předsedy KDU-ČSL Pavla Bělobrádka Nečasova vláda definitivně ztratila morální kredit k tomu, aby mohla důstojně vést zemi z krize. „Zabývá se řešením korupčních skandálů a nemá už sílu vládnout. Její výkon ve správě státu považujeme za ostudu české pravice,“ dodal předseda lidovců. Předseda KSČM Vojtěch Filip naopak informaci, podle níž Věci veřejné hrozí odchodem z vlády, nepřeceňuje.

„Rozpor jejich slov a činů je za necelé dva roky působení tak velký, že se tyto výhrůžky jeví jako velmi nevěrohodné. Navíc záleží na konkrétních ministrech za tuto stranu, zda výzvě grémia vyhoví a demisi skutečně podají, a na jednotlivých poslancích VV, zda vládě vypoví či nevypoví důvěru,“ upozornil Filip v tiskovém prohlášení.

Podle Věcí veřejných trvající krize důvěry mezi koaličními partnery způsobuje, spolu s dlouhodobě neřešenými problémy, krizi důvěry veřejnosti vůči vládě. Grémium a poslanecký klub nejmenší vládní strany proto kromě výzvy svým ministrům k rezignaci k 1. květnu požadují po Petru Nečasovi, aby nejpozději do 26. dubna předložil koaličním partnerům návrh opatření a konkrétních kroků, které mohou podle VV pomoci vládě znovunabýt oslabenou akceschopnost a tím i ztracenou důvěru občanů.

Mezi konkrétními kroky Věci veřejné spatřují jako klíčové především zacelit otevřené rány v podobě například kauzy Lesy ČR, krize ve státním zastupitelství, problematického systému vydávání sociálních dávek a některé další kauzy.

„Předloží-li premiér Petr Nečas návrh těchto opatření do 26. dubna 2012 a navrhne posléze takové složení své vlády, které se může ucházet o důvěru občanů, považujeme za samozřejmý a nezbytný předpoklad další úspěšné koaliční spolupráce, že nově rekonstruovaná vláda předstoupí v co nejkratším možném termínu s žádostí o vyslovení důvěry před Poslaneckou sněmovnu,“ uvedla nejmenší vládní strana v úterním prohlášení.

Věci veřejné současně po premiérovi požadují, aby přišel s komplexním návrhem na sloučení centrálních úřadů a ministerstev, s cílem uspořit prostředky veřejných rozpočtů. „Konečně žádáme také inventuru koaliční smlouvy a redefinování termínů u klíčových programových priorit, které dosud zůstávaly neřešeny nebo byly odsouvány," uvedlo vedení VV v závěru svého úterního usnesení.

  Diskuse
  VP
  April 4, 2012 v 11.6
  Demise ?
  Teď jsem si přečetl zprávu, že se Karolína Peak a Pavel Dobeš vyjádřili, že demisi určitě nepodají. To není až tak velké překvapení, vždyť nic neriskují, důvěru ostatně už žádnou nemají a morálka je pro VV naprosto neznámým pojmem. Nad tím stojí touha po moci a penězích z ní plynoucí. Vždyť sedět vw sněmovně nebo ve vládě je velmi lukrativní a jistý byznys bez rizik.
  VF
  April 4, 2012 v 12.15
  Nemá smysl si to lakovat na růžovo.
  Pro ty kšeftmany u moci připadají v úvahu jen dvě řešení:
  a) nadále vláda s VV, jen s přesuny ministrů;
  b) tzv. 'menšinová' vláda ODS a TOP, s bezpečnou podporou odtržených véčkařů.
  Ten druhý scénář je už dobře v minulosti odzkoušený, i VV vědí, že tohle je pro kšeftmany jistota, a proto nemají čím dost pohrozit.
  Takže, nejspíš, demoliční vláda zůstane tak jak je, jen možná s nějakými výměnami ministrů.
  April 4, 2012 v 12.54
  Já to vidím trochu jinak. Prostě se střetli kmotrové, jestli noví se starými, nebo ODSáčtí s VVsáckými, to je jedno. Začali se odrovnávat přes odposlechy a kdoví co ještě všechno. Tohle bohužel národu připadá jako vítězství demokracie nad lumpy. Prdlajs. To na sebe jen vlci vrčí při dělení kořisti. Demokracie nevyhrává, jen pár vlků příjde o kořist, ale ti další ji s chutí spořádají, na nás nic nezůstane. Fascinují mě někteří zdejší pisatelé a jsou mezi nimi i politici, kteří se domnívají, že tenhle systém se dá reformovat. Deformovat, to jo, reformovat určitě ne. Ale to je na jinou debatu.
  AM
  April 4, 2012 v 13.30
  Moje maminka zhodnotila stupňující se napětí slovy:
  "Začnou mizet lidi."
  VP
  April 4, 2012 v 14.5
  Vítězství demokracie nad lumpy ?
  V žádném případě ne.V tom s Vámi pane Ševčíku souhlasím.
  Ale je třeba si uvědomit, že tenhle systém se budoval dvacet let. A dvacet let byly varovné hlasy za souhlasného mručení mlčící většiny vydávány za snahy kryptokomunistů a agentů STB vrátit společnost před listopad 1989. Většina na to naletěla a tohle jsou důsledky.
  Všichni si pamatujeme boj proti mafiím ze začátku devadesátých let minulého století, ale jen málokdo si uvědomil, že se zatím tyto mafie přebarvily , rozrostly a potichu převzaly moc ve státě, který si rozdělily podle oblastí a sfér vlivu. A to za asistence nás všech.
  Totéž je teď za tzv. bojem proti korupci.A pokud někdo poukáže na nepravosti, je skandalizován.
  A co se týče boje jednotlivých kmotrů o moc, ty probíhaly od počátku a probíhat budou vždy. Současná kauza VV a probíhající soud vznikla jako pokus o přikrytí větších lumpáren.
  Náprava bude bohužel dlouhá. Není jiné cesty, než využití všech demokratických prostředků a aktivizace občanských iniciativ. Nabízejí a nabízet se budou i rychlá a jednoduchá řešení. Pak se ovšem budeme muset smířit i s tím, že "budou mizet lidi" a že po dvaceti letech budeme konstatovat, že se nic nevyřešilo.
  April 4, 2012 v 16.19
  "Nabízejí a nabízet se budou i rychlá a jednoduchá řešení." Samozřejmě, jenže náprava tohoto systému tzv. klasickou cestou je dle mého mínění nemožná. Krok vpřed, dva kroky vzad, tak to říká klasik. Sociální demokraté válčí minulé války a neoliberálové zatím jedou vpřed tak rychle, že my už marně hledáme koleje. Sociální stát a další výdobytky minulého století jsou bleskem likvidovány a levičáci nemají ani ponětí, co bude zítra, a vůbec už ne, aby na směr našeho pádu měli nějaký podstatný vliv. Levice jednotlivých zemí si hraje na svých malých dvorečcích a je k smíchu nadnárodním korporacím, banksterům, kteří ovládají MMF a SB. Levičáci zoufale vymýšlejí nějaká družstva a platby vlastní měnou a další směšnosti, které nemohou nic vyřešit. Bojí se totiž, na rozdíl od neoliberálů, jít do střetu, bojí se změny s tím, že by revoluce mohla přinést zhoršení systému. Neoliberálové se nebojí, ti si svou revoluci, bez ohledu na její dopady na obyčejné lidi, dávno rozjeli. My se tu opájíme tím, jak jsme zodpovědní a opatrní a demokratičtí, když systém nechceme změnit, jen jej regulovat. To jsou ale jen ve skutečnosti kecy, ano jen kecy! Od levicových politiků a jejich nohsledů pochopitelné, ti by změnou systému mohli ztratit značně nadstandartní příjmy a postavení, ale co by ztratili ti dole? Slovy klasika - jen okovy. Ta diferenciace roste tak, že i střední třída mizí bleskem a pokud člověk není zpitomělý propagandou, lehce pochopí, kam se vše řítí. Koho z normálních lidí nadchne, když třeba něměcká ekonomika vzroste čtrvtletně o půl procenta? O čem tyhle věci vůbec vypovídají? Není potřeba být ekonomem, aby bylo pochopitelné, že růst růstu je nesmysl, že deflace mezd, snížení sociálních dávek a další "reformy" pád ekonomiky jen urychlí. Neoliberálům je to fuk, jim zůstane víc pěněz ve státní kase a mají se o co šábnout. Po nich potopa, ale my se bránit nesmíme, my musíme být "zodpovědní a demokratičtí", i kdyby nás to mělo stát život.
  VP
  April 4, 2012 v 16.59
  Takže destrukce?
  Destrukce není program. Musí dojít na změnu systému
  Myslím si, že potenciál něco změnit na levici je. Jen musí jít o autentickou levici, se schopnými lidmi, ochotnými něco obětovat.
  Fatální chybou je, že zde není jak skutečná levice tak skutečná pravice. Dnešní strany, zdegenerovaly do podoby, kdy si člověk není jist, zda jde o strany,které se chovají jako mafie, nebo o zločinná spolčení, tvářící se jako politické strany.Pohodlně si hoví v parlamentu a pro efekt se občas poštěkají. Změnu jejich chápání služby věci veřejné nelze očekávat.
  Přesto se zde rýsuje změna, alespoň na levici. Jde jen o to, kdo to chce vidět.
  Alternativou je nemarxistická levice. Doporučuji prostudovat například program NS-Lev 21 a dalších, a porovnávat a porovnávat... Možná se něco vyrýžuje.
  Na pravici se změna nechystá - neoliberalismus dokáže leccos zlegalizovat , a proto není třeba podstatu měnit - stačí přemalovat firmu a přilepit patřičné nálepky.
  April 4, 2012 v 17.55
  Proboha proč pořád přebíráte slovník neoliberálů! Jaká destrukce? Mě stačí rekonstrukce aspoň sociálního státu. Jenže zvrátit stávající systém nějakou aktivizací občanských inicitiv je házení hrachu na zeď. Kdy už levice pochopí, že tak radikální, přímo revoluční změny, které tu neoliberálové zavádějí, nikdo jinak, než radikálním způsobem nezvrátí? Nějaká postupná regulace systému byla možná dokud neoliberálové nerozjeli tuhle smršť. Teď už je to k ničemu.
  VP
  April 4, 2012 v 18.23
  Souhlasím, rekonstrukce sociálního státu je nutná a to co nejdříve. Nemyslím si též, že k tomu dojde nějakou postuonou regulací. Dojít k tomu se musí stejnou cestou, jakou neoliberálové tyto změny zavádějí. To znamená přímo revoluční změny jimi zavedeného systému. A to chce od levice odvahu k tomu přikročit, chce to spolupracovat a odhodit vzájemné animozity. Zapomenout na různá usnesení zakazující spolupráci, nenasazovat psí hlavu těm, kdo mají chuť něco změnit atd. A to vše při zachování demokratických principů a výsledkem musí být skutečná demokracie, ne tahle hra na ni. Uvědomme si, že všechny revoluce ve 20.století(až na jednu) se vlastně uskutečnily cestou parlamentní demokracie.
  Ale cesta VŘSR by myslím byla velmi nešťastná.
  April 4, 2012 v 22.19
  Referendum
  Chtělo by to probrat všechny změny Ústavy ČR a všechny špatné zákony, kterými bylo právo a spravedlnost v posledních dvaceti letech deformováno ve prospěch hrstky bohatých. A ČSSD, která by zvítězila ve volbách by ty špatné zákony změnila - přímo slyším, jak se mi smějete všichni, kdo jste dočetli až sem.
  Mám jiný nápad: možná by stačilo, kdyby ČSSD, kdyby ve volbách získala parlamentní většinu, jako první prosadila dobrý zákon o referendu, jako navrhuje například Hnutí za přímou demokracii Milana Valacha. Pak by se možná ledy hnuly.
  + Další komentáře