Svatořečení Ronalda Reagana
Jiří PeheAč byl Ronald Reagan nesporně významným politikem své doby, je snaha interpretovat pád komunismu jako jeho zásluhu úsměvná. Nekritický přístup české pravice k tomuto muži poukazuje na tendenční výklad dějin, který snad bude již brzy překonán.
Kdyby záleželo na české pravici, byl by bývalý americký prezident už prohlášen za svatého. Česká pravice ale naštěstí není Vatikán, takže po Reaganovi byla jen pojmenována pražská ulice, a „svatořečení“ zůstalo na úrovni oslavných projevů na mezinárodní konferenci v Praze.
Což o to, Reagan si jistě zaslouží uznání přinejmenším za to, že svým tvrdým postojem k Sovětskému svazu, včetně odhodlání vyhrát s tehdejším Kremlem válku ve zbrojení, akceleroval pád sovětského komunismu, rozpad sovětského bloku a konec bipolárního světa. Na druhou stranu jsou trochu úsměvné pokusy obdivovatelů Reagana tvrdit, že jeho politika byla hlavním důvodem pádu komunismu.
Stejnou roli hrál ještě před příchodem Reagana polský papež, stejně jako úspěch Solidarity, vznik disidentských hnutí pod vlivem Helsinských dohod, či neschopnost sovětského komunismu hospodářsky soutěžit se Západem po nástupu postindustriálních společností v západních zemích. Ani Michal Gorbačov nespustil perestrojku a glasnosť jen kvůli tlaku Reaganových USA.
Mechanistický výklad historie ve stylu „Reagan = hlavní důvod konce sovětského komunismu“ je spíše dokladem o ideologickém výkladu dějin českou či americkou pravicí než objektivním hodnocením. Na to si budeme, jak se zdá, ještě muset počkat.
Součástí takového hodnocení možná bude také skutečnost, že to byl právě Reagan (v tandemu s Margaret Thatcherovou ve Velké Británii), kdo začal v praxi uplatňovat ideologické postuláty ekonomických neoliberálů, což vedlo k postupnému oslabení společenské solidarity, privatizaci státu a rozšíření ideologie osobního sobectví pod heslem maximalizace individuálních svobod.
Deregulace trhu, s níž začal právě Reagan, je spoluodpovědná za rozsáhlé machinace finančního kapitálu, které vedly až k ekonomické krizi v roce 2008.
Až do Reaganova nástupu k moci se Americe, a to přinejmenším od konce 2. světové války, dařilo postupně snižovat podíl nejbohatší skupiny lidí na kontrole celkového bohatství a rovnoměrněji distribuovat bohatství této nejbohatší země na světě mezi její obyvatelstvo. Reaganova ideologie osobního úspěchu, doprovázená neoliberálním útokem na údajně zbytnělý stát, vedla mimo jiné zcela logicky k nárůstu kriminality působené lidmi, kteří už neměli ekonomicky a společensky co ztratit, takže bylo nutné posilovat represivní složky.
USA dnes mají největší počet vězňů na hlavu na světě. Zatímco ještě v roce 1972 měly USA pouhých 174 tisíc vězňů, v roce 2010 to bylo bezmála milión a půl.
Během Reaganovy vlády také došlo k několika skandálům, které sice souvisely se zdánlivě bohulibými snahami šířit demokracii, ale obcházely pravidla demokratické hry v USA. Jako příklady mohou posloužit skandál známý jako Irán-Contras nebo podpora pro nikaragujského diktátora Manuela Noriegu.
Jakkoliv se dnes někteří zanícení tvůrci Reaganova údajně mimořádného historického odkazu snaží tohoto amerického prezidenta vykreslovat jako muže idejí a politického stratéga, pravdou je, že Reagan nebyl žádný génius. Jeho nejsilnější politickou devizou byla neobyčejná komunikační dovednost a charisma, jakož i schopnost vybrat si kvalitní spolupracovníky.
Jeho historický odkaz těží z toho, že působil v období na konci studené války, v němž se dobře uplatnilo jeho černobílé, poměrně jednoduché vidění světa.
Reagan byl bezpochyby významný politik své doby. Jeho dědictví je ovšem uměle nafouknuté tím, že sovětský blok se sesypal krátce po konci jeho prezidentství. Kdyby k tomu došlo o pár let později, což se klidně mohlo stát, bylo by jeho místo v historii poněkud jiné.
Historii ale píší vítězové, a tou byly v daném okamžiku nejenom reaganovsko-bushovské USA, ale na mnoho let také, a možná ještě více, neoliberální doktrína a s ní spojená interpretace světa.
Tahle éra se, jak se zdá ovšem chýlí ke konci. Nejenom proto, že upadá význam USA, ale i proto, že stále více lidí si uvědomuje, že vypjatý ekonomický liberalismus, který politicky posvětili Reagan a Thatcherová, se v podobě globálního kapitalismu stává nebezpečím nejen pro ekonomickou stabilitu ale i pro samotnou liberální demokracii.
Co např. jeho vojenská podpora JAR při jejích agresích v Angole a Mosambiku navzdory zákazu Kongresu a mezinárodním sankcím, kdy podle OSN jen během Reaganova prezidenství bylo zabito 1.5 milionu lidí (včetně tisíců obětí apartheidu v samotné JAR)?
Co jeho vojenská podpora Husajna při napadení a válce proti Íránu (milion usmrcených Íránců)?
Tahle kreatura si zaslouží jen silný odsudek, nic jiného.
důležitější byl Gorby pokud jde o pád reálsocu ...
Co takhle Carterova doktrina? Ta byla taky mírová?
My, levičáci, Reagana podceňujeme. Ptáme se, co udělal pro lidi, odpovíme si, že nic dobrého, a hned je nám jasné, že nebyl žádný velikán. Ptáme se, jak jeho politika přispěla k šíření svobody a demokracie, odpovíme si, že svobodě a demokracii spíš uškodila, a hned je nám jasné, že byla neúspěšná. Ale copak smyslem Reaganovy politiky bylo šířit svobodu a demokracii? Copak se Reagan snažil dělat něco dobrého pro lidi?
Co vlastně rozbilo Sovětský svaz?
George Orwell, možná jako jediný, předpověděl pád SSSR velmi přesně, ve „Farmě zvířat‟ trefně zachytil, že kapitalismus je špatný (lidé vykořisťují zvířata), ale socialistická (zvířecí) revoluce ztroskotá, protože její vůdcové (prasata) se stanou novými vykořisťovateli, socialismus se nakonec vrátí zpět ke kapitalismu (Farma zvířat se stane běžnou farmou, prasata se spřátelí s okolními farmáři), a nikdo nerozezná bývalé revoluční vůdce (prasata) od kapitalistů (lidí). Navzdory oblibě Orwella mezi disidenty mám dojem, že si málokdo vzal k srdci jeho varování, že změna přijde shora, ne zdola, a nebude k lepšímu.
Obyčejní lidé v socialistickém bloku sice koukali na Západ a záviděli tamní bohatství, ale rozbili snad Sovětský svaz obyčejní lidé? Nerozebrali ho spíše staří prominenti, noví oligarchové? A nebyla to právě Reaganova politika, co ukázalo prominentům komunistického režimu cestu na dráhu oligarchů?
Kdyby záleželo na vůli obyčejných lidí, reaganomika a thatcherismus by zachránily socialistický blok. Rozevírání nůžek mezi chudými a bohatými, zbídačování obyčejných lidí na Západě, by naučilo obyčejné lidi Východu vážit si socialistického zřízení. Jenomže tím, co rozhoduje, je vůle bohatých.
Thatcherová a Reagan pochopili, že obyčejní lidé nemají moc, že lůzy se není třeba bát. Demontáží sociálního státu umožnili smetánce odpoutat se majetkově od plebsu a začít pohádkově bohatnout. Tak prominenti socialistického bloku uviděli, že v kapitalismu se dá zbohatnout víc. Zatím se možná báli, že demokracie by mohla ohrozit jejich moc, že bez cenzury by bylo jejich bohatství moc vidět a někdo by jim je mohl vyčítat. Thatcherová a Reagan jim ukázali, že formální demokracie rozhodně není na překážku a výčitky plebejců, nejen že nebolí, ale ani nejsou slyšet. Byli to Thatcherová a Reagan, kdo otevřel komunistickým prominentům oči, kdo jim dokázal, že kapitalismus jim nabízí větší bohatství a větší moc.
Nač potom udržovat drahý totalitní stát?
Nač se zaklínat komunismem na ochranu před hněvem lůzy, když můžete otevřeně uctívat mamon, a lůza se mu pokloní s vámi?
Není to tak, že Thatcherová a Reagan právě svou asociálností skutečně porazili komunismus?
řekl bych, že asi budete mít pravdu, pane Macháčku ...
kdyby nebylo sameťáku vůbec rozložila by to sama bolševická špička - časem ...
nikde reálsoc - v Číně k převratu nedošlo ...
... a je to v podstatě jedno ...
kapíku může zlomit vaz jenom kapík sám
Jinak, tuším, že jen ze zemí LA šlo do US bohatství v přepočtu 800 miliard dolarů jen v 80. letech, zatímco SSSR v té době spíš svý satelity dotoval a byl na tom sám ekonomicky hůř..
Ostatně, co se děje teď na Kubě, je taky výmluvné. Zajímavé je, že nikde se neřeší problémy reálsoc ekonomiky přechodem k nějakému demokratičtějšímu, samosprávnému, ale tržnímu socialismu (pane Hellere!!), nýbrž řeší se postupným, avšak jistým návratem ke kapitalismu...
Domnívám se, že tu jeden ideologický aspekt, který podle mého názoru vyhovuje naší současné antikomunistické pravici. A tím je, stručně řečeno, pojem "Říše zla". Přiznám se, že k odhalení tohoto aspektu mě inspirovala četba Gombrowiczova Deníku, který se ostře vymezuje vůči "programově antikomunistické" exilové literatuře, která komunismus démonizuje: vysouvá jej do sféry výjimečnosti, historické bezprecedentnosti, je to zkrátka metafyzické "Zlo". Přitom, píše dále Gombrowicz (jsme v 50. letech), revoluce a války, to je jen pěna; podstatou je hrůza naší vlastní existence.
Tato Gombrowiczova kritika vybízí k politologickému čtení. SSSR byl Reaganem označen jako "Říše zla", a tím byl posunut do oné sféry výjimečnosti atd. SSSR se náhle stal ztělesněním všeho špatného - v metafyzickém smyslu. Konkrétní rozpornost reality se tím vytratila, vše bylo dáno: je-li SSSR Zlem, pak my představujeme Dobro.
Na podobném, vlastně stejném, principu funguje upachtěný český antikomunismus: "Komunismus je Zlo". Tudíž: "antikomunismus je Dobro". Tento metafyzický teror je důležitou komponentou pravicové rétoriky. Když ale řekneme, že "Komunismus je Zlo", zároveň je vlastně jedno, že to prohlašuje bývalý komunista nebo svazák, protože komunismus je ne-lidský.
Ale komunismus není Zlo, tak jako demokracie není Dobro - a naopak. Komunismus (a myslím ten pojem jako zkratku pro režim, v němž totalitně vládla komunistická strana - upřesňuji, aby mě někdo nebral za slovo, že jsme v komunismu nikdy nežili) - tedy: komunismus, to jsme my sami. To je ten Havlův pověstný zelinář, to je Nečasovo členství v SSM, to je Štětinova odložená komunistická legitimace, to je Klausova a Zemanova práce v Prognostickém ústavu, to jsou dokonce i disidenti - protože celá společnost v té realitě žila: buď ji akceptovala, nebo se vůči ní vymezovala a bojovala proti ní.
Říkám: dichotomie, hodnotové polarity. Proto bych nemluvil o pasti dialektiky, ta s tím nemá co dělat a chudák Hegel už vůbec ne. Jde naopak o černobílé vidění, které falšuje skutečnost tím, že zahlazuje rozpory a vtlačuje vše do znamének plus a minus, dobro a zlo.
Nejen, že Rusko ekonomicky dotovalo ostatní sovětské republiky a SSSR jako celek pak své východoevropské satelity a Kubu - z důvodu, řekněme, geopolitických, Castells píše (The Information Age vol.III), že SSSR v 80.letech utrácel na zbrojení 15-25% HDP, což byl minimálně 2x větší podíl než USA. Rozhodně tedy nelze říci, že USA uzbrojily SSSR. Právě naopak, SSSR uzbrojil sám sebe - a to i díky tomu, že jeho ekonomika byla až paranoidně militaristická a odčerpávala zdroje nejen ekonomické, ale lidské, tvůrčí, vědecké ... cokoli mimo armádu, jakékoli konzumní zboží tak bylo v SSSR popelkou (což dosvědčovali všichni kdo tam zavítali).
Castells píše o SSSR jako o "státismu", tj. jako o sociálním systému organizovaném okolo přivlastnění ekonomické nadhodnoty držiteli moci ve státním aparátu - na rozdíl od kapitalismu, kde je nadhodnota přivlastňována těmi, co kontrolují hospodářské organizace (firmy, korporace). Teprve Castelsův popis centrálního plánování v SSSR mi pomohl pochopit, jak moc odlišný ekonomický systém to byl.
Ale ještě zpátky k USA dnes: připadá mi, že USA se v organizaci hospodářství také (a snad právě za Reagana?) dali v jistém smyslu sovětskou cestou, když stále větší část společenského produktu utápí v armádě, základnách po celém světě, válkách, špiclování - a také se stále paranoidněji zabývají bezpečností.
Zkrátka, přijde mi, že veškeré ty řeči o Říši Zla, ale i opodstatněná kritika pošlapávání lidských práv, brání především tomu, seriózně se zabývat tím, co všechno také SSSR dokázal. Castells ve zkratce jmenuje třeba to, že během 20 let po bolševické revoluci se ze zaostalé země stala průmyslová velmoc, schopná porazit německou válečnou mašinérii, v dalších desetiletích se stát jadernou velmocí a poslat, k údivů západních velmocí, jako první člověka do vesmíru (a to vše v poměrně tuhé mezinárodní izolaci). No, ale jak už to tak bývá, cena těchto úspěchů byla velice drakonická a postihla SSSR na další dlouhá desetiletí ...