Konec pravicové vlády bude dobrým důvodem ke spolupráci ČSSD a KSČM

Vratislav Dostál

Bohuslav Sobotka v neděli zopakoval, že jeho strana nepočítá s vládní spoluprací s VV ani s KSČM. Podle DR oslovených expertů stojí ale naopak ČSSD před úkolem vysvětlit veřejnosti, že odmítnutí pravicových reforem vyžaduje právě spolupráci na levici.

Předseda největší opoziční strany Bohuslav Sobotka v nedělním diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce opět veřejnost ubezpečil, že sociální demokracie po volbách nepočítá s vládní spoluprací s Věcmi veřejnými ani s komunisty. ČSSD by podle něj preferovala koaliční spolupráci či menšinovou vládu s podporou jiných partnerů. Koho tím myslí ale neuvedl.

Když chcete pochopit, co se děje v domácí politice, stačí číst Deník Referendum. Podpořte nás!
×

„Není realistické, že se tato politická strana (VV), spíše soukromá firma dostane po příštích volbách do Poslanecké sněmovny, a ČSSD nepočítá s žádnou strategickou spoluprací s touto mafiánskou a klientelistickou strukturou," řekl Sobotka u Václava Moravce. ČSSD podle něj bude současně usilovat o to, aby funkční období pravicové vlády bylo co nejkratší.

Na dotaz, zda chce ČSSD spolupracovat s komunisty, Sobotka odpověděl, že si to příliš nepřeje. „Pokud se podívám na dnešní program KSČM, tak ten mě příliš nadějí nenaplňuje, takže já bych upřednostnil jinou formu koaliční spolupráce nebo dohody na bázi menšinové vlády," dodal.

Přitom podle v pondělí publikovaných dat by se do Poslanecké sněmovny dostaly pouze čtyři subjekty a současně by opoziční levicové strany v červnu podle modelu volebního zisku agentury STEM získaly v dolní parlamentní komoře ústavní většinu.

ČSSD by disponovala 91 mandáty a KSČM 31. Přes 120 mandátů pro levici ukázal už květnový průzkum. Pokud by se navíc po příštích volbách do Sněmovny dostali skutečně pouze čtyři strany, tj. občanští a sociální demokraté, TOP 09 a KSČM, předseda ČSSD by byl nucen svá současná prohlášení značně přehodnotit.

Radikální odmítnutí pravicových reforem vyžaduje spolupráci na levici

Podle politologa Milana Znoje by se současné vedení sociální demokracie mělo naopak pokusit přesvědčit veřejnost o prospěšnosti levicové vlády. „Nyní se jedná o to, aby ČSSD dokázala uvést pádné důvody, proč by případná spolupráce s komunisty byla výhodná nejen pro sociální demokracii, ale pro občany této země,“ myslí si Milan Znoj.

Podle politologa takovými dobrými důvody může být snaha sociální demokracie zastavit pravicovou vládu v jejích škodlivých reformách. A podle jeho názoru to bez pomoci komunistů — jak ostatně naznačují výsledky volebních preferencí — zjevně nepůjde.

„Nicméně pokud by řešením měly být předčasné volby, tak to nepůjde ani bez pomoci nějaké menší pravicové vládní strany,“ doplnil Znoj v rozhovoru pro Deník Referendum. Sobotka totiž v Otázkách Václava Moravce také uvedl, že pokud jeho strana uvidí jakékoli trhliny v soudržnosti současné vládní koalice, je připravena opětovně vyvolat hlasování o nedůvěře vládě.

„Přirozeně jako opozice budeme usilovat o to, aby funkční období této vlády bylo co nejkratší," uvedl v neděli předseda ČSSD. Podle Milana Znoje tak nyní ČSSD stojí před úkolem vysvětlit, že její radikální odmítnutí pravicových reforem vyžaduje spolupráci na levici, respektive že konec pravicové vlády je dobrým důvodem k takové spolupráci.

I podle sociologa Jana Kellera mají sice sociální demokraté plné právo zakazovat si spolupráci s levicovými subjekty, avšak pod jednou podmínkou. „A sice, že ČSSD dokáže i bez nich ochránit zájmy středně a nízce příjmových skupin obyvatelstva, které tvoří její volební základnu,“ myslí si Keller.

„Pokud ovšem ČSSD bez zbytku levice zájmy svých voličů ochránit nedokáže, bylo by od ní poctivé, aby to veřejně přiznala, a to nejlépe před příštími — doufám, že předčasnými — volbami,“ doplnil Keller pro Deník Referendum.

„Spolupráce s komunistickou stranou ovšem musí být omezená, podmíněná a v ideovém rámci navrženém sociální demokracií. Omezená musí být v tom smyslu, že nepůjde o vládní koalici, neboť tu nejprve musí být pozitivní zkušenost,“ uvedl pak pro Deník Referendum Milan Znoj.

Podle Znoje by pak spolupráce ČSSD a KSČM měla být podmíněná v tom smyslu, že musí být vázána na přijetí základních politických hodnot našeho polistopadového demokratického režimu, tedy přijetí členství v EU, členství v NATO a uznání toho, že listopadová revoluce byla odčiněním února 1948.

„Ideovým rámcem spolupráce by pak měla být pozice sociální demokracie usilující o reformu kapitalismu a obhajobu sociálního státu, a odmítnuta naopak ideologie sjednocené levice a všechny podobné, které navrhují skoncovat s kapitalismem a parlamentním režimem ve jménu utopických vizí beztřídní společnosti,“ uzavřel Znoj rozhovor pro Deník Referendum.

Další informace:

České noviny Sobotka: ČSSD neplánuje vládní spolupráci s VV, ani s KSČM

  Diskuse
  "Přijetí základních politických hodnot našeho polistopadového demokratického režimu, tedy přijetí členství v EU, členství v NATO a uznání toho, že listopadová revoluce byla odčiněním února 1948"
  Obávám se, že toto současná KSČM není schopná přijmout.
  June 21, 2011 v 16.9
  „odmítnuta naopak ideologie sjednocené levice a všechny podobné, které navrhují skoncovat s kapitalismem a parlamentním režimem ve jménu utopických vizí beztřídní společnosti,“ uzavřel Znoj rozhovor pro Deník Referendum. :-)))))))))))))))))))))))))))))

  Tedy ještě jednou, nikdo nechce destruovat demokracii, ani kapitalismus, ale třídní společnost?, tu bezesporu.....k smrti jako demokratický socialista nenávidím kasty, v tom si jistě rozumíme...tedy transformace společnosti po ose ne peněz, šestáků a papírků, ale ve směru důstojnosti každého, ale opravdu každého člověka....a jestli to bude někdo traktovat jako kapitalismus či já nevím socialismus, to je naprosto vedlejší a druhotné...
  June 21, 2011 v 16.10
  zkusme méně černobílé vidění
  základem minimálního programu (programového průniku) je logicky především sociální dimenze dalšího vývoje. Jak prakticky spojit nutný požadavek moderizace sociálního státu s obranou jeho základních pečovatelských fukcí je už věcí konkrétních dohod.
  Ostatní jsou přípustné odchylky (pokud postoj nesklouzává do extremismu) - např. vůči EU je negativnější klausovské křídlo pravice než kritická ale doufám, že v programovém základu již destalinizovaná KSČM. A o možnosti zrušení NATO kdysi mluvil i exprezident Havel.
  Ostatně výhradu vůči ideologii sjednocené levice chápu jako požadavek pluralitní levice a respektu vůči odchylkám, což jistě platí oběma směry
  VF
  June 21, 2011 v 16.41
  P. Zíko,
  ... nemám žádný vhled do nálad uvnitř KS, ale pokud bych měl posuzovat jen podle občasných střípků projevů jejich představitelů, připadá mi jejich vedení docela pragmatické a asi trpělivě vyčkávající na chvíle, až se budou moci "státotvorně" projevit. Určitě vědí že u nerozhodnutých voličů toho zbrklostí mohou snadno mnoho pokazit, že je čeká běh na delší trať a snad by proto mohli hrát spíš na sociální notu, než antievropanskou a antizápadní. Tolik k EU a NATO.
  Co však se týče uznání listopadové revoluce jako "odčinění února 1948", to si myslím že je trochu zcestný požadavek, toto chápání je všeobecně škodlivé (jakkoli možná pochopitelné) a právě díky němu má u nás extrémní, zkorumpovaná, antisociální pravice hodně usnadněnou pozici.
  June 21, 2011 v 17.45
  KSČM jsem EU kritizovat nikdy neviděl, tedy tak, aby to opravdu někoho vedlo k zamyšlení či nastartování nějaké společenské diskuse Pan poslanec Dolejš sice věci glosuje, ale je otázkou, nakolik je odstaven či není na druhou kolej po té ubohé provokaci MfD. Vůbec, český politický diskurs se až do včerejška vyhýbal konkrétní diskusi o tom, co dál, co po Řecku...včera Mládek avizoval minimálně restrukturalizaci eurozóny a dnes ho doplnil i Sobotka. Je dobré si ale všimnout, co nedávnou utrousil Zaorálek, že eurzóna v žádné krizi není, že se to týká jen "nějakých států".:-)))))))))))))..a v tom je vlastně ten klíč v nepochopení, bojovníci proti dvourychlostní Evropě jako je Zaorálek bez mrknutí oka házejí přes palbu celé státy...

  Všem ještě jednou doporučuji nastudovat si článek Tožičky "Konec EU"....bohužel, každou větu bych podepsal...a to se na to dívám z úplně jiného úhlu a jiného státu...

  Jinak k věci, po KSČM se nemá žádat omluva za totalitu před rokem 89, jelikož ta totalita neměla žádnou barvu, byla-li to tedy totalita...že u toho někdo zvednul vlajku té či oné barvy, to je naprosto mimo diskusi....Po KSČM se má žádat naopak jasné přiznání, že režim před i po 89 je stejný...stejně kastovní, stejně vekslácký...stejně asociální.
  June 21, 2011 v 17.48
  Jediný, kdo se má bát bankrotu Řecka, jsou právě ti, kvůli kterým ten bankrot přichází a to jak v Řecku, tak burziáni, spekulativní mafie s jejich toxickými, lichvářskými deriváty, soukromé penzijní fondy po celé Evropě. Lidé práce se uživí i bez nich. Eurozóna není posvátná kráva, na té jednota EU nestojí a nikdy nestála.
  June 21, 2011 v 18.1
  „Nejhorší“ věc, co se může Řecku stát je, že vystoupí z eurzóny a vrátí se k vlastní měně a velmi jednoduše nechá odtéct naprostou většinu dluhů z té spekulativní bubliny, kdy přes něj celá lichvářská Evropa pere poslední roky své špinavé prádlo. Tvrdit, že to bude konec světa, je jako říkat, že ČR či třeba Švédsko, které jsou mimo eurzónu, jsou nějaká kolonie, nějací druhořadí členové a partneři v EU. Tedy, o co jde? Německé a francouzské banky se bojí ztrát, ne občané Řecka.
  June 21, 2011 v 18.7
  tedy, o co jde? Německé a francouzské banky a penzijní fondy nechtějí odepsat toxické investice a drží celou EU v šachu, obnažují její slabá místa k radosti spekulantů...a tím připravují půdu pro něco, co může mít opravdu katastrofální dopad na celou EU...Je nutné bránit EU!
  S Jiřím Dolejšem souhlasím, U Točičkovy EU bych měl naopak problém podepsat nějakou větu - berte to jako osobní názor, a kasty rovněž nesnáším, ale když mám volit mezi diskurzem o třídách a diskurzem o " já na bráchu brácha na mě", dávám přednost třídám.
  June 21, 2011 v 18.18
  Tady nejde o to, podepsat či nepodepsat, Tožička nastínil něco, co se zjevně blíží, bohužel a je čas se tomu scénáři vyhnout. Nemůžeme nechat padnout občany jednoho celého státu, jestli tedy nechceme revoluci (a já jí opravdu, ale opravdu nechci!), jak včera velmi otevřeně přiznal i Mládek. Zásadní problém je v jednom, že když nechají odejít Řecko, budou chtít i další....proto je nutné již nyní stavět na nohy plán B a jasně říct, že EU stojí na daleko důležitějších kořenech a nohách, než jsou nějaké peníze...


  "V Řecku je dnes již pozdě na konstruktivní řešení. Společnost je hluboce rozdělena, elity jsou diskreditovány a hrozí něco velmi podobného komunistické revoluci, s následným vojenským převratem v zájmu udržení pořádku. Obojí již v Řecku bylo." Jan Mládek

  + Další komentáře