Neškodný strašák vlády s komunisty
Jiří PeheMožnost menšinové vlády ČSSD s podporou komunistů vyvolává mobilizaci médií a politiků. Je to něco, co má česká pravice takříkajíc „zmáknuté“. Jenže se zdá, že tentokrát bude oživení antikomunistického strašáka dost těžké.
Když předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka připustil jako jednu z možností menšinovou vládu jeho strany s podporou komunistické strany po příštích volbách, začala z některých médií a úst pravicových politiků zalévat českou kotlinu tradiční a už dost obehraná vlna falešné morální paniky. ČSSD se i pod novým vedením konečně ukázala v pravém světle!
Téměř se vnucuje ironická poznámka, že politická a mediální pravice, které jsou ve světle dosti příšerného počínání pravicové vládní koalice v těžké defenzivě, si oddechly, že při prudce stoupajících preferencích levice mají konečně nějaké téma. Mobilizace proti zaručenému návratu komunistů k moci je navíc cosi, co má česká pravice takříkajíc „zmáknuté“. Nevyžaduje to žádné intelektuální úsilí, jen oprášení moralizujících či politicky apokalyptických formulek z dílny opožděného českého antikomunismu.
Díky za výstižný článek! Velice jste mě pobavil:-)
Petr Štastný
K ubírání (J. Pehem často popisovaného) politického „stylu“ (za některé mé eufemismy by měly husy kopat), se hodí citovat ze sociologické České elity po 15letech transformace (63):
„..Taková artikulace společenských strategií (odhalující základní celonárodní problémy a nárysy jejich možných řešení) vytvoří lepší podmínky pro racionálnější rozhodování voličů a současně neodbytně položí i otázku žádoucnosti kompromisů v zájmu společnosti jako celku .. a může být i krokem k tolik žádoucí konsenzualizaci..
Pokud ovšem se budou polit. subjekty v předvolebním období i v povolebních jednáních a rovněž i ve vzdálenější budoucnosti uchylovat spíše ke střetům typu nulové tolerance .. a položí důraz spíše na skandalizaci odpůrců, než na řešení věcných problémů, dojde k dalšímu prohlubování fragmentarizace až příkrého dělení elity, jež ve svých důsledcích vystaví osudy země a jejího obyvatelstva spíše iracionálním náhodám a konfliktům než možnosti zodpovědného demokratické rozhodování o budoucnosti.“
Díky za článek i závan z Norska.
Nacionální socialismus a demokratický socialismus je sakra rozdíl. S komunismem je to složitější, protože jde zatím jen o velmi obecnou hypotézu, která nebyla nikde ověřena. Vezmu-li to jako demokraticky ověřované směřování, tak jistě nejde o monstrum.
Tedy když neberu extrém tzv. válečný komunismus nebo různé ty
pozdější malformace pokusu prakticky realizovat autoritářsky tyto hypotézy. Ono to absolutní zlo je vůbec tak dobré leda pro sekty - to ale platí i pro některé formy antikapitalismu.
Jste srdečně zváni k pokračování diksuse naživo..