Od 9:00 můžete na našem webu sledovat zpravodajství z průběhu stávky dopravních odborů proti reformám vlády Petra Nečase. Redakce Deníku Referendum monitoruje dění jak v Praze i ostatních velkých městech, tak na železnici.
18:00 Tímto končíme on-line zpravodajství ze čtvrteční stávky odborů. Závěrem lze konstatovat, že prakticky po celé republice proběhla stávka hladce a bez komplikací. Kolaps v dopravě nenastal ani v Praze, natož kdekoli jinde. Ti, kteří se takové situace obávali, byli pokojným průběhem demonstrací a disciplinovaností občanů usvědčení ze zbytečného strašení veřejnosti.
Jak už v České republice bývá zvykem, za vítěze stávky se tu považují snad všichni. Podle premiéra a předsedy ODS Petra Nečase stávka nesplnila očekávání odborů a nepřinesla kromě zvýšení politického napětí a hospodářských ztrát nic dobrého. Premiér stávku znovu označil za politický akt a vydírání veřejnosti.
„Je to vítězství občanů České republiky, kteří projevili větší rozum než vedení odborů," komentoval stávku Nečas. Ministr financí Miroslav Kalousek pak uvedl, že vláda bude pokračovat v systémových reformách, a to bez ohledu na dnešní stávku. Odbory podle něj nemohou přepsat výsledky voleb z června minulého roku.
Naopak odborový předák Jaromír Dufek hodnotil čtyřiadvacetihodinovou stávku po její půli jako vítězství. I když nakonec nedošlo na plánovanou blokádu hlavních uzlů v Praze, odboráři podle něj ukázali, že by hlavní město zcela zastavit mohli. Předseda opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka pak premiéra vyzval, aby obnovil sociální dialog, stáhl vládní reformní zákony a jednal o nich s odbory i s opozicí.
Sobotka také na svém facebookovém profilu označil výroky premiéra a ministra financí za nezodpovědné. Podle předsedy ČSSD dali Nečas s Kalouskem veřejnosti arogantně najevo nepochopení obav a výhrad občanů. „Nečasovi a Kalouskovi už nelze pomoci, jsou zcela odtrženi od reality,“ myslí si Sobotka.
„Interpeloval jsem dnes ve věci stávky Petra Nečase, mám pocit, že vůbec neví a nechápe, co se ve společnosti děje. Nepřipouští si žadné selhání, jen opakuje fráze o tom, že odbory zastupují jen část občanů. Asi mu nikdo neřekl, že společnost začíná připomínat vroucí papiňák nespokojenosti,“ uvedl také Sobotka.
Děkujeme za přízeň.
17:35 Prakticky bez komplikací se nakonec obešla stávka odborářů taktéž v Ústeckém kraji. Stávkovat začal jen ústecký dopravní podnik, ale na linky nakonec nevyjela jen menšina řidičů a za celý den se podařilo zajistit zhruba 70 procent dopravy, informoval ČTK ředitel DP Tomáš Kraus.
17:15 I v Brně a Jihomoravském kraji se stávka obešla bez větších problémů. V celém kraji nejezdily vlaky, v Brně v dopravních špičkách fungovala část městské hromadné dopravy, v okresních městech MHD jezdila.
Situace se obešla bez zmatků a chaosu. Kolaps nenastal ani v automobilové dopravě, strážníci hlásili spíše víkendovou situaci na silnicích. Autobusová doprava v kraji, která nahrazovala část vlakových spojů, byla využita jen z části. Odbory jsou podle ČTK s průběhem stávky spokojeny.
17:05 Náhradní autobusy Českých drah jezdí poloprázdné. Většina lidí cestujících jindy vlakem raději zůstala doma, nebo použila alternativní dopravní prostředek, řekl ČTK mluvčí drah Petr Šťáhlavský.
16:45 „Budeme pokračovat v systémových reformách, bez ohledu na dnešní stávku. Odbory nemohou přepsat výsledky voleb z června minulého roku," uvedl pro ČT ministr financí Miroslav Kalousek.
16:35 „Odbory reprezentují 15 procent zaměstnanců v této zemi, není to reprezentativní organizace, která by reprezentovala všechny," řekl premiér a předseda občanských demokratů Petr Nečas v Poslanecké sněmovně.
16:30 Stávka na železnici zatím podle informací ČTK na Vysočině nezpůsobila vážnější potíže. Autobusové spoje a MHD jezdily bez omezení a podle informací dopravců na nástupištích nevznikaly větší tlačenice. Jen z menší části byla využívána náhradní autobusová doprava mezi vlakovými nádražími v Jihlavě a v Havlíčkově Brodě. Poklidný byl provoz na silnicích. Lidé se zřejmě spoléhali na auta a kdo nemusel, cestu odložil.
15:35 Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka označil stávku v dopravě za úspěšnou. Stávkujícím vyjádřil podporu. Vládu vyzval, aby obnovila sociální dialog. Uvedla to ČT24.
15:30 Autobusy, které měly ráno posílit vytížené linkové autobusové spoje na jihu Čech, lidé využili jen minimálně. Kvůli stávce dnes nejedou vlaky, Jihočeský kraj proto po dohodě s dopravci zajistil, že v případě potřeby posílí ranní a odpolední linky. Připraveno bylo asi 30 autobusů, dopravci jich nakonec nasadili kolem deseti, řekla ČTK Vera Mějdová ze společnosti Jihord, která pro kraj koordinuje dopravu.
15:20 Podle předsedy Asociace samostatných odborů Bohumíra Dufka dopadla stávka v Praze dobře. Metro se zastavilo zcela a ostatní městská hromadná doprava se výrazně omezila. Hlavní město bylo průjezdné, to ale neznamená, že by stávka nebyla úspěšná, uvedl odborář na tiskové konferenci.
„Jsem rád, že občané viděli, kolik lidí bylo ochotno blokovat dopravu v Praze. Kdybychom udělali (zablokovali) křižovatku u (Národního) muzea, tak Praha opravdu celá stála," konstatoval Dufek.
14:50 „Dnešní den má jednoznačného vítěze, a to jsou občané České republiky, kteří zachovali chladnou hlavu, velmi se přizpůsobili stávce a vlastně tím minimalizovali škody a udělali ze stávky ekologický happening, který by se dal přirovnat ke dni bez aut," uvedl pro Českou televizi předseda poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík.
14:45 Dopravní situace v Brně zatím klidná i po obědě. Jako o víkendu. Městská policie kontroluje příjezdy aut do města a hlídá i brněnská parkoviště.
„V Heršpické ulici je nyní doprava na stupni 2 a parkoviště u obchodního domu v této ulici je nyní zaplněno asi z devadesáti procent. V Šumavské ulici je zaplněno asi osmdesát procent parkoviště. V současné chvíli jsou úplně plná parkoviště ve Veveří ulici, ve Veselé a v Besední ulici," uvedla mluvčí brněnských strážníků Denisa Kapitančiková.
14:40 Revizory dnes cestující v omezené brněnské hromadné dopravě nepotkají. Stávkuje sice jen část z nich, ostatní ale v ulicích města podávají lidem dopravní informace. „Bylo by nešťastné, v den stávky ještě chtít po lidech cestovní doklady," sdělila mluvčí brněnského dopravního podniku Linda Škrancová. Píše o tom Brněnský deník.
14:35 Zhruba bez poloviny spojů městské hromadné dopravy se museli po celý den obejít kvůli stávce cestující v Olomouci. Situace se nijak výrazně nezměnila ani po výměně ranní a odpolední směny. Tramvaje i autobusy jezdí i po střídání řidičů odpoledne ve zhruba stejném režimu jako od rána. Uvedla to ČTK.
14:33 Provoz pražské MHD se po střídání směn nerozšiřuje. Naopak měl by se v průběhu odpoledne ještě snižovat. Pro ČT24 to prohlásil to předseda Odborového svazu dopravy Luboš Pomajbík.
14:30 „Dnešní den má jednoho velkého vítěze - dopravní odbory v čele se železničáři," řekl při odpolední tiskové konferenci odborový předák Bohumír Dufek.
14:25 V Moravskoslezském kraji od půlnoci stávkuje většina řidiči autobusových dopravců ČSAD Havířov a Veolia Transport Morava na Bruntálsku. Autobusová doprava tam proto jezdí velmi omezeně. V kraji nejezdí stejně jako v celé zemi železnice.
Podle ČTK se v Havířově do celostátní stávky dopravních odborů zapojilo 153 řidičů z celkových 190. Na odpolední směnu dorazilo celkem 80 šoférů, z toho tři čtvrtiny se rozhodly stávkovat. „S jednou čtvrtinou se snažíme ve městě zajistit páteřní linky a příměstská spojení do Ostravy a Orlové. Ale je to velmi problematické," řekl ředitel osobní dopravy ČSAD Jakub Vyvial.
14:10 Do výstražné stávky se v Dopravním podniku města Ústí nad Labem se podle ředitele společnosti Tomáše Krause v ranní směně zapojilo 22 řidičů autobusů a osm řidičů trolejbusů. Uvedla to ČTK.
V Ústí nad Labem se tak podle ředitele společnosti rozsah městské hromadné dopravy podařilo zajistit na více než 70 procent. Podle předsedy odborů společnosti Martina Dvořáka bylo stávkujících více, ovšem mnozí z nich se po několika hodinách vrátili do práce. „Mohli bát o práci,“ doplnil pro ČTK.
14:05 Do brněnských ulic podle plánu opět vyrazily první tramvaje. „Vyjíždějí z vozoven, aby byly ve dvě hodiny na svých linkách. Přitom už ale převážejí cestující," cituje mluvčí brněnského dopravního podniku Lindu Škrancovou Brněnský deník.
asi máte trochu pravdu, ale nezapomeňte, že v Čechách jde hodně o symboly - jednohodinnová generální stávka vůbec nic nenarušila, ale byla významným symbolem ...
o třetí defenestraci v polovině roku 1618 byste taky mohla říci, že byla parodie na tu prvou z roku 1419 a druhou z roku 1483, kdy ta prvá odstartovala revoluci a kde to mnozí novoměštští konšelé zaplatili životem - stejně jako při druhé z roku 1483, kdy v pražských městech provedli kališníci aspoň politický převrat proti nastupující diktatuře katolíků ...
UPŘESNĚNÍ
měl jsem pochopitelně na mysli generální jednohodinovou stávku z 26.11.1989
Možná jsem nevděčná, ale z té šance se nevykřesalo, co se dalo. A popravdě jsem i trochu naštvaná na leadry odborů, kteří tu mediální prezentaci úplně nezvládli. Místo, aby trpělivě a konstruktivně vysvětlovali, o co v té stávce jde, nechávali se zatahovat do směšných, dost nekulivovaných mediálních tahanic s Kalouskem.
Nejvíc mě naštvalo asi toto:
http://www.parlamentnilisty.cz/parlament/199950.aspx
- trapná přestřelka s Kalouskem, idkyž co mi vadí nejvíc je, že pan Dufek přistoupil na linii současné vládní agitky, která démonizuje levici, a zuby nehty se brání, že on "levičák" není. to je podle mě průser.
Asi jsem nevděčná, ale já jsem prostě z celé té akce zklamaná. Nějak se to rozplizlo, Kalouskovi se podařilo během těch trí dnů odkaldu udělat z toho do velké míry divadlo a doborářští lídři to mediálně nezvládli. Utěšovat se "symbolickou hodnotou" fakt teď nedokážu.
Děkuji zejména za nemocné a staré lidi kolem pražských nemocnic, kteří se sice občas belhali i pár stanic o berlích a holích pěšky, ale alespoň páteřní spoje s odvážnými řidiči je zachránily před nehoráznou nehumánností a totální zradou dopravy, vyvolanou odboráři.
Řidiči, kteří jste dnes sloužili lidu, VELKÝ DÍK VÁM alespoň zpětně touto cestou.
(Mimochodem, vláda jedná s postiženými v rukavičkách - opravdu o tom toho dost konkrétního vím - ale to je mimo téma mého upřímného poděkování dnešním sloužícím řidičům - zachovali se správně a odvážně.)
Co se týká jednání v rukavičkách s handicapovanými, to by bylo možná dobré doložit konkrétními čísly. To tvrzení mi totiž připadá věru odvážné.
2/ Levice
3/ Ostatní (zpravidla ignorují či nadávají na všechny systémy).
Jaká čísla je třeba dokládat?
Stačí třeba přečíst od Boženy Němcové "V zámku a v podzámčí" a srovnat s dnešními "výhodami" lidí ohrožených (TP, ZTP, ZTP/P) - jsou to na první pohled věci bijící do očí.... bohužel naprosto bez vděku a "samozřejmé" (ještě stávky a demonstrace vůči vládě).
Povídka B. Němcové z doby kapitalismu (bez žádného zajištění nemocné ženy s novorozenětem) a dnešní naprosté zabezpečení státem a vládou (maminek, dětí i nemocných) je obrovský rozdíl. Nechápu, že ho skoro nikdo už nevnímá. Jsem ráda za dnešní situaci - a vděčná - a stávky proti tomu jsou dle mého velkým neporozuměním a nevděkem.
Prostě doba asociálního kapitalismu dávno není - náš stát je konečně silně sociální - rušit nic nechci - jen jsem za ten systém vděčná a nemám důvod protestovat či stávkovat.
Tím toto téma uzavírám - řidičům jsem poděkovala též s vděčností - to bylo mým úmyslem výše - dobrou noc všem.
"Napadlo mě to až ráno v den stávky. Byl to takový momentální impuls. Trochu natruc odborářům," vysvětluje. ---
Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/kdy-jindy-kdyz-ne-dnes-rekl-si-behem-stavky-a-vyrazil-pesky-do-tunelu-1ik-/domaci.aspx?c=A110617_111954_plzen-zpravy_alt
Cituji:
Ministr Drábek obavy odmítá
Podle ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka návrh reformy vyvolal ale emoce založené často na nepravdách a mýtech.
„Jako například, že se mají rušit mimořádné výhody spojené s průkazkami ZPT, nebo že chceme zrušit možnost péče o osobu blízkou v rámci poskytování příspěvku. Jsou to bohužel velmi zlovolně šířené informace, které se nezakládají na pravdě a které bohužel mají pravděpodobně za cíl narušit celý systém administrativních úspor,“ řekl ministr.
Uvedl také, že o změnách ministerstvo se zástupci zdravotně postižených jednalo, diskuze ale podle Drábka vázla.
Jsem jinak opravdu vděčná vládám minulým i současným, že je o lidi zdravotně postižené dobře sociálně pečováno. Něco o tom též osobně vím ze své rodiny. Celá ta snaha vyvolat paniku je jen hrubě mířena proti současné vládě, pravdě a skutečnosti...
Jinak pokud je v DR dovoleno druhé diskutující pro jiný názor soustavně urážet a výsměšně překrucovat i mé vlastní úvahy do obráceného hrubě urážlivého protismyslu i o zdravotně postižených, jak to zde předvedl p. Macháček, pak odmítám být dalším terčem překroucenin a lží v DR a z diskusí jsem nucena nadobro odejít - nemá to už takto smysl.
Snažila jsem se reagovat slušně a trpělivě, ale vše má své hranice.
Už těch lživých překroucenin a interpretací bylo přes míru, nejen pod tímto článkem - a protože se nelze proti nim opakovaně bránit, jen se navyšují a stupňují - vzdávám se tímto dalších diskusí v DR.
S pozdravem všem, Květa Hyldebrantová
Onen článek ovšem pokračuje tím, že většina zdravotně postižených nemá k ministru Drábkovi takovou důvěru jako vy. Navíc končí slovy: „Jisté je, že škrtat se bude. Na podporu zdravotně postižených má jít asi polovina peněz a ministr přiznává, že v některých případech jsou emotivní reakce lidí oprávněné.‟ Vám nepřipadá ministr, který v jediném rozhovoru s novináři zároveň obavy zdravotně postižených odmítá, a zároveň přiznává, že v některých případech jsou oprávněné emotivní reakce, poněkud schizofrenní?
Abyste mi zase nevyčítala, že vám něco podsouvám, nebudu hádat a zeptám se: Co si myslíte o těch čtyřech tisících zdravotně postižených demonstrujících 22. března proti vládním škrtům? Proč podle vás Národní rada osob se zdravotním postižením nedůvěřuje ministru Drábkovi tak jako vy? Čím si vysvětlujete ostrá protivládní vystoupení jejího předsedy, Václava Krásy?
Heslo Václav Krása na Wikipedii http://cs.wikipedia.org/wiki/V%C3%A1clav_Kr%C3%A1sa je stručné, ale ověříte si tam (s pomocí odkazu na stránky parlamentu) , že tento člověk skutečně v minulosti působil jako pravicový politik. Také tam najdete odkaz na jeho osobní stránky http://www.vaclavkrasa.cz/ kde si můžete přečíst jeho názory, rozbory a komentáře. Co řeknete na jeho argumenty?
Demonstrace z 22. března i tehdejších slibů ministra Drábka se Václav Krása dotkl ve svém projevu na demonstraci ProAltu 7. května http://www.youtube.com/watch?v=OC2MrbQtZYE
„...vláda nám chce škodit. 22. března na naší demonstraci, kde se nás sešlo 4000, nám pan ministr Drábek slíbil, že upraví zákony tak, abychom neměli důvod protestovat. Nic se však nestalo. Pan ministr Drábek předal tyto zákony, které tvoří sociální reformu, do vlády a legislativní rada vlády doporučila vládě, aby tyto zákony schválila bez jakýchkoliv úprav.‟
„Protestujeme proti privatizaci sociální pomoci. Tato privatizace se má dít prostřednictvím takzvané sociální karty. Každý budeme označen jako socka. Chceme to? A chtěl bych říci, že se ten název socka nebude týkat jen lidí se zdravotním postižením, ale rodičů, kteří berou rodičovský příplatek, nezaměstnaných, kteří budou brát podporu v nezaměstnanosti... Všichni budou mít socku. Proto bych chtěl požádat i ostatní občany, aby si toto začali uvědomovat, že z nás chtějí udělat jakési socky, a jenom vrstva vyvolených bude tady z naší práce mít prospěch.‟
„Vláda privatizuje veřejný prostor. Přitom my platíme daně vládě, a proto vláda má mít odpovědnost za naše potřeby, a nikoliv nějaké banky a soukromé podniky. Stát má garantovat, že když se někdo dostane do složité situace, že mu bude nabídnuta pomoc, a ne abychom byli odkázáni na nějaký soukromý subjekt. Co když zkrachuje, tak nebudeme mít pomoc?‟
„Řada věcí, které jsou navrženy v sociální reformě, odporuje Listině práv a svobod, odporuje evropským trendům, odporuje úmluvám OSN.‟
Co podle vás vede Václava Krásu k tak ostrým slovům? Čím si vysvětlujete, že on, Národní rada osob se zdravotním postižením ani tisíce těch, které zastupují, nejsou současné vládě ani trochu vděční?
http://www.nrzp.cz/homepage.html
Ondřej