Nečasovo jednání s odboráři stávku neodvrátilo
Vratislav DostálPremiér Petr Nečas na středečním jednání tripartity odbory vyzval, aby odvolaly svou čtvrteční stávku. Odboráře ale nepřesvědčil. Stávka v dopravě tak ve čtvrtek definitivně bude. Vláda mezitím chystá aspoň nový zákon o stávce.
Premiér a předseda občanských demokratů svolal na středeční dopoledne jednání tripartity s cílem odvrátit čtvrteční stávku odborů. Podle něj stávka nepřinese zemi nic pozitivního a způsobí hospodářské škody. „Rozhodli jsme se ráno, že budeme s premiérem jednat. Jsme plni očekávání, co nám nabídne," řekl pro server iDnes.cz před jednáním předseda Odborového svazu Kovo Josef Středula.
„Akce nepřinese nic dobrého, způsobí jen miliardové škody a zasáhne statisíce nevinných občanů," řekl premiér po schůzce s odboráři. Šance, že se podaří stávku odvrátit, byla ale mizivá, což se také potvrdilo. Odboráři totiž Nečasovu výzvu odmítli.
Novinářům to po jednání tripartity řekli premiér a zástupce Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. Podotkl, že předáci dopravních odborů, které stávku na protest proti vládním reformám organizují, na jednání nebyli.
„Není naším cílem poškozovat veřejnost. Jeden den nepohody může znamenat mnoho let další pohody," hájil Středula po schůzce rozhodnutí odborů stávkovat. Podle premiéra bude jen železnici protest stát stovky milionů, které by se daly použít na udržení pracovních míst na dráze.
Předseda vlády opět dodal, že vláda bude v reformách pokračovat, vést chce dál i dialog s odbory a zaměstnavateli. Odbory ke zvážení, jestli je čtvrteční stávka skutečně nutná, požádali dnes i zaměstnavatelé.
Nečas odborářům nabídl opětovné projednávání daňové reformy a částečné stažení zdravotnické reformy z Poslanecké sněmovny. První část reformy zdravotnictví přitom měli poslanci ve třetím čtení schvalovat už ve středu, kvůli technickým problémům požádal ale ministr zdravotnictví Leoš Heger přesunutí programu na pátek.
„Jestli bereme jako ústupek jedno sdělení, že se v pátek nebude hlasovat? Tak se bude hlasovat o čtyři dny později," uvedl rozhořčeně pro server Aktuálně.cz předseda železničářských odborů Jaroslav Pejša. Podle předáka železničních odborářů Jaroslava Pejši se v podstatě o žádný ústupek vlády nejedná. „Stávka bude," řekl Pejša.
Ke zrušení stávky vyzvali odboráře i zástupci českého byznysu. „Není jediný člověk v byznysu, který by zpochybňoval vaše právo na stávku, ale ještě ji zvažte," řekl ve středu odpoledne předseda Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák.
Středula nicméně příslib premiéra i možnost dál projednávat reformy uvítal. Odboroví předáci nicméně trvají na stažení reforem ze Sněmovny a jejich komplexním přepracování. „Nemyslím, že by jednání tripartity dokázalo zvrátit čtvrteční stávku," řekli odbory v ČT.
Podle předsedy Asociace samostatných odborů Bohumíra Dufka bude další postup odborů záležet i na tom, zda poslanci na premiérův návrh přistoupí a přestanou zdravotnické zákony projednávat.
Stávka v dopravě by ve čtvrtek měla začít v 0:00 a trvat do půlnoci. Zastavit se mají vlaky v celé zemi. Omezit se má provoz městské dopravy v Praze a Brně, Ústí nad Labem, Olomouci a Havířově.
Připravuje se nový zákon o stávce
Nečas vedle toho, že se snažil odvrátit čtvrteční stávku, chystá i nová pravidla, kterými chce vláda v budoucnu upravit vyhlašování stávek. „Do půl roku chce mít vláda připraven zákon o právu na stávku. Ten by měl stanovit například to, v jaké lhůtě je potřeba stávku vyhlásit, kdo to může udělat a které minimální služby mají fungovat i během stávky,“ napsaly středeční Hospodářské noviny.
„Stanovíme základní limity služeb, které nesmějí být ohroženy, třeba v bezpečnosti nebo ve zdravotnictví. A vymezíme určitě parametry v dopravě, jež musí být zachovány, ať je stávka, či není,“ řekl deníku ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek z TOP 09.
Právě jeho úřad má přípravu zákona spolu s resortem spravedlnosti. „Tento týden se každé z ministerstev věnuje shromažďování podkladů. Mimo jiné dohledávají materiály z devadesátých let, kdy se zákon upravující stávku rovněž připravoval. Zkoumáme také právní úpravy stávky v ostatních členských státech EU,“ řekla mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereza Palečková.
„Nejde o to, omezovat právo na stávku, ale spíše tomu dát nějaká pravidla,“ řekla místopředsedkyně Věcí veřejných Karolína Peake. Proti novému zákonu o stávkách jsou ale sociální demokraté, a ani odboroví předáci se na vládní záměr netváří příliš vstřícně.
„Když jsme se tady obešli dvacet let bez stávkového zákona, není důvod jej přijímat. Ta motivace, kterou vláda má, totiž jde proti ústavě,“ řekl Hospodářským novinám stínový ministr vnitra za ČSSD Jeroným Tejc. Podle něho se stačí řídit nálezy a rozsudky soudů, které samy určí základní mantinely toho, jak a kdy vyhlašovat stávky.
„Nejsme a priori proti, že se to nemůže zkusit. Ale je třeba pečlivě analyzovat zkušenosti ze zahraničí,“ řekl právní expert Českomoravské konfederace odborových svazů Vít Samek. Podle něj může v extrémním případě dojít až k tomu, že stát stanoví takové podmínky, kdy de facto zabrání naplnění ústavního práva na stávku.
To samé naznačil sociolog Jan Keller, podle kterého vláda určitě nebude pracovat na jejich usnadnění. „Leccos naznačil i ministr financí Kalousek, když prohlásil, že třeba historici umění si klidně budou moci stávkovat. Možná se tedy pracuje na zákonu, který stávky formálně povolí a postará se však o to, aby docela ztratily svůj smysl - nikdo nepozná, že někdo ve stávce je. Všechno bude precizně fungovat; když vznikne náznak nějaké škody, nastoupí exekutor a zkasíruje odborářský majetek," uvedl sociolog.
Další informace:
Českénoviny.cz Poslední Nečasova nabídka odborům neuspěla, stávka bude
iHned.cz Stávka v dopravě ve čtvrtek bude. Premiér Nečas odbory k jejímu odvolání nepřiměl
iDnes.cz Poslední pokus Nečase odvrátit stávku jednáním s odbory zkrachoval
Aktuálně.cz Stávka bude, jednání Nečase s odbory zkrachovalo