Otevřený dopis Karlu Schwarzenbergovi
Jakub Patočka„Obracím se na vás možná s překvapivou, ale jak záhy vysvětlím, logickou žádostí. Žádám Vás, abyste v rámci koaličních jednání vynutil výměnu ministra Pavla Drobila."
Vážený pane předsedo,
obracím se na vás možná s překvapivou, ale jak záhy vysvětlím, logickou žádostí. Žádám Vás, abyste v rámci koaličních jednání vynutil výměnu ministra Pavla Drobila za někoho, kdo životnímu prostředí rozumí a hodlá hájit jeho zájmy.
Už v tuto chvíli je zcela zjevné, že ministr Drobil je hrubým personálním omylem vznikajícího kabinetu. Patrně víte, že Pavel Drobil se ucházel o post ministra průmyslu, a nechal se tehdy slyšet, že by za český průmysl „rád dýchal“.
A co se dalo čekat, už začíná. Ministr Drobil 19. července 2010 vystoupil v Českém rozhlase, kde se otevřeně přihlásil k úmyslu upírat lidem občanská práva v rozhodování o ekologických stavbách.
O sociálně-ekologické katastrofě, kterou je zbudování automobilky Hyundai na zelené louce v Nošovicích, jejíž vedení dnes rutinně porušuje práva svých zaměstnanců a neplní ani své závazky plynoucí z memoranda, k němuž dobrovolně přistoupilo, ministr Drobil poněkud krypticky, ale nakonec srozumitelně, v rádiu řekl: „Já si velmi dobře pamatuju, když jsme dělali v Moravskoslezském kraji automobilku Hyundai, dělali jsme průmyslovou zónu Nošovice. Já si velmi dobře pamatuju, jak v okamžiku, kdy byl zřízen fond s velmi patřičnými penězi, které do toho vložila automobilka Hyundai, jak spousta těch nevládních organizací ztratila svou páteř a ztratily svůj zájem.“
Tímhle způsobem ministr Drobil hovoří o lidech, kteří jsou na rozdíl od něj úctyhodnými, obětavými a zdvořilými obhájci práva a přírody. Myslím, že není třeba otálet s tím, abyste mu připomněl, že takto hovoří i o Vás.
Karel Schwarzenberg se bezděčně nechtěně prozradil sám, když řekl v březnu 2008 Karlu Hvížďalovi:
"Prostě tady každý o sobě tvrdí něco jiného, než čím ve skutečnosti je. Tedy lže." (Hvížďala si pak ještě 4 měsíce myslel, že KS kvůli Čunkovi podá demisi.)
Státní úředník Karel Schwarzenberg koneckonců své mravní zásady ilustroval i takto:
"Nebyla to žádná suma. Nebyly to peníze. Bylo to něco jiného, jakási protislužba, kterou po mně ten úředník tehdy chtěl a kterou jsem pro něj měl udělat. Byla to výjimečná situace," přiznal Schwarzenberg, ale odmítl upřesnit, o jakou úlitbu se jednalo."
Schwarzenberg není předsedou TOP 09 náhodou či pouhým manipulativním zásahem M. Kalouska. Bez ohledu na postoje, které Schwarzenberg zastával v minulosti, je dnes spolu s M. Kalouskem hlavním tahounem neoliberálního převratu, který se tu chystá. Jeho životní zkušenosti jsou jiné než Kalouskovy, ale přičiněním osobnostního magnetismu vytvořili nakonec ideální politickou dvojici pro epochu mediálně-tržní manipulace vědomí, takového "hodného a zlého policajta" českého neokonzervativismu a neoliberalismu.
Je možná příjemnější být vyslýchán hodným, nikoliv zlým policajtem, výsledek ovšem vyjde nastejno: "hodný" policajt jen připravuje terén pro "zlého" a naopak. Jejich společným cílem je z vyslýchaného vyždímat co nejvíce. V jádru Schwarzenbergova politického angažmá se skrývá hrubost často až primitivní, zabalená ovšem do "knížecích způsobů" - těmi bychom se neměli nechat zmást.
Jsem proto přesvědčen, že je to naopak, než myslí Jakub Patočka: K. Schwarzenberg je politik ještě mnohem nebezpečnější než P. Drobil. Ale psát Drobilovi, aby odstavil z funkce Schwarzenberga, by skutečně nemělo cenu...
To už snad opravdu raději Ivan Martin Jirous!