Profil čtenáře:
Lukáš Jelínek

LJ
Profese:
Nechci zdejším diskutérům bourat bábovičky, ovšem nepsal jsem o Ukrajině a Rusku, nýbrž o poslání politika formulovat nikoli otázky, ale odpovědi...
Děkuji za tento pozoruhodný text.
Jen dva detaily musím upřesnit. Vilém Prečan není "zasloužilým zaměstnancem" ÚSTR, ale jakýmsi letitým patronem, který zažil období spolupráce i potýkání se s jeho různými managementy. Nyní zasedá ve Vědecké radě. Paní Muriel Blaive je ale její místopředsedkyní, předsedou rady je Adrian Portmann - von Arburg.
Historik přichází do Rady s Janem Burešem. Jinak většina oslovených historiků svoje angažmá odmítla. Ale budiž. Historiky bych rád viděl zejména ve Vědecké radě. Ovšem Rada ÚSTR je spíše orgán občansko-politický (navrhovat mohou i zahrádkáři, volí senátoři). I to je dědictví po partě zakladatelů...
Dal jsem do vyhledávače slovo "lobbistů" a nenašel je. Pouze toto: "Za Schwarzenbergem vyčnívají Kalousek, Háva, Bakala – a já doufám, že už si s nimi užil dost na to, aby se chtěl odstřihnout."
Omluvám se, zmíněný pan Stránský je pochopitelně Jiří. K němu ještě jeden postřeh: Když se pustil do Dejdara, zvedla se proti němu vlna odporu. Když před prvním kolem falešně nařkl Dienstbiera, že by dostal za koketování s komunisty přes držku, nikdo se kandidáta nezastal.