Univerzity během Týdne udržitelného rozvoje selhaly
Roman VyšanskýČeské univerzity deklarují své úsilí o udržitelný rozvoj, zároveň ale mnohé z nich přijímají peníze od oligarchů a bank vydělávajících na devastaci životního prostředí. Zvláště aktivně do spolupráce s univerzitami vstupuje Daniel Křetínský.
Ve dnech 20. až 26. září probíhá Evropský týden udržitelného rozvoje. Tato akce, zaměřená na propagaci projektů a organizací usilujících o udržitelný rozvoj, se koná již od roku 2015 v mnoha státech Evropy a Česká republika se jí účastní od samého začátku. Evropský týden se opírá zejména o sedmnáct cílů udržitelného rozvoje, které na základě tříletého vyjednávání vytvořila OSN a které by měly být naplněny do roku 2030. Tyto cíle se komplexně zaobírají nejen řešením klimatické krize, ale i dostupným vzděláním, vymýcením chudoby či rovností žen a mužů.
Pan Ki-Mun, tehdejší generální tajemník OSN, vysvětloval tyto body jako „plán na vymýcení extrémní chudoby, plán pro společnou prosperitu, mír a partnerství, který zohledňuje naléhavost změny klimatu a je založen na rovných příležitostech a respektu k právům. Jeho hlavním mottem je, že nesmíme zapomenout na nikoho, ani na nejchudší, zranitelné a marginalizované, včetně lidí s postižením.“
Evropský týden udržitelného rozvoje by měl šířit povědomí o těchto cílech a apelovat na jejich plnění vládou a dalšími institucemi. Tento rok se k akci připojilo i třiatřicet českých vysokých škol. Daří se naplňovat tuto myšlenku, nebo jde o pouhý greenwashing?