Předčasné volby ve Španělsku skončily patem, dost možná budou další
Petr JedličkaNejvíce hlasů dostali opoziční konzervativci z Partido Popular. Ani vládnímu, ani opozičnímu bloku se ale nepodařilo získat většinu. Kvůli postojům krajně pravicového Voxu se přitom opozice jen těžko spojí se zbylými regionálními stranami.
Bez zřejmé většiny skončily nakonec nedělní parlamentní volby ve Španělsku, jež byly iniciovány v květnu premiérem Pedrem Sánchezem jako předčasné. Strany dosavadní středolevicové vlády získaly 153 křesel ze 350. Strany pravicového opozice pak dohromady 169. Zbylých 28 křesel si rozdělily malé vesměs regionalistické subjekty.
Vzhledem k tomu, že španělská pravice se vůči regionalismu tradičně vymezuje a její krajní část kolem strany Vox je k regionalistům přímo hostilní, je nepravděpodobné, že opozice získá právě regionalisty pro svou většinu.
Středolevá vládní koalice by zase potřebovala podporu všech hlavních baskických a katalánských uskupení, a to i přes jejich vzájemnou řevnivost a často až separatistické požadavky. Vzhledem k lepšímu volebnímu výsledku pravice by navíc muselo jít o podporu aktivní, ne jen o toleranci jako v minulosti.
I pro tábor premiéra Sáncheze je tak většina tentokrát jen těžko dosažitelná, ač oba bloky slibují, že se o ní pokusí.
Autoři prvních povolebních analýz vesměs předpovídají, že zemi čeká teď období nejrůznějších vyjednávacích pokusů — nový parlament se ostatně sejde až za měsíc — a poté nejspíše další volby, podobně jako v roce 2019. Velkou koalici či toleranci menšinové vlády pravice totiž Sánchez během kampaně vyloučil.
„Dosud opoziční pravice by mohla dát většinu teoreticky dohromady s Navarrským lidovým svazem (UPN), Kanárskou koalicí (CCa) a baskickou PNV, s nimiž nemá tak napjaté vztahy jako třeba s Katalánci. Zvláště PNV ale jen těžko půjde byť do nepřímé koalice s krajně pravicovým Voxem (…), bez něhož je dnes pravicová většina nemyslitelná (…) Nejpravděpodobnějším scénářem jsou tak další volby někdy na podzim,“ shrnul ve speciálu El País Xosé Hermida, parlamentní zpravodaj známého deníku.
Fotbalizační kampaň
Kampaň před proběhlými volbami byla postavena z velké části na polarizaci. Vládní tábor rámoval střetnutí jako výběr mezi „demokracií a autokracií“, přičemž rýsující se vládu PP a Voxu srovnával s frankistickým režimem.
Povolební zprávu by to již zbytečně zatěžovalo, ale pro zájemce o to, co konkrétně čekat ve Španělsku v dalších týdnech: v souladu se španělskou politickou kulturou se nyní veškeré rozhovory o nové vládě povedou pouze neformálně. Teprve 17. srpna, kdy se sejde nový parlament, se začne oficiálně scházet se stranickými lídry král Filip. A právě on následně rozhodně, kdo si bude moci říct o důvěru jako první.
Ve Španělsku musí zájemci o premiérství podstoupit nejprve hlasování, v němž je třeba získat absolutní sněmovní většinu. Absence nebo zdržení se se bere jako záporný hlas. Teprve když nikdo tuto většinu nezíská, nastává do 48 hodin další hlasování, kde již stačí více hlasů pro než proti a absence mohou snižovat kvórum.
Pokud ani v tomto druhém pokusu nikdo neuspěje, začíná běžet dvouměsíční lhůta, ve které mohou nového premiéra schválit sami poslanci. Jestliže se nepovede ani to, je parlament rozpuštěn a konají se další volby.