Oceány jsou na pokraji kolapsu. Přichází nová hrozba: hlubokomořská těžba kovů
Jan FreidingerKe Světovému dni oceánů: argument, že vzácné kovy z mořského dna potřebujeme pro obnovitelnou energetiku a dopravu, je falešný. Hlubokomořská těžba ohrožuje vzácné ekosystémy, a proto musí být zakázána. Je to výzva i pro Českou republiku.
Oceánům vděčíme za mnohé a Světový den oceánů, který připadá na 8. června, nám dává příležitost si uvědomit jejich význam a zranitelnost. Oceány pohlcují až třetinu oxidu uhličitého z atmosféry, absorbují 90 procent přebytečného tepla, produkují polovinu kyslíku na planetě a jsou zdrojem obživy pro miliardy lidí. Přesto je lidstvo dohnalo na pokraj kolapsu — ať už přímo prostřednictvím nekontrolovaného drancování rybích populací, nebo postupujícími změnami klimatu, které oceány oteplují a okyselují.
Nyní svitla jiskřička naděje, která by mohla život v oceánech zachránit. Jednotlivé státy letos v březnu na půdě OSN schválily přelomovou Globální dohodu o ochraně oceánů. Její součástí je také plán na vytvoření sítě plně nebo vysoce chráněných rezervací ve všech světových oceánech. Dohoda se týká volných moří, tedy oblastí, které se nacházejí za hranicemi území pod kontrolou pobřežních států. Volná moře patří stejným dílem všem obyvatelům planety, tedy i nám v České republice.