Nově zvolený prezident republiky podporuje rovné sňatky
Lucia ZachariášováPrezidentské volby potvrdily trend, který je v české společnosti už dlouho zřejmý — manželství pro všechny je téma, jež nás spíše spojuje, než dělí. Je tedy načase dokončit to, co dosud blokují někteří politici. Sněmovno, hlasuj!
Prezidentské volby se vždy těší velkému zájmu ze strany české veřejnosti. Nejinak tomu bylo v těch posledních. V nich jsme dokonce zaznamenali nejvyšší volební účast ze všech dosavadních přímých voleb hlavy státu. K prvnímu kolu přišlo přes 68 % oprávněných voliček a voličů. Ve druhém kole volební účast ještě o něco vzrostla, a to na 70,25 %. Šlo o třetí nejvyšší volební účast v celostátních volbách v historii České republiky. Naposledy se přes 70 % oprávněných voliček a voličů zúčastnilo voleb v roce 1998.
Je tedy jasné, že přímá prezidentská volba je pro obyvatele a obyvatelky naší země významná. O to podstatnější je, že se téma rovného manželství stalo její nezanedbatelnou součástí. Velká podpora ze strany jednotlivých kandidujících zároveň ukazuje, že toto téma společnost vůbec nerozděluje. To ostatně potvrdil již výzkum agentury STEM Jedna společnost, různé světy z roku 2020.
Manželství pro všechny páry podpořila většina kandidujících
Jako obvykle jsme i před prezidentskými volbami zmapovali to, jak se k rovnému manželství kandidáti a kandidátka na prezidentský úřad stavěli. Z ankety vyplynulo velmi pozitivní zjištění, a to že s tím, aby u nás gayové a lesby mohli žít v plnohodnotném manželství, souhlasí čtyři kandidující z osmi. Těmi, kdo tento institut jednoznačně podpořili, byli Karel Diviš, Marek Hilšer, Danuše Nerudová a Petr Pavel.
Podporuje jej však také Josef Středula, který před prvním kolem z kandidatury odstoupil. Proti naopak byli Jaroslav Bašta a Pavel Fischer. Nejednoznačný názor měli před prvním kolem Tomáš Zima a Andrej Babiš.