Nově zvolený prezident republiky podporuje rovné sňatky
Lucia ZachariášováPrezidentské volby potvrdily trend, který je v české společnosti už dlouho zřejmý — manželství pro všechny je téma, jež nás spíše spojuje, než dělí. Je tedy načase dokončit to, co dosud blokují někteří politici. Sněmovno, hlasuj!
Prezidentské volby se vždy těší velkému zájmu ze strany české veřejnosti. Nejinak tomu bylo v těch posledních. V nich jsme dokonce zaznamenali nejvyšší volební účast ze všech dosavadních přímých voleb hlavy státu. K prvnímu kolu přišlo přes 68 % oprávněných voliček a voličů. Ve druhém kole volební účast ještě o něco vzrostla, a to na 70,25 %. Šlo o třetí nejvyšší volební účast v celostátních volbách v historii České republiky. Naposledy se přes 70 % oprávněných voliček a voličů zúčastnilo voleb v roce 1998.
Je tedy jasné, že přímá prezidentská volba je pro obyvatele a obyvatelky naší země významná. O to podstatnější je, že se téma rovného manželství stalo její nezanedbatelnou součástí. Velká podpora ze strany jednotlivých kandidujících zároveň ukazuje, že toto téma společnost vůbec nerozděluje. To ostatně potvrdil již výzkum agentury STEM Jedna společnost, různé světy z roku 2020.
Manželství pro všechny páry podpořila většina kandidujících
Jako obvykle jsme i před prezidentskými volbami zmapovali to, jak se k rovnému manželství kandidáti a kandidátka na prezidentský úřad stavěli. Z ankety vyplynulo velmi pozitivní zjištění, a to že s tím, aby u nás gayové a lesby mohli žít v plnohodnotném manželství, souhlasí čtyři kandidující z osmi. Těmi, kdo tento institut jednoznačně podpořili, byli Karel Diviš, Marek Hilšer, Danuše Nerudová a Petr Pavel.
Podporuje jej však také Josef Středula, který před prvním kolem z kandidatury odstoupil. Proti naopak byli Jaroslav Bašta a Pavel Fischer. Nejednoznačný názor měli před prvním kolem Tomáš Zima a Andrej Babiš.
Prezidentské volby ukázaly, že podpora manželství pro všechny páry nestála kandidáty a kandidátky žádné politické body a že lidé, ale i média v Česku toto téma vnímají jako legitimní součást naší současné veřejné diskuze. Nejzřetelněji se však ukázalo to, že minimálně jednomu kandidátovi odmítání rovných sňatků voliče a voličky odradilo. Jedna z výrazných tváří prezidentského klání — senátor Pavel Fischer, který navíc kandidoval v přímé prezidentské volbě již podruhé, právě na odmítání manželství pro všechny významně tratil.
Pro byli Petr Pavel i Andrej Babiš
Před druhým kolem voleb se mírně posunul i postoj Andreje Babiše, a i on se tak začal jednoznačněji vyjadřovat ve prospěch manželství pro všechny. Podporující postoj zachoval Petr Pavel. To považujeme za nejdůležitější a zároveň za nejpozitivnější zprávu těchto prezidentských voleb. Fakt, že oba kandidáti postupující do druhého kola manželství pro všechny páry podporují, ukazuje, že naše společnost se staví k rovným sňatkům pozitivně a lidé z různých táborů či voličských skupin toto téma skutečně nedráždí ani nerozděluje.
Připomeňme, že Petra Pavla a Andreje Babiše ve druhém kole podpořilo celkem přes 5 700 000 lidí, jimž to, že gayové a lesby budou vstupovat do manželství, minimálně nevadí. Zároveň se opět ukázalo to, co již dlouho opakujeme a co potvrzují i zkušenosti ze zahraničí: podpora rovných sňatků žádnému politikovi, političce či politické straně nikdy neublížila a neublíží.
Zvolili jsme si prezidenta, který je připraven zákon o rovném manželství podepsat
Nově zvoleným prezidentem České republiky se tedy stal člověk, který jednoznačně stojí na straně rovnosti všech lidí, a tedy i na straně rovného manželství.
V předvolební kampani Pavel na otázku, zda podporuje manželství pro všechny páry, uváděl: „Ano, protože uznávám princip svobody a rovnosti každého člověka z pohledu práva. Není důvod omezovat něčí práva na základě sexuální orientace. Věřím také, že jsme tolerantní společnost. Přijímáme, že mezi námi lidé s homosexuální orientací žijí. Pokud chtějí žít společně a být i z pohledu práva uznáni za partnery, měli by také mít možnost své osobní vztahy formalizovat. Podporuji i adopce stejnopohlavními páry, protože by měl být rozhodující zájem dítěte. Když si dám na misky vah kvalitu života dítěte bez rodiny v dětském domově a kvalitu života dítěte ve stabilním prostředí s milujícími rodiči, tak pro mě nehraje roli, jakého jsou pohlaví.“
Po dosluhujícím prezidentu Miloši Zemanovi tak na Pražský hrad usedne osobnost, která zákon po schválení obou komor Parlamentu ČR svým podpisem posvětí. Je tak odstraněna další překážka schválení manželství pro gay a lesbické páry, jejich rodiny a děti. Není již tedy důvod otálet a Poslanecká sněmovna, kde je zákon od června 2022 předložen, ho může začít projednávat v prvním čtení.
Nejvyšší ústavní činitelé na straně manželství pro všechny páry
Volba prezidenta je sice za námi, ale každodenní politická práce v nové prezidentské éře teprve začíná. Širší pohled na všechny čtyři nejvyšší ústavní činitele ukazuje, že konstelace je pro manželství pro všechny páry nadmíru výhodná.
Předseda vlády Petr Fiala (ODS) sice osobně není příznivcem rovných sňatků a otevřeně deklaruje, že s jeho hlasem nemůžeme počítat. Na tiskové konferenci nejvyšších ústavních činitelů, která proběhla několik dnů po zvolení prezidenta, však uvedl, že se nejedná o otázku, která by měla rozdělovat vládní koalici a poslanci a poslankyně koaličních stran mají volnost hlasování a rozhodování, jak k této věci přistoupí.
To je pozitivní zpráva, protože ukazuje, že hlasování o zákonu v prvním čtení nestojí nic v cestě. Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) se zejména po teroristickém útoku v Bratislavě, ke kterému došlo v říjnu minulého roku, začal o témata týkající se LGBT lidí výrazně zajímat. Osobně převzal otevřenou výzvu Společně proti nenávisti, kterou v reakci na bratislavský útok představilo českých 23 organizací, a zúčastnil se také pietního shromáždění k uctění památky obětí útoku. Práva LGBT lidí u nás Vystrčil také zdůrazňuje ve svých veřejných vyjádřeních.
Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) rovné sňatky rovněž podporuje, a dokonce je jednou z hlavních předkladatelek návrhu zákona, který momentálně čeká na projednání.
Na závěr bychom chtěli pogratulovat nově zvolenému prezidentu republiky Petru Pavlovi, poděkovat mu za jednoznačnou podporu a popřát mnoho štěstí v nové funkci. Zároveň bychom rádi vyzvali poslance a poslankyně Parlamentu ČR, aby neotáleli s projednáním návrhu zákona o manželství pro všechny páry, neboť to, co nám uplynulé prezidentské volby ukázaly, je fakt, že Česká republika je na něj připravena.
Pojďme společně udělat tento důležitý krok na Západ. Pojďme pomoct desítkám tisícům gay a lesbických párů, rodin a dětí. Sněmovno, hlasuj!