Snížení volebního práva na 16 let je v zájmu občanské společnosti i planety
Vojtěch PetrůMladým lidem je vytýkán buď nezájem o věci veřejné, nebo podléhání populismu a extremismu. Volební právo od šestnácti let je jim však stále upíráno, protože konzervativci se hlasu mladých voličů bojí.
Poslanci německého Spolkového sněmu před několika dny schválili volební právo u voleb do Evropského parlamentu pro občany od šestnácti let. Dosud mohli Němci volit až od osmnácti, podobně jako dosud v České republice. Náš západní soused tak jde ve stopách Rakouska či dalších evropských zemí, které podobná opatření zavedly už dříve.
V Německu už nyní mohou volit i šestnáctiletí při zemských či komunálních volbách v některých spolkových zemích. Původním plánem kabinetu kancléře Olafa Scholze bylo snížení minimálního voličského věku také u spolkových voleb — k tomu je však třeba ústavní většina, kterou stávající koalice sociální demokracie, zelených a liberální FDP nemá. Opoziční křesťanští demokraté a krajně pravicová Alternativa pro Německo jsou totiž nepřekvapivě proti.
Podobné iniciativy na snížení volebního minimálního věku alespoň u lokálních voleb čas od času zazní i v České republice — tu téma nadhodí Zelení, tu Starostové s Piráty. Širší politická vůle k prohloubení naší demokracie po vzoru některých západních zemí však v české politice chybí. Ke škodě nás všech.