Kallistos Ware. Poutník po cestách ortodoxie
Filip OutrataNedávno zesnulý anglický teolog a biskup Kallistos Ware představoval takovou podobu — nejen — pravoslavného křesťanství, která čerpá z bohatství tradice a přitom se neuzavírá současnému světu a jeho palčivým problémům.
Když se dnes řekne „pravoslavný biskup“ či metropolita, představí si zřejmě většina lidí jako první moskevského patriarchu Kirilla, hlavu ruské pravoslavné církve a spojenec Vladimira Putina. Dá se říci, že všechny ostatní postavy a podoby dnes zastínil vyhraněný bojovník proti západnímu liberalismu, „homosexualismu“ a dalším údajně úpadkovým projevům, proti nimž představuje spolehlivou hráz a záštitu „ruský svět“ se svou ortodoxní vírou.
I proto má smysl připomínat jiné postavy světového pravoslaví, které jsou sice nepoměrně méně známé, ale co do myšlenkového bohatství stejně tak nepoměrně zajímavější. Jednou z nich nepochybně byl Kallistos Ware, anglický teolog a biskup pravoslavné církve, který zesnul 24. srpna ve svém domě v Oxfordu.
Kallistos Ware, vlastním jménem Timothy Richard Ware, se narodil 11. září 1934 v anglickém Bathu v anglikánské rodině. Začal se studiem teologie a záhy, už ve čtyřiadvaceti letech, se obrátil k pravoslaví. Strávil šest měsíců v Kanadě v klášterní komunitě Ruské pravoslavní církve v zahraničí, poté byl mnichem v řeckém klášteře Svatého Jana Teologa na Patmu. V roce 1966 přijal kněžství a s ním i jméno Kallistos.
V témže roce začal působit na univerzitě v Oxfordu, kde se věnoval pravoslavným studiím, a to celých pětatřicet let. Přeložil — spolu s Geraldem Palmerem a Philipem Sherrardem — do angličtiny stěžejní dílo pravoslavné spirituální a asketické tradice, slavnou Filokalii.