Pouliční andělé: nezištná pomoc uprostřed nočních velkoměst
Rad BanditPo vzoru světových měst začali v Bratislavě pomáhat vyškolení dobrovolníci všem, kdo se v nočních ulicích ocitnou v nesnázích nebo v ohrožení. Zvláště důležití jsou pro ženy. Kdy se tato služba stane součástí života českých měst?
Mohl být epileptický záchvat nebo něco horšího. Pán ležel v květináči na Želivského, evidentně nemohl vstát, nemluvil. Záchranka mi do telefonu řekla, že to není jejich práce, když je pán při vědomí a bez zranění. Policisté navzdory příslibu nedorazili.
A tak tam pán ležel v chladném podzimním dni více než tři hodiny a já se na něj chodil vždy po hodině podívat. Lidé jej se strachem nebo opovržením míjeli, zatímco já zoufale přemýšlel, jak nemluvnému pánovi, který se kýval ze strany na stranu, pomoct. Nejednou mi blesklo hlavou, že teď by se opravdu hodili noční andělé — takoví, jako chodí po Bratislavě s lahví vody a teplou dekou a nemíjejí bez zájmu ty, kteří se dostali do problémů vinou alkoholu nebo čehokoli jiného.
Slovenská metropole přinesla do ulic novou službu — tým vyškolených dobrovolníků, kteří mají zvýšit pocit bezpečí v nočním městě. Říkají si Armáda špásy a jsou připraveni pomoct v situacích, které nevyžadují zásah policie, ale spíše pomoc veřejnosti. Nenahrazují pohotovostní služby ani neposkytují sociální poradenství. Jejich role je především preventivní a podpůrná. Prohodí slovo, zjistí, zda je člověk v pořádku, jestli nepotřebuje doprovodit domů, za kamarády nebo na autobus. Tomu, kdo ztratil klíče, dovolí zatelefonovat si a těm, kdo se bojí temných koutů, udělají společnost.
V letních měsících prošli první dobrovolníci sérií školení v různých oblastech — od kurzu první pomoci až po deeskalaci konfliktů, základy terénní práce nebo pomoc lidem pod vlivem drog. Služba byla spuštěna v září. Od té doby je v centru noční Bratislavy možné potkat tým dobrovolníků v jasně označených vestách.
O víkendech, tedy v pátek a sobotu od 23 hodin do tří ráno, se pohybují v místech s největší koncentrací lidí, jako je Kollárovo náměstí, Náměstí SNP, Obchodná, Michalská nebo Ventúrská ulice. Zároveň jsou tyto lokality pod zvýšeným dohledem bratislavské městské policie.
Jaké budou výsledky jejich práce, se teprve ukáže. Nejen ze zkušeností z práce s lidmi bez domova ale víme, že ulice může být skutečně nebezpečné místo. Lidé v noci čelí častěji krádežím a různým formám násilí, ať už verbálního, fyzického nebo sexuálního. V nočních hodinách mohou zažívat nepříjemnosti, které ještě nevyžadují přítomnost policie nebo zdravotníků, ale rychlou a odbornou pomoc si žádají. Stejně tak je o víkendové noci mnohem pravděpodobnější, že člověk v klubu ztratí klíče nebo doklady.
Samostatnou kapitolu představuje bezpečnost žen. Vždyť obtěžování na základě genderu ve formě nežádoucích komentářů, gest anebo pohvizdování na veřejném místě zažilo sedm z deseti žen. Ženy se mohou na Armádu špásy obrátit i v případě, že jejich Tinder rande neprobíhá podle jejich představ a cítí se ohroženy.
Armáda špásy tedy poskytuje zcela novou službu komukoli, kdo se ocitne o víkendové noci venku sám a v problémech.
Inspirace ze západních velkoměst
Bratislava konceptem nočních dobrovolníků navázala na zkušenosti ze zahraničních měst, kde je tato pomoc známá pod názvy jako Street Angels, Night Owls a podobně.
První noční hlídky „pouličních andělů“ byly zavedeny v roce 2005 v kanadském Halifaxu, kde od té doby pomáhají asi třem tisícům osob ročně, a postupně se rozšířily po celém světě. Například Velká Británie má síť více než stovky zapojených měst a jejich hlídek. V britském Leedsu berou ochranu žen ve víru města skutečně vážně, a proto zdarma nabízejí speciální vršky na lahve a sklenice, které zabrání vhození nežádoucích látek do nápoje.
Andělé s sebou nosí i další důležitou výbavu včetně žabek pro situace, kdy vysoké podpatky už nebudou stačit, vodu pro udržení hydratace, lízátka, která uklidňují agresi a zvyšují hladinu cukru v krvi, fóliovou přikrývku, čísla na taxíky, ale také kondomy a další maličkosti. Některé skupiny „pouličních andělů“ jsou propojeny s kamerovým systémem měst, který poskytuje vazbu na záchranné služby.
Noční hlídky podobné těm bratislavským by měly smysl i u nás, například ve známých „párty lokalitách“, jako je ostravská Stodolní ulice. Jsou to zejména ženy, které potřebují vyšší ochranu v nočním životě, a právě proto přibližně 60 procent lidí, kteří vyhledají pomoc pomoc pouličních andělů, tvoří právě ony. Doufejme, že je jen otázkou času, kdy dorazí i do České republiky.