Evropská iniciativa shání milion podpisů pod petici za zákaz pokusů na zvířatech
Vojtěch PetrůIniciativa Za pokusy bez zvířat! sbírá podpisy pod petici, která si klade za cíl ukončit pokusy na zvířatech v celé EU. Pokud se jí podaří sesbírat více než milion platných podpisů, bude se muset Evropská komise problematikou zabývat.
Signatáři Komisi vyzývají, aby chránila a posílila zákaz testování kosmetických přípravků na zvířatech jednoduše tím, že zajistí, aby byly pro hodnocení bezpečnosti kosmetických výrobků používány pouze alternativní metody. Žádají také, aby Evropská komise iniciovala změnu právních předpisů EU o chemických látkách, a zajistila tak, že všechny chemické látky budou vyráběny bez testování na zvířatech.
„Toto je jedinečná šance, jak docílit ukončení pokusů na zvířatech v celé Evropě. Potřebujeme ještě získat alespoň 300 tisíc podpisů, abychom zajistili, že po odečtení duplicitních a neplatných podpisů jich bude opravdu jeden milion,“ říká předsedkyně organizace Svoboda zvířat Barbora Bartušková Večlová.
Jak občanská organizace upozorňuje, jen v Evropě bylo v roce 2019 k pokusům zneužito přes 10,5 milionů zvířat. Pokusy se provádějí nejčastěji na ptácích, myších, potkanech, rybách, psech, prasatech, opicích nebo koních.
Počet pokusných zvířat navíc meziročně neklesá, i přesto, že existuje široká škála jiných metod jako jsou tkáňové modely (např. uměle vypěstovaná lidská kůže, oční rohovka nebo střevo), tzv. orgány na čipu či miniaturní modely orgánů, tzv. organoidy. Tyto metody navíc nezřídka přinášejí přesnější a rychlejší výsledky.
Bez výjimek
Ačkoliv v Evropské unii zákaz testování na zvířatech platí od roku 2013, v praxi probíhá nadále kvůli nařízení REACH, které dovoluje testování těch látek, s nimiž přijdou do styku pracovníci ve výrobě či které mohou ohrozit životní prostředí.
Na podporu kampaně natočila organizace Svoboda zvířat dva spoty, první z nich zhlédlo více než milion diváků. Na dnes zveřejněném spotu zvířata nadabovaná známými českými herci apelují, aby se lidé proti vědeckým pokusům na zvířatech postavili.
Svoboda zvířat v České republice působí od roku 1993, za tu dobu se účastnila několika kampaní za zpřísnění legislativy týkající se týrání a životních podmínek zvířat. V minulých letech se podílela například na zákazu drezury divokých druhů zvířat v cirkusech či ukončení činnosti kožešinových farem.
K zákazu kožešinových farem definitivně došlo v roce 2019, zákonodárci jej odhlasovali v roce 2017. Zákaz chovu divokých zvířat v cirkusech spolu se zákazem klecového chovu slepic od roku 2027 poslanci a poslankyně schválili o rok později.