V americkém Starbucksu zakládají první odbory, další by měly následovat
Jan KulišNavzdory snahám kavárenského řetězce potlačit zakládání odborových organizací vznikne první v newyorském Buffalu. Další pobočky už oznámily podobný záměr. Podpora odborového sdružování v USA roste v poslední době všeobecně.
Přestože kavárenský gigant Starbucks má v USA v přímém vlastnictví téměř devět tisíc poboček, odbory bude mít zatím jediná — kavárna ve čtvrti Elmwood v newyorském Buffalu. Je tomu tak díky odhodlání místních zaměstnanců, kteří ustáli tlak z vedení společnosti a vznik odborů si minulý čtvrtek odhlasovali.
Podle progresivních médií v USA jde o důležitý zlom a potenciální milník, jež bude s velkou pravděpodobností inspirovat řadu ostatních. Událost proto poutá značnou pozornost.
„Není to tak, že by Starbucks byl ten nejhorší možný zaměstnavatel (…) Ale chtěli jsme, abychom měli na pracovišti nějaký hlas (…) aby věci fungovaly líp (…) kariérní postup, systém zaškolování, nedostatek personálu a s ním spojené přetížení a podobně (…) Společnost přitom předvedla všechno možné, aby vznik odborů zhatila,“ uvedla pro Democracy Now Jaz Brisacková, jedna se zaměstnankyň kavárny.
Řetězec dával po celou dobu najevo, že si odbory na pobočkách nepřeje, protože jde o „firmu nového typu“, kde se problémy řeší individuálně a dohodou. K hlasování proti vyzval zaměstnance i oficiálním dopisem. U toho to však zdaleka neskončilo.
Zpráva●Adam Rektor-Polánek
USA: první pokus o založení odborů v Amazonu nevyšel, bojuje se však dále
Hned na počátku sporu o odbory si Starbucks najal právnickou firmu Littler Mendelson, která je neblaze proslulá právě svou specializací na narušování pro-odborářských kampaní. Do Buffala následně přijelo hned několik vysokých manažerů Starbucksu včetně prezidenta americké matky společnosti, aby na personál působili osobně. Podle Brisackové byl někdo z vedení přítomen po celou dobu kampaně před hlasováním o odborech na každé směně, přičemž se dohlíželo i na to, aby se zaměstnanci mezi sebou nemohli soukromě bavit.
Dle zastánců organizování navíc Starbucks přechodně omezil provoz několika dalších poboček v Buffalu a tamní personál přeřadil do jiných provozoven, aby se navýšil počet hlasujících a naředil tím hlasy zastánců odborů — vedle elmwoodské pobočky se totiž v daný den hlasovalo ještě ve dvou dalších buffalských. V jedné z těchto poboček přitom dle jejich svědectví hlasovali přímo i baristé, kteří v dané kafeterii vůbec nepracovali, ale jen na pár směn zaskakovali. Celé hlasování se nyní přezkoumává.
„Vůbec jsme nemuseli být první pobočkou, pokud by Starbucks hrál férově. Místo toho oddaloval všechna hlasování, jak jen mohl, aby získal čas na podrývání kampaně a vyhrožování, že přijdeme o benefity, nebudeme si moci sami vybírat směny, či si je s někým vyměnit. Snažil se, abychom se znepřátelili mezi sebou, a za všechno způsobované napětí a stres obviňoval právě pro-odborářskou kampaň,“ přiblížila dále Brisacková.
Buffalská kafeterie se nyní připojí se ke svazu Workers United pod centrálou Service Employees International Union. Ta reprezentuje takřka dva miliony pracujících.
Příklad pro další i obecný trend
Starbucks a odbory jsou v debatě v USA velkým tématem už více než dva roky. V roce 2019 se zaměstnanci řetězce totiž pokusili založit první odbory v provozovně ve Filadelfii. Korporace záměr aktivně potlačovala a situaci eskalovala tím, že dva zaměstnance angažující se v kampani propustila.
V srpnu toho roku správní soud rozhodl, že zaměstnanci mají na organizování právo a protiprávní že byl naopak jejich vyhazov. Společnost Starbucks se proti rozsudku odvolala.
Propagátoři odborového sdružování si nyní slibují, že úspěch v Elmwoodu podnítí další podobné iniciativy. Již v nejbližší době budou o odborech hlasovat další tři buffalské pobočky a jedna ve městě Mesa v Arizoně. V pondělí navíc oznámili úmysl založit odbory také zaměstnanci dvou kaváren v Bostonu.
Jinak s odbory má již zkušenost jedna filiálka v kanadské Viktorii a také některé pobočky, které nevlastní přímo Starbucks, ale jsou provozovány například na letištích s logem společnosti a licencí.
Sdružování v odborech se v USA těší v poslední době vzrůstající oblibě všeobecně. Podle nedávného průzkumu Gallupova institutu podporuje odborové sdružování na 68 procent Američanů, což je nejvíce za posledních padesát let. Ve věkové skupině 18 až 34 let, tedy ve věku většiny baristů Starbucks, jde přitom o 77 procent.
„Spoustu mladých Američanů sužují vysoké nájmy a dluhy na školném, jsou frustrovaní z ekonomického systému a požadují změnu, kterou jim odbory mohou nabídnout. Díky nim se mohou podílet na rozhodování, mají jistotu, že jejich hlas nebude opomenut a že kolektivně budou mít větší sílu v zasazování se o zlepšení svých pracovních podmínek a mezd,“ uvedl k tématu v Los Angeles Time Steven Greenhouse, novinář, který se specializuje na dnešní podoby práce a zaměstnávání.
Další informace:
- NYT Buffalo Starbucks Workers Vote for Union at 1 Store
- BBC News Starbucks to get its first unionised US store since 1980s
- Vox What the first Starbucks union means for workers everywhere
- The Conversation Union battles at Amazon and Starbucks are hot news — which can only be good for the labor movement
- The Philadelphia Inquirer Fired Philly baristas won their labor case against Starbucks. Here’s how
- Democracy Now “Our Movement Is Growing”: How Starbucks Workers in Buffalo Fought Company’s Union Busting and Won