Smrt Roma Stanislava Tomáše nelze odbýt policejním prohlášením

Jiří Pehe

Policejní slovní ekvilibristika o smrti v Teplicích připomíná situaci, kdy se vládní politici snažili zlepšovat statistiky výroky, že ta či ona osoba nezemřela přímo na covid19, ale „s covidem“. Případ je třeba nezávisle prošetřit.

Ve srovnání s praxí v jiných demokratických zemích je ovšem zcela nestandardní, aby byl takový případ uzavřen bez nezávislého vyšetřování. Není možné, aby policie byla sama sobě soudcem. Foto František Bikár, Romea

Po policejním zákroku, zachyceném na videu, a připomínajícím v lecčems policejní vraždu Afroameričana George Floyda, zemřel v Teplicích při převozu do nemocnice Rom Stanislav Tomáš. Nad případem se vznáší řada znepokojivých otázek.

Policie nejprve oznámila, že její hlídka byla na základě telefonického oznámení vyslána k potyčce dvou mužů, kteří zároveň poškozovali cizí auta. Po příjezdu našla na zemi ležet muže, který měl zjevná zranění.

Později policie zveřejnila video, v němž vidíme muže v amoku, zřejmě pod vlivem drog, jak se opakovaně vrhá na zaparkovaný automobil. Podle policie si tímto jednáním nakonec způsobil taková zranění, že následně ležel bezvládně na zemi.

Vůči policejní hlídce se ale údajně choval agresivně, nechtěl uposlechnout jejích pokynů, takže ho nakonec museli zpacifikovat s pomocí zákroku, který získal nechvalnou celosvětovou proslulost v případu George Floyda. Stanislav Tomáš, stejně jako Floyd, následně v sanitce zemřel.

Právě kvůli své podobnosti s policejní vraždou George Floyda v USA, považovala policie zřejmě za nutné zveřejnit tento tweet: „Žádný ‚český Floyd‘. Zákrok proti několikanásobnému recidivistovi, který pod vlivem OPL demoloval auta ve svém okolí a nedbal žádných výzev policistů, proběhl v souladu se zákonem a neměl žádnou souvislost s úmrtím zemřelého. Potvrdila to i soudní pitva.“

×
Diskuse
JP
June 25, 2021 v 11.02

Především je sotva pochopitelné, jak může být za "bezpečný" označen policejní chvat (zakleknutí na zátylku), když od případu Floyd musí být i každému neodborníku jasné, že tento zákrok může mít (přinejmenším za určitých okolností) až smrtelné důsledky.

Podle (první) pitvy k úmrtí došlo zástavou srdce v důsledku nadměrného užití drog. To sice může být pravda, v bezprostřední kauzální souvislosti; ovšem - opravdu je tím možno vyloučit, že onen policejní zákrok zde také sehrál svou rolí? Zkuste si jenom představit, že ležíte na zemi a na zátylku vám klečí stokilový policista - tady není asi zapotřebí se dlouze dohadovat, co něco takového asi udělá s krevním oběhem, jaká (dodatečná) zátěž to bude pro srdce.

A za druhé: i když byl tento policejní zákrok na počátku dost možná oprávněný - proč pak policista klečel zadrženému na zátylku ještě celé minuty potom, co tento byl už spoutaný, a dokonce i potom, co se už evidentně naprosto přestal hýbat?... Přinejmenším od tohoto okamžiku už existuje přinejmenším závažné podezření o čiré policejní zvůli, respektive o zneužití pravomoci úřední osoby.

Je proto skutečně krajně znepokojivé, s jak neotřesitelnou jistotou nejen policejní prezident, ale například i premiér Babiš "vědí", že zákrok byl naprosto v pořádku. K definitivnímu hodnocení takových zákroků se obvykle dospívá až po dlouhém a náročném vyšetřování; už jenom tento bleskový proces přezkoumání nutně budí pochybnosti, jak odpovědné a nezaujaté bylo toto přezkoumání v daném případě.

s panem Poláčkem, prostě zaklekávání na zátylek je sice účinné, ale hrozně nebezpečné, a i doba jeho použití na agresivního zatýkaného by se měla minimalizovat. Po úspěšném spoutání útočníkových rukou za zády by určitě stačilo sedět mu dál na nohou - člověk se spoutanýma rukama břichem k zemi a fixovanýma nohama neudělá nic, leda zraní sám sebe. I to by se možná dalo použít jako vysvětlení, ale došlo k přesně opačnému efektu.