Ukončete podporu uhlí, žádají občanské organizace po českých pojišťovnách
Lucie ČejkováNová koalice téměř tří desítek občanských organizací zaslala ve středu otevřený dopis českým pojišťovnám. Vyzývají je, aby přestaly podporovat fosilní průmysl. Pojišťovny uhelné projekty opouštějí, zatím ale spíše pozvolna.
Proti spojení finančních institucí s fosilním průmyslem se staví nová koalice devětadvaceti českých občanských organizací. Iniciativou Zastavme špinavé prachy chce přesvědčit banky, pojišťovny a investiční fondy, aby vkládaly peníze do čistých zdrojů energie.
Zástupci koalice poslali ve středu otevřený dopis třem největším českým pojišťovnám, které si již nastavily klimatické cíle. Ty ale podle ekologů k úplnému ukončení podpory uhlí v České republice nestačí, ekologové proto požadují, aby pojišťovny co nejrychleji odstavily od pojištění hlavně největší tuzemské znečišťovatele.
„Zejména nás zaráží vaše podpora prodlužování životnosti těch nejšpinavějších uhelných elektráren, jako jsou Počerady či Chvaletice, a vaše pokračující spolupráce se společnostmi, jako jsou Sev.en Energy Pavla Tykače, EPH Daniela Křetínského či ČEZ, které ani pět let po schválení Pařížské dohody o klimatu nepředložily věrohodné plány, jak své podnikatelské záměry sladit s jejími cíli,“ píše se v dopise.
Aktuálně se koalice zaměřuje na pojišťovny Allianz, Generali a Kooperativa. První nastavila v rámci plánu udržitelnosti limit pro to, kolik uhlí pojištěné společnosti mohou používat, další nepodporuje zejména nové projekty a poslední ze zmíněných nepojišťuje uhlí v zemích, kde vlády stanovily termín konce těžby a spalování uhlí. Na jeho určení však Česká republika stále čeká. Ani jedna z pojišťoven zároveň neřeší ropu nebo fosilní plyn.
Občanské organizace žádají tyto tři finanční instituce o následující kroky:
- ihned přestat pojišťovat nejvíce znečišťující české uhelné elektrárny, například Počerady či Chvaletice
- co nejrychleji ukončit jištění pro těžbu a spalování uhlí a s nimi spojené firmy, pokud nepředloží konkrétní plán na vlastní dekarbonizaci
- neposkytovat pojištění žádným novým fosilním projektům, tedy ani plynu nebo ropě.
Jištění uhlí končí, zatím však pozvolna
Deník Referendum se na všechny tři pojišťovny obrátil s žádostí o reakci na dopis, který od koalice obdržely.
„Česká Allianz pojišťovna je součástí světové skupiny Allianz, a proto se řídí její strategií, která je ve vztahu k uhlí jasná, pevná a má jednoznačně dané termíny naplnění,“ napsala Deníku Referendum mluvčí pojišťovny Allianz Marie Petrovová.
„V Počeradech a Chvaleticích ještě máme dílčí smluvní závazky, které se řídí právě touto strategií, podle níž je do roku 2023 uhelné pojištění v rámci určitých omezení povolené. Tato omezení budou v dalších letech narůstat a do roku 2040 pak z našeho portfolia zmizí pojišťování těchto rizik nadobro,“ doplnila.
Mluvčí pojišťovny Generali Ivana Buriánková Deníku Referendum potvrdila, že uhelná elektrárna Počerady od začátku letošního roku nepatří mezi jejich klienty. Obecně se pak podle ní pojišťovna snaží jištěním fosilních firem podporovat jejich transformaci a odklon od uhlíkově náročných zdrojů energií.
„Pokud taková spolupráce nedosáhne očekávaných výsledků, jsme připraveni vyvodit důsledky a dle toho také jednat. V posledních dvou letech jsme tak například rozhodli o neobnovení pojistného krytí pro čtyři společnosti spřízněné s uhlím, protože jsme od nich v uspokojivé podobě nezískali jejich plány na jeho opuštění,“ uvedla mluvčí pojišťovny Generali v e-mailu.
Utlumovat působení v oblasti fosilního průmyslu se snaží i pojišťovna Kooperativa. „Ačkoliv pojistnou ochranu poskytujeme i společnostem, které se v rámci své podnikatelské činnosti věnují těžbě či dalšímu zpracování uhlí, počet těchto pojistných smluv v našem portfoliu klesá. Jen za poslední dva roky se jedná o šestnáctiprocentní pokles,“ upřesnil pro Deník Referendum mluvčí Kooperativy Milan Káňa.
Hodnocení pojišťoven s ohledem na podporu fosilních zdrojů zveřejňuje uskupení Insure Our Future. Zahraniční mateřské firmy českých pojišťoven se drží spíše v dolních hodnotách desetibodové škály, kdy číslo deset znamená nejlepší výsledek. Při bodování za loňský rok získala Allianz 1,33 bodu a Generali 2,34 bodu. Kooperativa ani její skupina Vienna Insurance Group se mezi hodnocenými institucemi neobjevily.
Přední místa žebříčku patří například firmám AXA, která ukončila pojištění německému RWE kvůli příliš pomalému odklonu od uhlí, nebo Swiss Re, jež plánuje do roku 2040 úplně rozvázat spolupráci s uhelným průmyslem. Zatím však v oblasti jištění fosilních paliv nedosáhla žádná společnost vyššího hodnocení než kolem čtyř bodů. Ukazuje se tak, že finanční instituce budou muset svoje politiky dál vylepšovat, aby se skutečně přidaly na stranu řešení klimatické krize.