Ošetřovné se má vyplácet po celou pandemii. Babiš: Na OSVČ se dostane později jinak
Jan KašpárekPremiér přislíbil vládní nařízení, jež prodlouží vyplácení ošetřovného pro rodiče dětí do deseti let. Výše podpory i okruh příjemců zůstává stejný. Na opatření zavádějící variantu ošetřovného pro živnostníky se prý pracuje.
Vláda vydá nařízení prodlužující vyplácení ošetřovného, jeho navyšování ovšem nechystá. Vyplynulo to z úterního jednání. Nadále se připravují i další sociální opatření, jež mají pomoci zaměstnancům i firmám projít pandemií s co nejmenšími ekonomickými škodami. Na ošetřovné bude mít nárok stále stejný okruh osob, a to navzdory původnímu návrhu ministerstva práce a sociálních věcí, který chtěl podpořit i rodiče dětí nad deset let a živnostníky. Těm prý vláda pomůže jinak.
„Můžu říci, že je tu koaliční shoda. Potřebujeme dořešit legislativu a metodiku, k problematice se vláda sejde ve čtvrtek. Všechny ubezpečuji, že jsme připraveni pomáhat a odškodňovat,“ řekl po úterním jednání vlády premiér Andrej Babiš (ANO) s tím, že vyplácení kompenzací zahrne pouze podniky zavřené v důsledku některého z vládních usnesení.
Analýza●Kateřina Smejkalová
Koronavirus v Německu. U sousedů méně zmatků, zato více státních garancí
O reakci na pandemii jednala i tripartita. Ta se na potřebě rozšíření ošetřovného shodla. V tuto chvíli se rodičům, kteří musejí zůstávat doma s dětmi kvůli zavřeným školám, vyplácí pouze devět dní, samoživitelům šestnáct. Již nyní je ovšem školní docházka pozastavena téměř týden a v blízké době se na tom nic nezmění.
Vláda proto plánuje trvání ošetřovného rozšířit na celou dobu uzavření škol. „Ošetřovné bude na celý čas trvání zákazu ve výši šedesát procent [z redukovaného denního vyměřovacího základu mzdy] při péči o dítě mladší deseti let,“ uvedl Babiš v úterý. Původní návrh ministerstva počítal s rozšířením okruhu příjemců o rodiče dětí mezi deseti a patnácti lety.
V tripartitě ovšem nepanuje shoda na výši vyplácené sumy. Zatímco zaměstnavatelé podporují stávajících šedesát procent, odboráři žádali více. Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula na jednání hájil navýšení sumy o třetinu na osmdesát procent z vyměřovacího základu.
Vyššímu ošetřovnému vyjádřila v pondělí podporu i ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). „Kdyby to bylo v mé moci, tak bych samozřejmě navrhla sto procent. Nicméně to, co nás čeká v důsledku té epidemie, bude stát nemalé finanční prostředky,“ poznamenala v České televizi. Kromě navýšení by uvítala i podporu živnostníků, jimž původní rezortní návrh sliboval ošetřovné ve výši 424 korun denně.
Vláda ale nakonec rozhodla jinak. Stávající opatření se osob samostatně výdělečně činných nijak nedotkne, a zůstanou tedy bez ošetřovného. Babiš předeslal, že živnostníky podpoří raději skrze samostatná nařízení a programy ministerstva průmyslu a obchodu. Hospodářská komora České republiky požaduje, aby se jednalo o dávku fungující obdobně jako ošetřovné.
Další podpůrné mechanismy vláda projedná v nejbližších dnech. Na návrh ministerstva práce a sociálních věcí nabídne možnost kompenzací firmám, které se vlivem karantén ocitnou v tísni.
Stát by měl podle výstupu tripartity podpořit například provozovny uzavřené v důsledku preventivních opatření, a to hrazením čtyř pětin ze mzdy zaměstnanců. V jednání je také zavedení kurzarbeitu, tedy státně podporovaného zkrácení pracovní doby při zachování výplat.
Vláda prozatím přišla s možností bezúročných půjček v celkové hodnotě miliardy korun. Hospodářská komora ovšem chce, aby se nabízená suma navýšila. Podnikatelům mají pomoci i očekávané čtyři miliardy korun z evropských operačních fondů.