Kdo se stane ombudsmanem? Favoritem je Křeček. Zvolení však jisté nemá
Jan GruberSněmovnu zanedlouho čeká volba veřejného ochránce práv. Pozorovatelé českého politického dění favorizují nominanta Hradu Stanislava Křečka. Upozorňují však, že ani on nemá zvolení jisté. A nevylučují opakování volby s novými kandidáty.
Sněmovnu ve druhém únorovém týdnu čeká volba nástupce Anny Šabatové v pozici veřejného ochránce práv. Poslanci budou vybírat ze tří kandidátů. Jsou jimi zmocněnec u Evropského soudu pro lidská práva Vít Alexandr Schorm a advokát Jan Matys, které navrhla horní komora Parlamentu, a bývalý předseda Sdružení nájemníků Stanislav Křeček, jehož nominoval prezident Miloš Zeman. Právě třetího z nich považují pozorovatelé českého politického dění za favorita, upozorňují však, že ani on nemá zvolení jisté.
Někdejší dlouholetý sociálně demokratický poslanec a do sklonku loňského roku Šabatové zástupce může ve Sněmovně — alespoň dle vyjádření stranických špiček — počítat s hlasy poslanců ČSSD a SPD. Bývalého spolupracovníka Otakara Motejla a Pavla Rychetského se naopak chystají podpořit zástupci opozice, konkrétně zákonodárci z řad Pirátů, lidovců, Starostů a TOP 09. Komunisté a občanští demokraté si mezi uchazeči o post ombudsmana doposud nevybrali.
A jasné stanovisko prozatím nezaznělo ani z poslaneckého klubu politického hnutí ANO. Premiér Andrej Babiš pouze v jednom ze svých pravidelných nedělních hlášení „Čau lidi“ napsal, že veřejným ochráncem práv by se měl stát někdo, kdo není a nikdy nebyl v politice. „V naší zemi se určitě najdou výrazní kandidáti na funkci, kteří se celý život věnovali otázkám lidských práv nebo právní pomoci občanům v nouzi. Prostě lidé, na kterých není ani stín pochybností o nějakém neetickém chování,“ vysvětlil.
Rozhodnou hlasy poslanců politického hnutí ANO
„Tipnul bych si, že z volby vyjde úspěšně Křeček. Vládní koalice má společně s KSČM ve Sněmovně většinu a premiér Babiš se jistě bude snažit podpořit prezidentova kandidáta,“ řekl Deníku Referendum politolog Jan Bureš, který působí na Metropolitní univerzitě Praha. „Domnívám se, že poslanci nakonec zvolí Křečka,“ přitakal v rozhovoru pro Deník Referendum Burešovým odhadům politický analytik Lukáš Valeš z brněnské soukromé vysoké školy Newton College.
Ačkoli politolog Milan Znoj, jenž pracuje na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, souhlasí s tím, že se Zeman bude snažit vyvinout tlak na premiéra, aby zařídil zvolení jeho nominanta, připomíná, že v tajné volbě nemají stanoviska stranických centrál takovou váhu. „Ať už hlasování dopadne jakkoliv, rozhodnou poslanci politického hnutí ANO. Pokud podpoří Křečka, má pozici veřejného ochránce práv prakticky jistou,“ uvedl pro Deník Referendum s tím, že někdejší předseda Sdružení nájemníků může rovněž získat pár hlasů z řad konzervativní pravice.
„Žádného favorita nevidím. Je možné, že nebude zvolen žádný z uchazečů,“ oponoval v rozhovoru pro Deník Referendum politolog z Univerzity Palackého v Olomouci Pavel Šaradín. Obdobně se vyjádřil i novinář Patrik Eichler. „Ve vládní koalici prozatím není na jménu budoucího ombudsmana shoda. Anonistům se volit Křečka příliš nechce a jednotný není ani klub ČSSD,“ řekl Deníku Referendum. „Nelze vyloučit, že volba skočí neúspěchem a strany vládní koalice budou nuceny hledat nového, konsensuálního kandidáta,“ doplnil pro Deník Referendum politický komentátor Lukáš Jelínek.
Odporuje Křečkova nominace zákonu?
Křeček se stal jedním z uchazečů o pozici ombudsmana poté, co z volby odstoupila poslankyně a zmocněnkyně vlády pro lidská práva Helena Válková, která tímto způsobem zareagovala na zjištění portálu Info.cz, že se v dobách normalizace spolu s někdejším prokurátorem Josefem Urválkem svou publikační činností podílela na obhajování zákonů, konkrétně institutu ochranného dohledu, který tehdejší moc zneužívala k šikaně nepohodlných občanů.
„Je zvláštní, že jde oproti veškerým zvyklostem a právním pravidlům volebních procesů kandidátní listinu změnit. Že ji lze stáhnout a někoho vyškrtnout, to běžné je, ale najednou přijít s novými kandidáty je už trochu neobvyklé,“ reagoval na dodatečné navržení někdejšího poslance ČSSD prezidentem Schorm v rozhovoru pro Český rozhlas. A obdobné pochybnosti o prezidentově postupu vyjádřili i někteří poslanci, například Kateřina Valachová nebo Marek Výborný.
Podle předsedy sněmovní volební komise, poslance Martina Kolovratníka však lze nominace na veřejného ochránce práv měnit nebo doplňovat až do konce ledna a Křečkova kandidatura tak zákonu neodporuje. To Deníku Referendum potvrdil i právník Jan Kysela, který vede Katedru politologie a sociologie na pražské právnické fakultě. „Zákon v této věci není explicitní. Nestanovuje žádné lhůty pro podávání návrhů,“ řekl a dodal, že stávající nominační proces ovšem nelze považovat za zdaleka ideální.