O zástupci ombudsmanky rozhodne druhé kolo. Koudelka jím nebude
Petra DvořákováO post zástupce veřejné ochránkyně práv se utkají děkanka Právnické fakulty Masarykovy univerzity Markéta Selucká a dosavadní držitel funkce Stanislav Křeček. Nechvalně proslulý Zdeněk Koudelka získal v prvním kole překvapivě nejméně hlasů.
Žádný ze čtyř kandidátů nezískal v prvním kole volby zástupce veřejné ochránkyně práv ani zdaleka potřebnou nadpoloviční většinu hlasů. Na vině je i velké množství odevzdaných neplatných hlasovacích lístků: ze sto pětasedmdesáti odevzdaných lístků jich bylo platných pouhých sto dva.
Rozhodne tak až druhé kolo, v němž se utká děkanka Právnické fakulty Masarykovy univerzity Markéta Selucká (pětačtyřicet hlasů) a dosavadní zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček (šestadvacet hlasů). Někdejší senátorka a místopředsedkyně Ústavního soudu Eliška Wagnerová získala sedmnáct hlasů a bývalý poslanec za ČSSD Zdeněk Koudelka obdržel čtrnáct hlasů.
Hlasování probíhalo tajně, některé kluby však předem deklarovaly, jak budou hlasovat. Seluckou podporovali poslanci ODS a KDU-ČSL, Wagnerovou Piráti. Mezi oběma kandidátkami váhali politici TOP 09 a STAN.
Koudelkovi přislíbily podporu kluby SPD a KSČM. Jasně se nevyjádřilo ANO ani ČSSD, ale očekávala se od nich podpora jednoho z prezidentových nominantů a zároveň někdejších poslanců za ČSSD — Koudelky či Křečka.
Právě nominace Koudelky, kterého na post navrhoval prezident Miloš Zeman, učinila z volby zástupce ombudsmanky ostře sledovanou událost. „Nestává se často, že bychom vedli rozpravu k nominacím, ale v tomto případě je to na místě, protože nominace pana prezidenta je velmi kontroverzní,“ zahájil rozpravu před volbou pirátský poslanec Jakub Michálek.
Spoluautora Klausovy amnestie nominoval Miloš Zeman
Michálek upozornil, že ačkoliv se prezident Miloš Zeman v minulosti vymezil proti amnestii svého předchůdce Václava Klause, nyní na post zástupce ombudsmanky nominoval spoluautora Klausovy amnestie - Koudelku. Připomněl, že se Koudelka podílel na opoziční smlouvě či vzniku nedomyšleného exekučního řádu, který poslal do dluhové pasti osm set tisíc občanů.
Slovo si vzala i Michálkova spolustranička Olga Richterová. „Doufám, že ve světle těchto skutečností nehrozí, že by bylo prezidentovi vyhověno,“ apelovala. Podotkla, že Koudelka si v roce 2006 vysloužil medaili od Exekutorské komory a zmínila jeho angažmá na státním zastupitelství „v době, kdy státní zastupitelství utrpělo největší šrámy a bylo nejvíce propojeno s politikou“.
Proti prezidentově vůli dosadit na post nechvalně proslulého právníka se vymezili i zástupci občanské společnosti, a to skrze iniciativy Ombudsman v ohrožení a Milion chvilek pro demokracii.
„Jeho [Koudelkovo] zvolení zástupcem ombudsmana by úřad veřejného ochránce ochromilo a znevěrohodnilo v jeho základním poslání — být pojistkou a vyvážením moci v české demokracii při ochraně práv občanů,“ píše se ve výzvě, kterou podepsalo více než tři sta osobností veřejného života, mezi nimi například někdejší předseda Senátu Petr Pithart.
Jako druhého kandidáta prezident prosazoval dosavadního zástupce ombudsmanky Stanislava Křečka. Navzdory poslání své funkce Křeček vzbuzoval často pozornost provokativními výroky na adresu menšin, hlavně Romů a muslimů. Prohlásil například, že když někdo nechce pronajmout byt Romům, není to rasismus, nýbrž zkušenost.
Senát však ani jednoho z prezidentových kandidátů nepodpořil a místo toho navrhoval Wagnerovou a Seluckou. Zda bude ombudsmanku nadále zastupovat již osmdesátiletý Křeček či zda ho nahradí Selucká, rozhodne Sněmovna zanedlouho ve druhém kole volby. Křečkovi šestiletý mandát vyprší 5. dubna.